• Wtorek, 19 marca 2024

Klasyka w nowej odsłonie

Bujany fotel, chociaż nie jest niezbędny, poprawia komfort odpoczynku i umila wolne chwile. Nie jest już typowym meblem spotykanym u dziadków i kojarzącym się z dzieciństwem. Powrócił w nowoczesnej odsłonie i przeżywa drugą młodość. Podobnie jak dywan w salonie. Dzięki współczesnym projektantom, to komfortowy dodatek, będący ozdobą, podkreślającą aranżację.

Jaki fotel bujany wybrać?

https://www.meblujesz.pl/wiadomosc/jaki-fotel-bujany-wybrac-ktory-najlepszy/8432/

Wybierając fotel bujany musimy zwrócić uwagę na jego wygodę i wygląd. Sklepy oferują różnego rodzaju fotele z drewna, wikliny, tapicerowane, czy z tworzywa sztucznego. Duży wybór kształtów i kolorów pozwala na dobranie odpowiedniego modelu do każdej aranżacji.

  • Fotel bujany klasyczny, to model jaki znamy, wykonany z giętego drewna z siatkowym siedziskiem i oparciem. Może mieć w zestawie tapicerowane poduszki. W przeciwieństwie do starego typu foteli, może być z innych materiałów. Znajdziemy modele z chromowanej stali połączonej z membraną.
  • Tradycyjny fotel na płozach, to połączenie zwykłego fotela tapicerowanego z bujakiem. Wyprofilowane płozy wyposażone są w stopery. Oparcie jest proste, a miękkie obicie zapewnia wygodę. 
  • Modernistyczny fotel bujany, to model nieprzypominający klasycznych bujaków. Znajdziemy tu różne formy i kształty. Mogą być wykonane z tworzywa, podwieszane, dwuosobowe, podgrzewane. Designerskie modele cechują się oryginalnością i pasują do nowoczesnych wnętrz.

O czym należy pamiętać wybierając fotel bujany?

Fotel nie tylko musi pasować do aranżacji salonu, ale też zapewnić komfort i bezpieczeństwo. Zwłaszcza fotele podwieszane wymagają dużej uwagi. Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, by szczególną uwagę zwrócić na wykonanie, maksymalne, dopuszczalne obciążenie i sposób mocowania. Fotel musi być ergonomiczny i zapewniać prawidłową postawę w czasie siedzenia. Hamulce przy bujaku są niezbędne, by nie doszło do wywrócenia.

Dywan do salonu

Chociaż kładziemy go na ziemi, to często jest on główną ozdobą salonu. Do wyboru mamy dywany z długim lub krótkim włosem, w różnych kształtach, kolorach i wzorach. Wybór zaczynamy od ustalenia rozmiaru i kształtu. W salonie najlepiej prezentuje się duży dywan. Jednak nie powinien zajmować całej powierzchni podłogi. Położenie dywanu może być sposobem na wydzielenie oddzielnych stref w salonie, np. wypoczynkowej, czy jadalnianej.

Dywany - jakie runo?

  • Włókno naturalne- to wełna, bawełna, jedwab. Ich cena jest wyższa niż z włókien syntetycznych. Są wysokiej jakości, trwałe i miłe w dotyku. Mają działanie antystatyczne i gromadzą wilgoć. Niestety, nie są odpowiednie dla alergików, gdyż stają się siedliskiem roztoczy.
  • Włókno syntetyczne, to polipropylen, poliamid i akryl. Tworzywa te są bezpieczne dla alergików. Łatwo się je czyści i są odporne na zabrudzenia. Mają też znacznie niższe ceny od wykonanych z wełny. Ich jakość jednak jest niższa. Niewielkich rozmiarów dywan można prać w pralce.

Runo

Wybierając dywan należy zwrócić uwagę na gęstość runa. Jest ona określana w punktach na metr kwadratowy. Im więcej punktów, tym lepsza jakość. Dobrej jakości dywan posiada w granicach 500 tysięcy punktów.  Długość runa zależy od naszych upodobań i preferencji. Im dłuższe runo, tym trudniej odkurzyć dywan. Jeżeli ma on leżeć pod meblami, wtedy należy wybrać krótkie runo, gdyż meble pozostawią odkształcenia na długim włosiu. Miękkie, puszyste dywany z długim runem, kładzie się tam, gdzie nie będą obciążone meblami.

Stylistyka

Dywan stanowi uzupełnienie aranżacji, więc jego kolorystyka i wzornictwo, muszą pasować do reszty wyposażenia. Pełni też rolę ocieplenia i izolacji podłogi. Do nowoczesnych wnętrz pasują kolorowe dywany, które przełamują monotonię i ocieplają wizualnie. Do stylu eco wpasują się dywany z naturalnych włókien o motywach etnicznych. Styl vintage, to wzorzyste, kolorowe dywany. Mogą to być kontrastowe zestawienia kolorystyczne o bogatej ornamentyce. Styl skandynawski, to małe dywany o stonowanych barwach. W odcieniach bieli, szarości, beżu.

Wybierając dywan nie należy kierować się modą, lecz własnym poczuciem smaku. Dzięki temu, będzie nam się długo podobał i służył. Decydując się na najmodniejsze wzory, musimy liczyć się z tym, że za rok, czy dwa, konieczna będzie zmiana dywanu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz