• Piątek, 19 kwietnia 2024

Wnętrza industrialne ciągle w modzie

Minimalistyczne, przestronne, efektowne – wnętrza w stylu industrialnym wciąż zachwycają architektów wnętrz i prywatnych inwestorów. Widać to w realizowanych współcześnie aranżacjach oraz materiałach wykończeniowych, meblach i oświetleniu, które cieszą się dużą popularnością kupujących. O tym, że wnętrza industrialne są bardzo efektowne, wiemy nie od dziś. Jednak, czy lofty mogą też być wygodne?

W kwestii wygody wiele zależy od indywidualnych wymagań i oczekiwań inwestora. Jego gust, upodobania, a nawet tryb życia w istotny sposób wpływają na sposób aranżacji. W tym miejscu warto też zaznaczyć, że to, co dla jednych stanowi oznakę dobrego smaku i elegancji, dla kogo innego może nosić znamiona kiczu. To, że wnętrza industrialne nie są dla każdego, jest oczywiste. A zatem kto z pewnością nie czułby się w nich dobrze?

Kogo nie warto zabierać do loftu?

Choć wiele osób zarzeka się, że uwielbia surowe, industrialne wnętrza, w rzeczywistości okazuje się, że mieszkać w takim miejscu potrafi znacznie mniej osób, niż deklaruje. Zdecydowanie chętniej widzimy się we współczesnych aranżacjach, do których przemycono nieco industrialnych rozwiązań. Surowa cegła na ścianie, czy beton architektoniczny w salonie jest nam jak najbardziej na rękę. Jednak takie akcenty równoważone są nowoczesnymi elementami wystroju i wygodnymi meblami, których trudno szukać w typowym, industrialnym mieszkaniu.

W mieszaniu stylów nie ma nic złego, o ile powstające aranżacje nadal są estetyczne i spójne pod względem wizualnym. Nie powinny w nich dziwić utrzymane w stylu industrialnym lampy i wprowadzanie naturalnych elementów wykończeniowych (beton, cegła, stal itp.). Jednak industrialne wnętrza cechują się mocnym nawiązaniem do przemysłowych pomieszczeń fabrycznych. Ich surowość może niektórych przytłaczać. Dlatego, jeśli cenisz sobie ciepłe, przytulne i klimatyczne wnętrza, zrezygnuj z aranżacji mieszkania w tym stylu.

Trochę loftu w moim domu

Łączenie różnych akcentów, które wywodzą się z industrialnego stylu, z innymi elementami wystroju doskonale sprawdza się we współczesnych aranżacjach. Co ciekawe, takie industrialne dodatki, zamiast czynić wnętrze zimnym i surowym, wpływają na jego ocieplenie. Tak dzieje się między innymi za sprawą czerwonej cegły albo industrialnych lamp. Przegląd tych drugich można zrobić, odwiedzając sklep z lampami Lampy.it. Znajdziemy tam różne warianty oświetlenia, doskonale wpisujące się w styl industrialny – od zawieszonej na gołym kablu żarówki Edisona, po oprawy nawiązujące designem do lampy „kwoki”. Zastosowana stylistyka oraz surowe materiały (metal, szkło i beton) doskonale oddają klimat industrialnych wnętrz.

Lofty to także duże, okienne przeszklenia oraz przestrzeń i niewielka ilość mebli, oraz dodatków. O ile aranżując mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, na duże przeszklenia raczej liczyć nie możemy, o tyle wystrój wnętrza pozostaje już całkowicie po naszej stronie. W niektórych przypadkach można się nawet pokusić o wyburzenie jednej ze ścianek działowych i powiększenie wnętrza, by bardziej przypominało loft i dawało wrażenie przestrzeni. Kolejna sprawa to ograniczenie ilości mebli oraz dodatków. W efekcie może powstać wnętrze, które, choć loftem wcale nie będzie, to może go bardzo przypominać.

Aranżacja wnętrz w stylu, który nawiązuje do loftów, jest znacznie prostsza w nowym budownictwie. Deweloperzy znają gusta konsumentów i często sami oferują do sprzedaży mieszkania, których układ doskonale wpisuje się w charakterystykę takiego wnętrza. Coraz częściej spotykamy w nich kuchnie otwarte na salon, przestronne wnętrza oraz duże przeszklenia. Dlatego, jeśli naprawdę marzysz o tym, by zamieszkać w lofcie lub wnętrzu, które choć w części go przypomina, nic nie stoi na przeszkodzie, byś tak właśnie urządził swoje mieszkanie.

 

Artykuł zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz