• Poniedziałek, 26 lutego 2024

Jakie są rodzaje stelaży do łóżek?

Wybierając meble do sypialni, najczęściej skupiamy się w głównej mierze na modelu łóżka. Przede wszystkim szukamy takiego, które będzie nam odpowiadać zarówno wielkością, jak i estetyką wykonania. Coraz częściej decydujemy się na łóżka drewniane, mając świadomość tego, że to właśnie meble z drewna mogą nam zagwarantować zdrowy, efektywny wypoczynek. Niestety, tylko nieliczni zwracają uwagę na wybór właściwego materaca do łóżka, a o doborze stelaża myśli jedynie garstka. Jest  to oczywiście ogromny błąd, gdyż stelaż w znacznym stopniu wpływa na komfort snu. Jakie są jego rodzaje do wyboru? Czym się charakteryzują?

Dlaczego stelaż do łóżka jest potrzebny?

Stelaże do łóżek często oceniane są jako zbędny gadżet, przez co jednocześnie traktujemy je po macoszemu. Wydaje nam się, że skoro wyłożyliśmy duże pieniądze na wysokiej klasy łózko i idealnie dopasowany materac, to stelaż może być byle jaki.  Nic bardziej mylnego. Nawet najdroższy i najlepszy materac bez odpowiedniego podparcia nie będzie spełniał swojej funkcji. Jeśli więc nie chcemy borykać się z bólem kręgosłupa lub irytować faktem, że materac w sklepie wydawał się naprawdę miękki albo twardy, to koniecznie musimy zainwestować w odpowiedni stelaż. 

Oto najważniejsze rzeczy, jakie zyskamy dzięki stelażowi:

 • wzmocniona funkcjonalność i znacznie przedłużona żywotność materaca,
 • właściwe podparcie kręgosłupa,
 • odpowiednia wentylacja materaca oraz właściwa jego stabilizacja w ramie łóżka.

Jak stelaże mogą wpływać na żywotność i funkcjonalność materacy do spania? Jeśli wybierzemy odpowiedni model, to podłoże zyska podparcie, a zarazem pomoc w reakcji na obciążenia. Dzięki temu eksploatacja będzie rozkładać się na dwa elementy. 

Właściwe podparcie dla materaca najlepiej w formie elastycznego stelaża z regulowanym stopniem twardości w środkowym odcinku zagwarantuje także że w odpowiedni sposób będziemy odczuwać twardość/miękkość materaca. Przy źle dobranych parametrach stelaży do materacy możemy odnieść wrażenie, że nasze odczucia są zupełnie inne niż podczas testowania materaca w sklepie.

Jakie są rodzaje stelaży? 

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów stelaży. Każdy z nich cechuje się innymi właściwościami. W fortach sklepów branżowych mnóstwo różnych modeli, różniących się od siebie wyglądem, konstrukcją i ceną. Najważniejsze jest to, by właściwie dobrać stelaż do łóżka, materaca i indywidualnych potrzeb. Kryteria stanowią przede wszystkim:

 • rodzaj materaca oraz typ wypełnienia
 • rodzaj łóżka oraz jego wymiary
 • wiek i stan zdrowia użytkownika
 • możliwości finansowe nabywcy

Pod względem konstrukcyjnym wyróżnić możemy:

 • stelaże klasyczne, czyli tzw. ruszt,
 • stelaże klasyczne na taśmie,
 • stelaże talerzowe,
 • stelaże flex,

Każdy z podanych rodzajów cechuje się innymi właściwościami. Co istotne, ich wyboru ma ogromne znaczenie na komfort i jakość naszego snu. Dlatego też decyzja zakupowa powinna być odpowiednio przemyślana, a sam stelaż dobrany do indywidualnych preferencji i wymagań użytkowników.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz