• Sobota, 10 grudnia 2022

Streetwear – to się nosi! Czym jest moda ulicy

Streetwear, mimo obco brzmiącej nazwy nie jest wcale pojęciem nowym. To w zasadzie moda uliczna. Jednak wbrew pozorom nie tylko wyznacza królujące w danym sezonie trendy. Czym więc jest?

Streetwear  inspirowany jest przestrzenią publiczną, a więc wraz  z nią się zmienia. Dlatego też trudno jest do końca zdefiniować modę uliczną. Określenie streetwearowe dotyczy bowiem tego co dzieje się w danym momencie i miejscu. Do pierwszych przedstawicieli tego tylu zalicza się punkowców i hip hopowców, którzy na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku żyli w Stanach Zjednoczonych. Chcieli oni za wszelką cenę wyróżnić się z tłumu i podkreślić własną odrębność.

Stąd pojawiły się naszywki, ćwieki, dziurawe spodnie, opuszczony krok i inne elementy garderoby. Wszystko to miało przyciągać uwagę i wzbudzać emocje. Wraz z rozwojem tego stylu zainteresowały się nim duże marki odzieżowe np. Adidas, Nike i Timberland. Za sprawą ogromnych kampanii reklamowych zyskały szerokie grono odbiorców. Obecnie streetwear to tzw. modowe must have.

Jednak nawet obecnie moda uliczna zachowała wiele elementów sprzeda lat. Dalej stawia przede wszystkim na oryginalność i luz. Zawiera w sobie elementy mody houte culture, hip hop, skate czy nawet japońskiej mody ulicznej.

Moda uliczna

Jak prezentuje się to w praktyce?

Typowe dla streetwearu są na przykład sneakersy, także modele na koturnie. Muszą być jednak wysokiej jakości i mieć modną formę. Poza tym streetwear to bluzy, czapki i T-shirty. Szczególnie popularne są te z nietypowymi printami czy chwytliwymi tekstami.

Co jeszcze jest typowe dla mody ulicznej?

Na pewno spodnie boyfriend, joggery oraz jeansowe kurtki, koniecznie ozdabiane przypinkami. Latem streetwear chętnie sięga po modne czapki z długim daszkiem czy kurtki typu bomber jacket. Coraz częściej elementy mody ulicznej są inspirowane tym co noszą gwiazdy, przede wszystkim idole nastolatków. Obecnie trendy wyznacza głównie Rita Ora, Rihanna, Cara Delevigne czy Jurtin Bieber. Dla kogo jest moda streetwear? Na pewno skierowana jest w pierwszej kolejności do ludzi młodych, którzy nie boją się odważnych stylizacji i lubią prowokować swoim strojem.

Jednak moda uliczna cały czas się zmienia i ciężko powiedzieć, w którą stronę pójdzie. W tym przypadku można tylko zgadywać. Oczywiście nie trzeba brać z niej wszystkiego, a wybierać tylko niektóre elementy. Trzeba bowiem pamiętać, że streetwear to przede wszystkim luz, a więc w ubraniach należy się przede wszystkim dobrze czuć. Bez tego moda uliczna nie ma sensu.

Komentarze (1)

  • Bardzo ciekawy artykuł lubię luźny i wygodny styl ubioru:)

Zostaw komentarz