• Poniedziałek, 26 lutego 2024
Dom

Poduszka ortopedyczna - zdrowy i relaksujący sen dla Twojego kręgosłupa

Jej zadaniem jest odciążenie kręgosłupa podczas snu, dzięki czemu nasz organizm w pełni się regeneruje przed następnym dniem. Dla wielu jednak poduszka ortopedyczna kojarzy się z czymś niewygodnym i przeznaczonym tylko dla cierpiących na skrzywienie kręgosłupa. Tak naprawdę poduszka ortopedyczna nie tylko łagodzi bóle kręgosłupa, ale i zapobiega jego odkształcaniu, co z wiekiem grozi każdemu z nas. Jak ją wybrać?

Choć jej nazwa brzmi bardzo oficjalnie, to tak naprawdę poduszka ortopedyczna jest przeznaczona dla każdego z nas. Wbrew powszechnej opinii korzystać z niej mogą nie tylko osoby cierpiące na bóle kręgosłupa, ale każdy, kto ceni sobie wygodny i zdrowy sen. Kręgosłup przez cały dzień wykonuje ciężką pracę, więc podczas snu powinniśmy go odciążyć, bo to podstawowy warunek, by nasz organizm się zregenerował. Niestety, w wielu przypadkach kręgosłup wykonuje ciężką pracę również w nocy i to my mu fundujemy taki żywot.

Przyczyn problemów z kręgosłupem doszukujemy się w niewygodnej pozycji w pracy, dźwiganiu ciężkich przedmiotów czy zbyt dużym wysiłku fizycznym. Okazuje się jednak, że to niewygodna i nieprawidłowa pozycja podczas snu jest jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości kręgosłupa. Na sen poświęcamy średnio 7-8 godzin w ciągu doby, czyli tyle co pracy. Przy niewygodnym śnie to oznacza ciężką pracę dla kręgosłupa przez niemal cały ten okres, a gdzie czas na regenerację?

Poduszka ortopedyczna ma za zadanie wypełnić przestrzeń pomiędzy materacem a odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Coraz większą wagę przywiązujemy do podłoża, na którym śpimy. Wybieramy elastyczne materace, dopasowujące się do ciała, a zapominamy o najważniejszym, czyli głowie. Poduszka ortopedyczna układa się w taki sposób, by odcinek szyjny kręgosłupa pozostawał w linii prostej z resztą ciała. Już najmniejsze odchylenia mogą powodować wady kręgosłupa, a co za tym idzie, również ból.  

Jej używanie nie tylko niweluje te objawy, ale zastosowana odpowiednio wcześnie poduszka ortopedyczna może zminimalizować ryzyko powstania wad kręgosłupa i to nie tylko jego górnych odcinków, których możemy nabawić się z wiekiem. Dlatego też jej stosowanie zaleca się już dzieciom od 2 roku życia. Jednak najważniejszą zaletą poduszki ortopedycznej jest to, że pozwoli nam się porządnie wyspać.

Przewagę nad zwykłą poduszką daje jej nie tylko materiał, z jakiego jest wykonana, ale również jej kształt. Wybór wysokości i kształtu poduszki zależny jest od kilku czynników: szerokość barku użytkownika, twardość materaca i pozycja snu. Im szersze barki, tym wyższą poduszkę potrzebujemy, ale jeśli śpimy na miękkim materacu, powinniśmy odjąć kilka centymetrów. Kształt poduszki dobieramy do pozycji snu. Śpiącym na plecach poleca się poduszki płaskie z delikatnym profilowaniem po środku. Z kolei osoby preferujące pozycję na boku powinny wybrać poduszkę z dodatkowym wybrzuszeniem w dolnej części poduszki. Najgorzej mają osoby śpiące na brzuchu. W tej pozycji bardzo trudno uzyskać proste ułożenie kręgosłupa. Na rynku dostępne są jednak poduszki w kształcie gwiazdy, stworzone z myślą o spaniu w takiej pozycji. Użytkownicy często zmieniający pozycję mogą wybrać poduszkę z ergonomicznym wcięciem.

Poduszki ortopedyczne najczęściej wykonane są z termoelastycznej pianki dopasowującej się i zapamiętującej kształt głowy. Charakteryzują się bardzo dobrą cyrkulacją i dużą chłonnością wilgoci. Najczęściej pokryte są antyalergiczną powłoką, co dodatkowo wpływa na jej funkcjonalność. 

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz