• Czwartek, 18 kwietnia 2024

Okna drewniane a plastikowe - jakie wybrać?

Kiedy budujemy dom lub remontujemy mieszkanie, często jednym z największych dylematów są okna – zastanawiamy się, jakie wybrać lub na jakie wymienić dotychczasowe. Drewniane i plastikowe ramy mają swoje zalety i wady, z którymi warto wcześniej się zapoznać i dowiedzieć się, jak się je utrzymuje w czystości.

Wstawienie lub wymiana okien to inwestycja zazwyczaj wieloletnia, dlatego przed podjęciem decyzji o konkretnym modelu warto przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”. Należy wziąć pod uwagę materiał, z jakiego mają być wykonane, a także kwestie związane z utrzymaniem ich w czystości. Celem jest bowiem komfortowe mieszkanie i sprzątanie.

Naturalnie…

Drewniane okna uznawane są za synonim prestiżu i w nowoczesnym wydaniu kosztują znacznie więcej niż plastikowe odpowiedniki. Jest to materiał naturalny, najczęściej pochodzący z tańszej sosny lub droższych gatunków: jodły, świerku, dębu czy modrzewia, na który producenci dają gwarancję użytkowania czasami nawet ponad 100 lat! Okna z drewna są cięższymi konstrukcjami, klejonymi trójwarstwowo w sposób naprzemienny. Dobrze znoszą różnicę temperatur i prezentują się z racji tego, że mogą być rzeźbione, malowane, lakierowane itd. Są szczelne i dobrze wygłuszają dźwięki z otoczenia. Ich wadą jest zaś to, że co jakiś czas wymagają odnawiania.

…czy w plastiku?

PCW to tworzywo, którego parametry użytkowe są bardzo podobne do drewna. Okna plastikowe są również bardzo trwałe i mogą służyć domownikom nawet przez kilkadziesiąt lat. Ponadto są znacznie tańsze od drewnianych. Odradza się za to montowania ich w dużych przeszkleniach ze względu na wrażliwość PCW na zmiany temperatury. Plastikowe okna można wykonać w prawie każdym dowolnym kształcie. Są lekkie ze względu na stosowanie w ich konstrukcji tworzyw sztucznych i budowy komorowej, a przy tym nie wymagają konserwacji. Mogą mieć jednak tendencję do odkształcania się i skrzypienia.

Sprawdzaj, czym czyścisz

Obojętnie, na jakie okna ostatecznie się zdecydujemy, ważne jest, aby później odpowiednio o nie dbać. Oznacza to nie tylko właściwą konserwację, ale przede wszystkim mycie środkami do tego przeznaczonymi.

Okna z PCW są elektrostatyczne, co oznacza, że  szybko przyciągają kurz. Nie powinno się ich czyścić żrącymi preparatami, gdyż albo będą pod ich wpływem matowieć, albo żółknąć. Plastikowe ramy wystarczy nawet przecierać ściereczką i letnią wodą wymieszaną np. z płynem do naczyń.

W przypadku okien drewnianych trzeba z kolei uważać, aby zastosowane preparaty nie zawierały amoniaku (ma je wiele płynów do szyb) lub innego składnika, który może uszkodzić lakier. Wykluczyć trzeba wszystkie produkty z rozpuszczalnikami, barwnikami i środkami alkaicznymi. Podobnie jak w przypadku okien plastikowych dobrym sposobem będzie mycie delikatnym płynem do naczyń. Drewniane ramy warto też na koniec oczyścić i zabezpieczyć właściwym dla tego materiału środkiem np. pastą lub mleczkiem. Podczas mycia okien nie można zapominać także o uszczelkach. One także wymagają przemycia oraz nasmarowania. Kiedy będą już zniszczone, należy wymienić je na nowe.

Jeśli chodzi o sprzęt do czyszczenia okien, to uniwersalna okazuje się delikatna ściereczka z mikrofibry i papierowy ręcznik – nadaje się i do okien drewnianych, i plastikowych. Wygodnym i praktycznym sprzętem w obu przypadkach jest też gumowa ściągaczka.

Nie wszyscy lubią mycie okien, inni nie mają do tego odpowiedniej cierpliwości (umyć je dokładnie i bez nieestetycznych smug to naprawdę wielkie wyzwanie!) lub zwyczajnie brakuje im na to czasu. Wówczas z pomocą mogą przyjść firmy specjalizujące się w tego typu pracach porządkowych, oferujące sprzątanie mieszkania w Warszawie lub w innym mieście.

 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz