• Wtorek, 19 marca 2024
Dom

Malowanie dachu – jak wybrać kolor?

Decyzja o malowaniu dachu nie zawsze jest kwestią dobrowolnego wyboru. Czasem jest konieczna z uwagi na zniszczenie pokrycia i utratę jego blasku. Dzieje się to pod wpływem słońca, mrozu, gradu, wilgoci i prowadzi do miejscowych odbarwień oraz innych skaz. Gdy zachodzi potrzeba wymalowania dachu blaszanego lub z dachówek ceramicznych, wówczas możesz wykorzystać to do zmiany koloru pokrycia. Niektórzy decydują się zachować pierwotny odcień, lecz przywrócić mu utracony połysk.

Dopasowanie koloru dachu do budynku

Kolor dachu powinien pasować przede wszystkim do odcienia elewacji oraz stolarki drzwiowej i okiennej. Wiele osób utrzymuje go w podobnej tonacji, co ogrodzenie i zabudowę tarasu. Takie detale są istotne, bo w dużym stopniu wpływają na sposób postrzegania nieruchomości.

  • Jasna elewacja (biała, beżowa) – to najpopularniejszy odcień spotykany na fasadach. Jego zaletą jest pełna uniwersalność, pasuje zarówno do jasnych, jak i ciemnych odcieni. Poprawne będzie zatem mycie dachu i pomalowanie go na czerwono, jak i na czarno czy grafitowo. Warto, aby dopasować się przy tym do koloru drzwi, okien i balustrad balkonowych.
  • Elewacja w wyrazistym kolorze – choć takie rozwiązanie jest spotykane rzadziej, to jednak niektórzy budujący decydują się na domy zielone, żółte, a nawet fioletowe. Gdy wybierasz wyrazisty odcień elewacji, to połącz go ze stonowanym pokryciem. Dobrym pomysłem będzie pomalowanie dachówek czy blachy na czarno, grafitowo lub ciemnobrązowo.
  • Elewacja szklana, kamienna, ceglana – zdarza się, że elewacje są pokrywane częściowo lub w całości kamieniem, szkłem lub innymi okładzinami. W takiej sytuacji warto posłużyć się zasadą kontrastu i do jasnych ścian zastosować ciemny dach – i odwrotnie.

Styl domu a kolor dachu

Duże znaczenie przy wybieraniu koloru pokrycia dachowego ma to, w jakim stylu utrzymany jest dom i przynależący do niego ogród. W budynkach o charakterze rustykalnym czy wiejskim doskonale wyglądają dachy czerwone lub ciemnozielone. Estetycznie wkomponowują się one w bogactwo przyrodnicze oraz korespondują z naturalnymi materiałami wykończeniowymi, np. drewnem i kamieniem.

Minimalistyczne, nowoczesne domy białe z przeszkleniami są często pokrywane dachami ciemnymi – czarnymi, grafitowymi lub antracytowym. W takich odcieniach utrzymane są też barierki, ramy okienne, drzwiowe, a nawet elementy ogrodowej architektury.

W podjęciu decyzji o wyborze koloru farby do malowania pomaga profesjonalny wizualizator dachu.

Dopasowanie koloru do MPZP

Okazuje się, że przy wyborze koloru dachu nie można kierować się wyłącznie własnymi upodobaniami oraz poczuciem estetyki. Niestety, czasem trzeba dostosować swoje decyzje do odgórnie narzuconych norm. Chodzi oczywiście o Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, w którym definiuje się kolorystykę tynku oraz dachu. W ten sposób udaje się zachować spójność estetyczną wszystkich nieruchomości znajdujących się na danym terenie.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz