• Piątek, 9 grudnia 2022

Co to jest swag?

W Polsce w ostatnim czasie coraz częściej usłyszeć można angielskie sformułowane swag. Co ono właściwie oznacza?

Okazuje się, że to zapożyczone z języka angielskiego słowo od wielu lat funkcjonuje pod innym znaczeniem niż wcześniej. Szukając w sieci można znaleźć informacje, że termin ten podchodzi od grupy muzycznej o nazwie SWAG, co miało niby być akronimem słów Secretly We Are Gay (przetłumaczone - skrycie jesteśmy gejami). To jedna nie jest prawda, bo taka grupa muzyczna nigdy w rzeczywistości nie istniała. Jednak termin ten jest związany ściśle z muzyką i to właśnie muzycy używają tego określenia najczęściej.

W roku 2002 album zatytułowany Swag nagrał były gitarzysta słynnej grupy Guns N' Roses - Gilby Clarke. Poza tym słowo swag często pojawia się w tekstach raperów z USA.

Modne stylizacje

Niewiele osób jednak wie, że slangowe określenie swag ma swoje korzenie w wieku XIX. Wówczas to oznaczało kradzione rzeczy, a więc łup. Z kolei w szkockim slangu znaleźć można słowo swagger, którego swag było skrótem.

Prawdopodobnie część Szkotów chodziła bowiem w sposób, który przypominał kołysanie się. Samo słowo swagger oznaczało "sposób w jaki się ktoś prezentuje" Co jednak swag oznacza dzisiaj? Obecnie z kołysaniem nie ma nic wspólnego. Wiąże się natomiast z systemem autoprezentacji. Dla młodych ludzi swag to w zasadzie lans, a więc styl czy stylówa. Czasem można usłyszeć określenie "swagoowe buty" czy "swaggowe ubrania". To rzeczy przeznaczone dla osób, które lubią wyróżniać się z tłumu.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz