• Czwartek, 18 kwietnia 2024

Jak obudzić kreatywność? Rozwiń swój artystyczny potencjał!

Kreatywność często uznajemy za cechę, która jest nam przypisana od urodzenia. Wydaje nam się, że jeśli nie mamy zdolności artystycznych, nie jesteśmy w stanie tego zmienić. Tymczasem okazuje się, że sztuka to coś, czego możemy się nauczyć. Tak samo jak potrafimy liczyć i pisać, możemy rozwinąć nasz artystyczny potencjał. Wystarczy wprowadzenie kilku prostych zasad i odrobina cierpliwości.

Tworzyć każdy może?

Kreatywność wzięła swoją nazwę od łacińskiego słowa "creatus", co dokładnie oznacza "twórczy". Za ten mistyczny, artystyczny obszar naszego życia, odpowiada prawa półkula mózgu. Nie jest zatem tak, że tylko niektórzy mogą rozwijać swoje zdolności twórcze. Każdy z nas ma w sobie potencjał, który jest w stanie obudzić, jeśli odpowiednio zadba o tę sferę życia. 

Oczywiście, nie wystarczy nam tylko wiedza. Musimy jeszcze znaleźć czas i odwagę, aby rozwijać swoje marzenia. Niestety w natłoku codzienności zapominamy o sobie i tym, co tak naprawdę jest dla nas ważne. A pierwszym krokiem do rozwoju jest właśnie to, aby spojrzeć na siebie z czułością. Zatroszczyć się o własne potrzeby i rozwijać pasje, które są w nas głęboko ukryte i tylko czekają na odpowiedni moment. 

Twórca przed duże "T"

Twórcza ścieżka nie jest prosta. Raczej wyjątkowo kręta i stroma. Mało tego, równie łatwo o upadek, a więc trzeba stąpać rozważnie. Wiele osób, które dziś możemy podziwiać na szklanym ekranie, nie znalazła się tam zupełnym przypadkiem. Każdy z nich, czy to autor popularnych książek, czy znany muzyk, musiał przejść przez trudy, by wreszcie z dumą nazwać siebie "twórcą".

Pomimo tego lubimy bagatelizować czyjeś dokonania i uznawać, że ten to po prostu "miał szczęście", a nas nikt nie zauważa, choć przecież tak się staramy. Czy faktycznie tak jest? Czy o tym, że ktoś znalazł się na szczycie, decyduje tylko fart? Okazuje się, że każdy z nas jest kreatywny, tylko niektórzy skutecznie ten potencjał uśpili. Każdy ma szansę obudzić w sobie twórcę, jak twierdzi autorka bestselleru "Droga artysty" Julia Cameron.

Co znaczy być artystą? 

Samo bycie artystą w dzisiejszym świecie zostało nieco wypaczone. Wiele osób używa tego słowa na wyrost, dlatego niektórym artyści kojarzą się z osobami, które skutecznie unikają pracy fizycznej, a zatem są "oderwane" od szarej rzeczywistości. Z tego względu staramy się udowadniać za wszelką cenę, że jesteśmy godni tego tytułu. I choć z uporem maniaka powinniśmy się rozwijać, róbmy to zawsze dla siebie i naszego wewnętrznego sukcesu. Nigdy zaś po to, żeby komuś coś udowodnić. 

Nieważne, czy zajmujesz się pisaniem kreatywnym, malarstwem impresjonistycznym, czy może tworzysz muzykę elektroniczną. W każdym wypadku jesteś w stanie wypracować sobie taki pokłady kreatywności, które uczynią Cię artystą w pełnym tego słowa znaczeniu. Jeśli tylko marzysz o tym, żeby spełniać się kreatywnie, masz taką możliwość. Nawet jeśli dzisiaj wydaje Ci się, że sztuka nie jest dla Ciebie, próbuj. Droga artysty i praca twórcza nie są proste, a dojście do perfekcji wymaga sporo czasu i wysiłku, ale jeśli przezwyciężysz trudności, wkrótce zobaczysz oczekiwany rezultat. 

Jak rozbudzić kreatywność?

Pobudzenie prawej półkuli mózgu nie jest iście trudnym zadaniem, choć w naszej codzienności dominuje ta lewa strona. Lewa półkula odpowiada za odbieranie i przetwarzanie obrazów; analityczne myślenie. Prawa natomiast skupia się na wyobraźni, twórczym myśleniu i kreatywności właśnie. Istnieje kilka sposobów, które pomogą nam utrzymać prawą półkulę w dobrej kondycji, a to ułatwi nam start i rozwój na drodze twórczej. Co możemy zrobić, żeby pobudzić kreatywność? Oto kilka sposobów. 

Więcej czytaj!

Czytanie wpływa na wyobraźnię, zasób słownictwa i rzuca nam nowe pomysły prosto pod nos. Sięgajmy po różne gatunku, nie tylko nasze ulubione. Czasami dobrze jest zmierzyć się z nieznanym. 

Pisz odręcznie

Pisanie odręczne to coś, co odchodzi do lamusa. A szkoda, ponieważ to ten moment, kiedy możemy uwolnić strumień świadomości. To nie to samo, co pisanie na komputerze. Zapisując swoje przemyślenia na bieżąco, odręcznie, spotykamy się sami ze sobą. To nasza chwila. 

Spaceruj

Ruch każdego dnia, nawet ten w formie spaceru, działa orzeźwiająco. 30-minutowy spacer to lżejsza głowa i więcej mocy do działania. Nie zaniedbujmy sfery fizycznej, bo to bardzo ważna część, która wpływa na wydajność naszej pracy umysłowej. Jak umilić sobie ten czas? Spacerując, słuchaj audiobooków!

Spędzaj czas sama ze sobą

Nie musi być to kanapa i koc, dużo lepszym pomysłem będzie wyjście na wystawę fotograficzną czy do muzeum. Zdobywaj nowe miejsca, rób rzeczy inaczej, spaceruj w nieznane i próbuj egzotycznych smaków. Otwórz się na świat i wsłuchaj się w siebie, a kreatywność będzie zawsze Ci towarzyszyć. 

Zadawaj sobie trudne pytania

Czy w ogóle ktoś z nas to robi? Zadajmy sobie pytania i pozwólmy się sobie wypowiedzieć, nawet na głos. Mogą być to także pytania kreatywne, takie, które normalnie mało komu przychodzą do głowy. Zastanów się na przykład, jakim zwierzęciem chciałabyś być, zamknij oczy i wyobraź sobie, że jesteś nim naprawdę. Pobudź swoją wyobraźnię. Pytaj siebie i zaglądaj do swego wnętrza. 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz