• Środa, 22 maja 2024
Dom

Ogrzewanie elektryczne - poznaj jego wady i zalety

​Wybór systemu grzewczego do domu ma duży wpływ na komfort domowników, a także na stan domowego budżetu. Powinien być zatem dobrze przemyślany i dostosowany do konkretnego przypadku. W nowobudowanych domach wielu inwestorów jeszcze do niedawna stawiało na ogrzewanie gazowe. Alternatywą dla niego może być ogrzewanie elektryczne, które – jak się okazuje – ma sporo zalet. Trzeba tylko wiedzieć, kiedy zdecydować się na takie rozwiązanie i jakie urządzenie warto wybrać. Ogrzewanie elektryczne przy wyborze systemu grzewczego do domu, przez wielu inwestorów bywa pomijane na rzecz innych dostępnych na rynku rozwiązań. Czy słusznie? Okazuje się, że nie koniecznie. Nowoczesne urządzenia elektryczne z powodzeniem mogą konkurować o uwagę konsumentów, dostarczając wiele korzyści. Jakich na przykład?

Ogrzewanie elektryczne i jego zalety

Przewagą ogrzewania elektrycznego nad innymi systemami grzewczymi jest łatwy montaż. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że do wyboru inwestorów pozostaje wiele urządzeń grzewczych zasilanych energią elektryczną. Znajdziemy wśród nich zarówno energooszczędne grzejniki konwektorowe, ogrzewanie dywanowe, folie grzewcze na podczerwień, jak i wiele innych urządzeń. Na dowód warto zapoznać się z asortymentem Econovli.pl, gdzie dostępny jest szeroki wybór elektrycznych urządzeń grzewczych. Wśród nich są też urządzenia hybrydowe Klima, które w jednej obudowie łączą dwa niezależne systemy grzewcze: ogrzewanie konwekcyjne oraz promiennik podczerwieni. Wiele z nich to urządzenia energooszczędne, które pod względem kosztów ogrzewania z powodzeniem wpisują się w oczekiwania użytkowników.

Ogrzewanie elektryczne jest niezwykle wygodne w użytkowaniu i nie wymaga stałego nadzoru. Wystarczy podłączyć urządzenie do sieci zasilającej i ustawić pożądaną temperaturę, by móc się cieszyć ciepłym wnętrzem. Co więcej, możliwe jest wygodne sterowanie ogrzewaniem oraz ustawienie godzin, w których urządzenie będzie pracować.

Kolejnym atutem jest to, że elektryczne urządzenia grzewcze należą do ekologicznych sposobów ogrzewania, dzięki czemu nie przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza. Ten ważny argument warto brać pod uwagę w czasach, gdy coraz więcej mówi się o potrzebie rozsądnego gospodarowania zasobami naturalnymi oraz o ochronie środowiska.

Jakie wady ma ogrzewanie elektryczne

Jedną z najczęściej wskazywanych wad ogrzewania elektrycznego są wysokie koszty eksploatacji urządzeń. Należy jednak zaznaczyć, że dotyczy to głównie starszych modeli, które w odróżnieniu od tych nowszych rzeczywiście generowały wysokie koszty. Przy wyborze dostępnych obecnie na rynku grzejników energooszczędnych wydatki na prąd są zdecydowanie niższe.

To, na co jeszcze należy zwrócić uwagę w kontekście kosztów ogrzewania, to termoizolacja budynku. Warto zaznaczyć, że ogrzewanie elektryczne sprawdzi się dobrze w nowoczesnych i energooszczędnych domach, które zaprojektowano, uwzględniając efektywność energetyczną. Tam, gdzie nie przeprowadzono odpowiedniej termoizolacji, straty ciepła mogą być zbyt wysokie.

Reasumując, ogrzewanie elektryczne ma sporo zalet, jednak należy pamiętać, że najbardziej opłacalne będzie wtedy, gdy zastosujemy je w dobrze ocieplonych budynkach i wybierzemy energooszczędne urządzenia grzewcze.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz