• Środa, 22 maja 2024
Dom

Jak obniżyć rachunki za energię elektryczną?

Zbyt wysokie rachunki za energię elektryczną spędzają sen z powiek wielu jej użytkownikom w gospodarstwach domowych. Niemniej jednak okazuje się, że każdy popełnia wiele prostych błędów, przez które płaci więcej. Dużą rolę odgrywa wymiana oświetlenia na energooszczędne. Zatem zastosowanie żarówek led o odpowiedniej mocy, adekwatnej do wielkości pomieszczenia, a także jego przeznaczenia.

Wybór żarówek led markowych - producenci wiodący na rynku

Istotne znaczenie ma zamiana klasycznych żarówek halogenowych na żarówki led. Są one kilkakrotnie bardziej energooszczędne, a dodatkowo osiągają pełną jasność znacznie szybciej i przy tym nie nagrzewają się tak jak żarówki z żarnikiem wolframowym. Warto wybierać zwłaszcza żarówki led markowe. Producentów, którzy specjalizują się w tego typu oświetleniu jest wielu. Do najpopularniejszych można zaliczyć Philips, Osram, Kanlux czy też GTV. Oczywiście przy wyborze z szerokiej oferty należy zwrócić uwagę na rodzaj trzonków, ale odpowiednio dobrane żarówki ledowe można bez problemu dopasować do oprawy oświetleniowej. Poszczególne żarówki led poza mocą różnią się między sobą temperaturą barwową, od ciepłej przez neutralną, aż do zimnej. Ta ostatnia polecana jest do biur i gabinetów, natomiast ciepłe światło sprzyja relaksowi. Najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia energooszczędności ma jednak żywotność żarówek led, którą można określić nawet na kilkadziesiąt tysięcy godzin. Rzadsza wymiana żarówek niewątpliwie wpływa na oszczędność. Żarówki led mają mniejszą moc od tradycyjnych, a mogą dawać komfortowe oświetlenie w każdym pomieszczeniu. Żarówki led o mocy 6-7W odpowiadają mocy 40W zwykłej żarówki, bądź 30W halogenowej. Kiedy doda się do tego możliwość dobrania szerokiego kąta padania światła, a także długą żywotność to komfort jest znaczący, podobnie jak oszczędność na energii elektrycznej.

Dobór energooszczędnych sprzętów

Nie jest odkryciem, że najwięcej energii elektrycznej pochłaniają domowe sprzęty, takie jak lodówka, pralka, czy zmywarka. Zwłaszcza ta pierwsza, która jest włączona non stop, powinna odznaczać się dobrymi parametrami energooszczędności. Dlatego koniecznie, jeśli chce się oszczędzić na energii elektrycznej, należy wybierać modele z najwyższej klasy energetycznej od A+ do A+++ . Oczywiście w takie sprzęty trzeba nieco więcej zainwestować, jeśli jednak weźmie się pod uwagę oszczędność dla portfela przy płaceniu za energię elektryczną, a ponadto mniejszą degradację środowiska, to jednak okaże się to bardzo korzystnym wyborem. Tutaj trzeba oczywiście wziąć pod uwagę żywotność takiego sprzętu, który nie jest w końcu wieczny. Z pewnością lodówkę czy pralkę warto wybrać w jednej z klas A, jednak nie zawsze opłaca się wybrać najwyższą klasę A+++. Dlaczego? Lodówka pobiera tyle energii, że stanowi to ok. 30% rachunku za energię elektryczną. Lodówka klasy A+ redukuje zużycie energii do 260 kWh rocznie, co daje 156 zł, z kolei lodówka A+++ - do 170 kWh, co daje ok. 102 zł. Biorąc pod uwagę, że lodówki najwyższej klasy są przynajmniej o ok. 1000 zł droższe od lodówek A+, to na zwrot tej inwestycji trzeba poczekać kilkanaście lat, a do tego czasu może być już potrzebny zakup nowej lodówki.

Systemy inteligentnego domu

Przy budowie domu warto pomyśleć o wyborze inteligentnych systemów, zwłaszcza jeśli planuje się wiele urządzeń elektrycznych. Zewnętrzne oświetlenie może być sterowane automatycznie na czujnik ruchu. Oczywiście taki system może dotyczyć programowania otwierania i zamykania zewnętrznych rolet okiennych. Dzięki systemom na czujnik ruchu można zaoszczędzić na energii elektrycznej. W ofercie jest wiele żarówek led, które doskonale współpracują z takimi systemami. Doskonale sprawdza się to w przypadku oświetlenia schodowego, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, czy oświetlenia podjazdu garażowego.

Dobre nawyki pomagają w oszczędzaniu

Nie trzeba wykosztowywać się na systemy inteligentnego domu, aby zaoszczędzić na wydatkach na energię elektryczną. Wystarczy wprowadzić w czyn dobre nawyki. Przede wszystkim należy wyłączać światło w pomieszczeniach, gdzie się aktualnie nie przebywa. Istotną rolę w oszczędzaniu odgrywa również zaopatrzenie sprzętu elektronicznego w listwy zasilające, dzięki którym można łatwo wyłączyć sprzęt. Bardzo istotne jest nie pozostawianie telewizorów czy komputerów, konsoli i innych sprzętów w trybie stand by. W końcu wtedy również pobierają energię, która w rachunkach miesięcznych być może nie jest aż tak widoczna, jednak rocznie na wyłączaniu sprzętów na noc i wtedy kiedy się z nich nie korzysta można zaoszczędzić dość sporo.

Zastosowanie się do powyższych zasad pozwoli obniżyć rachunki za energię elektryczną. Dzięki oszczędności można również przyczynić się do zmniejszenia efektu cieplarnianego, co oczywiście jest ważne dla ograniczenia degradacji naturalnego środowiska i kolejnych pokoleń.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz