• Sobota, 13 kwietnia 2024
Dom

Jakie płytki do łazienki wybrać?

Wybór płytek do łazienki może być trudny. Czy szukasz czegoś małego czy dużego? Które z nich są najlepsze na podłogi, a które na ściany? Jak wybrać odpowiednie płytki do łazienki. Jak układać płytki, aby optycznie powiększyć przestrzeń? Jakie wzory płytek będą wyglądały najlepiej w każdej łazience? Jak wykorzystać minimalne środki, aby uzyskać maksymalny efekt? Ten artykuł odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Różne rodzaje płytek łazienkowych

Planując remont łazienki lub kończąc jej przebudowę, łatwo się pogubić. Ma to również swoją pozytywną stronę: różnorodność wzorów i rozmiarów dostępnych płytek pozwala na stworzenie unikalnego projektu, który pasuje do niemal każdej przestrzeni.

Ważne jest, aby przy wyborze płytek wziąć pod uwagę kilka parametrów.

Ostateczne wykończenie zależy od wielkości płytek. Można znaleźć małe kostki, które idealnie nadają się do wykończenia owalnej wanny, a także standardowe płytki kwadratowe i prostokątne o wymiarach od 10 cm do 40-50 cm. Duże formaty można również znaleźć w rozmiarach od 10 cm do 1 m. Małe płytki mogą być trudne do czyszczenia i są bardziej podatne na zabrudzenia.

Materiał

Najpopularniejsze są obecnie płytki ceramiczne. W zależności od użytych materiałów oraz sposobu wypalania można je podzielić na:

  • Gres - Wypalane w wysokich temperaturach, trwałe, mogą być stosowane na ściany i podłogi
  • Glazura - Płytki te są stosunkowo cienkie i mogą być stosowane do wykańczania ścian.
  • Terakota - Płytki wykonane z oczyszczonej gliny, stosowane głównie na podłogi
  • Cotto - Płytki wykonane z masy klinkierowej o porowatej i nierównej powierzchni. Dają efekt rustykalny i dobrze się nagrzewają.

Wzory i kolory

Płytki szkliwione odbijają światło i dają wrażenie przestrzeni i czystości. Ciemniejsze i bardziej wzorzyste płytki Arcana Straciatella dobrze uzupełniają się z jasnymi. Chociaż możliwe jest, że pomieszczenie może wydawać się mniejsze poprzez umieszczenie ciemnych płytek, nie jest to częste zjawisko. Kolory bazowe mogą być uzupełnione płytkami w jasnych kolorach. Dekoracje ścienne często zdobione są motywami kwiatowymi i geometrycznymi.

Na optyczne kształtowanie przestrzeni ma wpływ wzór płytek. Nadaje on przestrzeni niepowtarzalny charakter i wpisuje się w konkretny styl (np. szara łazienka w stylu loftowym. Wzorzyste płytki Arcana Straciatella należy jednak stosować z rozwagą, gdyż mogą przytłoczyć przestrzeń. W zależności od aranżacji, płytki mogą mieć identyczne wzory lub grupę płytek tworzących większą pracę graficzną.

Kształt

Oto najczęściej spotykane kształty płytek łazienkowych: kwadratowe, prostokątne, heksagonalne i ośmiokątne. Możesz stworzyć oryginalny wystrój wnętrza, łącząc różne kształty z różnorodnymi kolorami.

Płytki Arana Straciatella - dowiedz więcej o tych płytkach na https://bunox.com.pl/producenci/ffxl/arcana-stracciatella-r.html

łazienka

Jakie płytki najlepiej sprawdzą się w małej łazience?

Wiele osób zastanawia się, jak ułożyć płytki w małych łazienkach, aby optycznie powiększyć ich metraż. Istnieje wiele sposobów na stworzenie iluzji przestrzeni i komfortu w małej przestrzeni. Ważne jest, aby pamiętać o kilku prostych zasadach:

Ważne jest, aby do małych łazienek wybierać jasne i chłodne kolory. Punktowe kontrastowe akcenty mogą posłużyć do ocieplenia aranżacji.

W przypadku małej toalety płytki nie powinny mieć żadnych wzorów. Duże wzory i ornamenty mogą przytłoczyć małe pomieszczenia. Lepiej nie wybierać jednolitych kolorów, ale bawić się fakturą płytek.

Optyczne złudzenie większej przestrzeni uzyskamy kładąc na ścianach płytki odbijające światło.

Przy wyborze płytek do małych łazienek należy wziąć pod uwagę płytki, które są łatwe do czyszczenia i nie będą pokazywać plam. Glazurowane płytki z gładkim wykończeniem są najlepsze. Brud uwielbia gromadzić się w miejscach o nierównej fakturze, w zakamarkach i szczelinach.

Duże płytki łazienkowe to wbrew pozorom najlepsza opcja dla małych przestrzeni. Pamiętaj, aby trzymać się zasady "jeden kolor na ścianach, jeden na podłogach". Stwarza to złudzenie jednolitej płaszczyzny, która w połączeniu z błyszczącymi płytkami dodatkowo rozświetla i daje złudzenie głębi.

Jakie płytki najlepiej nadają się na podłogę w łazience?

Nie powinieneś wybierać tylko płytek na ściany w łazience, ale także rozważyć kombinację kolorów płytek na podłogę. Kontrastujące ze sobą kolory ścian i podłóg mogą diametralnie zmienić charakter wnętrza.

Jasne, klasyczne podłogi dają złudzenie czystości i świeżości i mogą być stosowane w małych łazienkach jako uzupełnienie jasnych płytek. Możesz również użyć akcesoriów w skandynawskim stylu, aby biała łazienka była ciepła i zachęcająca. Dodatki łazienkowe, w tym drewniane meble łazienkowe i akcesoria w ciepłych kolorach, rośliny i naturalne materiały, sprawiają, że łazienka staje się przytulna.

Czy podłoga w ciemnym kolorze to dobry wybór do łazienki? Jest bardzo efektowna i dobrze komponuje się z nowoczesnym wnętrzem. Sprawdza się zarówno w małych, jak i dużych łazienkach, jeśli jest dobrze zaaranżowana. Można ją również wykorzystać jako tło do wyeksponowania wyjątkowego designu wanny lub kabiny prysznicowej. Ciemne ściany i podłogi mogą być uzupełnione błyszczącym złotym lub srebrnym wyposażeniem, aby stworzyć atmosferę glamour. Łazienka jest również uważana za łazienkę. Jest ona trudniejsza do czyszczenia niż biała, ale za to praktyczna.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz