• Piątek, 19 lipca 2024

Wnętrze pod skosem – jak stylowo i funkcjonalnie urządzić przestrzeń na poddaszu

Przytulny pokój dla dziecka, zaciszna i nastrojowa sypialnia, a nawet urocza kuchnia z salonem – poddasze można zaaranżować na wiele sposobów, zyskując nie tylko dodatkową przestrzeń mieszkalną, ale także pełne wdzięku wnętrze. Podpowiadamy jak niefunkcjonalne skosy mogą zamienić się w największy atut aranżacji.

Wnętrze, w którym królują skosy to dla wielu osób aranżacyjna zagadka. W rzeczywistości jednak mieszkanie na poddaszu daje nam wiele możliwości zagospodarowania przestrzeni, pozwalając wyeksponować największe zalety tego typu aranżacji. W jaki sposób wykorzystać spady, by pomieszczenie jednocześnie było klimatyczne i komfortowe?  

- Skosy to element aranżacji, który wpływa na niepowtarzalną atmosferę wnętrza. W połączeniu z odpowiednim doborem mebli, możemy zaaranżować nie tylko przytulny, ale także bardzo wygodny pokój na poddaszu – komentuje Monika Szczęsny z firmy Komandor.

Uporządkuj przestrzeń

Aranżując wnętrze pod skosem powinniśmy zadbać o odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni,  by móc swobodnie poruszać się po mieszkaniu. Po pierwsze, istotna będzie wysokość skosów, które w dużej mierze decydują o całej aranżacji – a tu bardzo ważne jest umeblowanie, które powinniśmy dopasować do nietypowego ukształtowania przestrzeni. W tego typu wnętrzach dobrym rozwiązaniem są meble na wymiar, które mogą wykorzystać niemal każdy fragment pomieszczenia.

- Niedostępne partie pomieszczenia, np. niskie skosy warto wykorzystać na zabudowę z wysuwanymi i głębokimi pólkami. Dzięki temu niewygodne kąty zamienią się w praktyczny i funkcjonalny zakątek - komentuje Monika Szczęsny z firmy Komandor. - Ciekawym elementem wystroju są również szafy wnękowe ze skosem, które idealnie wkomponują się w trudną przestrzeń zwiększając jej funkcjonalność.

Urządzając wnętrze na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na rozmieszczenie mebli wypoczynkowych. Ich ulokowanie uzależnione jest od wysokości skosów. Wyższe partie poddasza to idealne miejsce na ustawienie łóżka, kanapy czy też krzeseł ze stołem jadalnianym. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy nieoczekiwanych zderzeń z sufitem.

Pokój na podaszu

Oryginalnie – drewno i cegła

O klimacie poddasza decydują nie tylko skosy, ale także inne elementy wystroju, które wpisane są w tego typu aranżacje. Jednym ze sposobów na osiągnięcie niebagatelnego nastroju jest wyeksponowanie drewnianej więźby dachowej. Drewniane podpory mogą stanowić główny akcent pomieszczenia nadając mu niepowtarzalny i pełen wdzięku charakter.  Dobrym rozwiązaniem jest np. pomalowanie bali na wyrazisty i ciemny kolor, który jednocześnie nie przysłoni słojów i nada drewnu odrobinę głębi. Taki efekt uzyskamy pokrywając drewno bejcą.

Innym, równie ciekawym rozwiązaniem jest ługowanie belek na biało lub lakierowanie tak, by pozostawić kolor w naturalnym odcieniu drewna. Dzięki takim rozwiązaniom nie przytłoczymy przestrzeni, a wnętrze zyska na lekkości.

Równie oryginalnym elementem aranżacji jest wyeksponowanie cegły w profilu ściany, którą możemy pozostawić w naturalnej, surowej formie lub pomalować na biało. Jasna cegła niezwykle dobrze sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach nadając im wyrazisty charakter, jednocześnie ocieplając klimat całego pomieszczenia. Ścianę można także wyostrzyć odpowiednim oświetleniem, np. małymi halogenami.  

Kolorystyczne Feng Shui

Na poddaszu ważny jest również dobór odpowiednich kolorów. W tym przypadku zdecydowanie powinniśmy unikać malowania ścian na kilka barw. Skosy łamią światło, dlatego też są dość mocno zaznaczającym się elementem wnętrza. Malowanie spadów na inny, kontrastujący ze ścianami kolor wprowadzi w aranżacji zbędny chaos, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie jednolita kolorystyka ścian w całym pomieszczeniu. Spójna tonacja ścian porządkuje wnętrze i sprawia, że prezentuje się ono bardziej przejrzyście. Ściany na poddaszu warto pomalować w jasnych odcieniach tj. perłowa biel, lekki beż, subtelne szarości, które wprowadzą poczucie harmonii w pomieszczeniu. Jasne kolory rozświetlają liczne na poddaszu załamania przestrzeni oraz ciemne kąty.

- W pomieszczeniach na poddaszu warto zadbać o spójną stylistykę i równowagę dopasowując kolorystykę mebli do reszty wnętrza. Najlepszy efekt wizualny uzyskamy jeśli zestawimy poszczególne elementy wyposażenia z otoczeniem w podobnych tonacjach, np. jasnoszarą lub beżową szafę z białymi ścianami - komentuje Monika Szczęsny z firmy Komandor. –  Podobne odcienie delikatnie podkreślą kontur wyposażenia nie wprowadzając kolorystycznego chaosu.

Źródło: lifestyle.newseria.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz