• Piątek, 29 marca 2024

Styl rustykalny od podstaw

Według słownika języka polskiego rustykalizm to zamiłowanie do wiejskiego życia. W aranżacji wnętrz dotyczy przestrzeni czystych i prostych w formie, które mają cechy wiejskie. Elementy wnętrz urządzonych w taki sposób są związane z naturą i rękodziełem, a także w kolorystyce.

W stylu rustykalnym zdobnictwo jest wprawdzie dopuszczalne, ale tylko w niewielkich detalach. Poza tym główne elementy powinny być wykonane przy użyciu prostych narzędzi oraz przy wykorzystaniu ludzkich rąk. Obecnie wykorzystuje się najczęściej przedmioty sztucznie postarzane.

Styl rustykalny to stosowane elementów charakterystycznych, ale z umiarem. Na pewno w tym przypadku dobrze sprawdzają się drewniane meble. Poza tym styl ten można uzyskać również poprzez klasyczny styl budowania domów, gdzie widoczne są drewniane belki  i słupy. Styl rustykalny świetnie prezentuje się we wnętrzach, które mają bezpośredni kontakt z naturą, a także w dużych przestrzeniach domów utrzymanych w stylu dworkowym. W dobrze urządzonym wnętrzu rustykalnym urządzenia RTV są starannie ukryte i na pierwszy rzut oka zupełnie niewidoczne.

Wielu osobom styl rustykalny kojarzy się przede wszystkim z dużą ilością bibelotów oraz detali. Mogą to być stare lampy, żelazka starego typu, a także inne elementy, które przywodzą na myśl stare wiejskie chaty. Jednak zbyt duże nagromadzenie tego typu przedmiotów sprawia, że styl ten często kojarzy se negatywnie. Obecnie w wielu przypadkach łączy się go umiejętnie  z nowoczesną architekturą wnętrz.

Styl rustykalny

Klimat wnętrza urządzonego w stylu rustykalnym można dopełnić przykładowo ciekawymi figurami, zegarami, obrazami nieprzedstawiającymi sceny rodzajowe oraz roślinnością zasadzoną w ceramicznych donicach. Poza tym we wnętrzach rustykalnych zawsze świetnie prezentują się wszelkiego rodzaju wyroby z wikliny, lniane obrusy, suszone kwiaty, tkane ręcznie chodniki czy skóry zwierząt.

Zobacz także: Zadbaj o komfort swojej pracy dzięki funkcjonalnej odzieży roboczej. Odzież robocza wysokiej jakości zapewni ci komfort i wygodę podczas pracy oraz skuteczną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Styl rustykalny ma obecnie coraz większą liczbę zwolenników. Jednak niektórzy są zdania, że jest prosty i nie stanowi żadnego wyzwania aranżacyjnego. W rzeczywistości uzyskanie spójnego efektu wcale nie jest takie łatwe. Wnętrze rustykalne nie jest bowiem połączenie przypadkowych elementów, które mają naturalne pochodzenie. Również i w tym przypadku trzeba zachować pełną spójność podczas projektowania i nie łączyć ze sobą elementów  w sposób przypadkowy. Współczesna architektura czerpie sporo z nurtu rustykalnego.

Zaczerpnęła z niego wiele rozwiązań, w których surowość powierzchni zestawiona z przetworzonymi tworzywami pozwoliła na podkreślenie właściwości wykorzystanych materiałów. Elementy typowo rustykalne dobrze sprawdzają się także we wnętrzach nowoczesnych. Tak jest w przypadku dębowej podłogi bielonej czy okładziny ściennej wykonanej z łupka lub innych, nieregularnych  płyt kamiennych. Często się je obecnie łączy ze szkłem czy stalą. Ogromną zaletą tego stylu jest jego uniwersalność i ponadczasowość. W przeciwieństwie do innych moda na rustykalizm nie mija od wielu lat i nie zanosi się w tym przypadku na zmiany.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz