• Piątek, 21 czerwca 2024

Jaka wolnoobrotowa wyciskarka jest najlepszym wyborem do kuchni?

Świeże soki są oczywiście zdrowe i smaczne jednocześnie. W gorące dni dają orzeźwienie, a jednocześnie pobudzają do działania i generalnie wzmacniają organizm. Jednak trzeba je w odpowiedni sposób przygotować, aby nie straciły witamin zawartych w warzywach czy owocach. Rozwiązaniem jest m.in. nowoczesna wyciskarka wolnoobrotowa. Jak działa to urządzenie? Jaki model wybrać do swojej kuchni?

Dlaczego warto postawić właśnie na wyciskarkę wolnoobrotową?

Przez długie lata to sokowirówki były urządzeniami służącymi do produkcji domowego soku z warzyw i owoców różnego rodzaju. Zresztą całkiem sporo osób używa ich do dzisiaj lub rozważa ich zakup. Sokowirówki mają sporo zalet i to niezaprzeczalnych. Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie są one tak wszechstronne jak popularne od jakiegoś czasu wyciskarki wolnoobrotowe. Te wykorzystać można bowiem także do wyciskania soku z ziół i warzyw liściastych. Pozwalają one także na przygotowywanie musów, smoothie oraz sorbetów. Podstawowym  ich atutem jest jednak specyficzny sposób uzyskiwania soku. Ten jest pełny walorów odżywczych i smakowych. Nie można mu w tym względzie niczego zarzucić. Wolne obroty w czasie wyciskania owoców i warzyw nie prowadzą bowiem do dużego napowietrzenia soku i wzrostu jego temperatury. Tymczasem są to czynniki, które mają szkodliwy wpływ na zawarte w soku witaminy. Produkty ścierane w wyciskarce wolnoobrotowej nie są ścierane, jak ma to miejsce w przypadku sokowirówek, ale miażdżone i przeciskane przez specjalne sita. Uzyskiwany napój jest gęsty i bogaty w miąższ, w którym znajdują się cenne dla zdrowia pektyny. Napój jest długi czas świeży i przydatny do spożycia.

Co należy wiedzieć przed zakupem wyciskarki wolnoobrotowej?

Przede wszystkim na samym starcie, przed zakupem wyciskarki wolnoobrotowej, należy sobie zadać dwa podstawowe pytania - gdzie będzie przechowywana i ile miejsca można jej poświęcić oraz jak często będzie wykorzystywana i do czego ma faktycznie służyć?

Osoby, które nie mają zbyt dużej kuchni, a jednocześnie chcą mieć podstawowy sprzęt zawsze pod ręką, powinny postawić na model pionowy. Taką wyciskarkę postawić można bez większego problemu na blacie w kuchni. Jeszcze lepiej, gdy urządzenie posiada wygodny uchwyt i można je łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Kluczowe znaczenie ma na pewno to czy wyciskarka ma służyć tylko do wyciskania soków, a może także i do przygotowywania innych napojów, przecierów, lodów, sorbetów musów. Niektóre urządzenia przygotowują nawet placki ziemniaczane!

Czego należy oczekiwać od wyciskarki wolnoobrotowej wysokiej jakości?

Na pewno urządzenie wysokiej klasy powinno być niezawodne, wydajne, a także wygodne i bezpieczne w użytkowaniu. To podstawa w tym przypadku. Jeszcze lepiej, gdy jest to urządzenie ciche i łatwo można je utrzymać w czystości. Najlepsze obecnie na rynku wyciskarki wolnoobrotowe to urządzenia:

  • z silnikiem o odpowiednio wysokiej mocy - dobrze, gdy pracuje on w dwóch kierunkach, wówczas można poradzić sobie z problemem zaklinowanych produktów spożywczych,
  • z dość dużym otworem dozującym - wówczas wkładanie składników nawet w całości jest łatwe i bezproblemowe,
  • z pojemnym kolektorem soku i sporych rozmiarów zbiornikiem na wytłoczyny,
  • z szeroki wyposażeniem dodatkowym pozwalającym na wiele zastosowań,
  • z blokadą kapania i specjalną zatyczką wylotu soku - to tzw. korek niekapek, który pozwala na bezproblemowe mieszanie ze sobą soków wieloskładnikowych,
  • posiadające funkcję samooczyszczania czy z możliwością demontażu niektórych części i ich umycia w zmywarce,
  • z możliwością kupienia ewentualnych części zamiennych.

Oczywiście w praktyce spore znaczenie ma także to, z jakich materiałów została dana wyciskarka wykonana. Obudowa powinna być wytrzymała. Dodatkowo elementy, które mają kontakt z przetworzonymi produktami powinny być bezwzględnie wolne od szkodliwego bisfenolu A. Urządzenia wolne oc tej substancji to obecnie podstawa.

Części zamienne do wyciskarek Hurom znajdziesz na https://pro.hurompolska.pl/hurom-pro/hurom-hw-sbe18/czesci-i-akcesoria/.

Wygląd także ma znaczenie

Sprzęt powinien być też estetyczny i to bez dwóch zdań. Dobrej jakości wyciskarka wolnoobrotowa, która wyposażona jest w odpowiednie funkcje i ma właściwe parametry techniczne, może być jednocześnie elegancka i efektowna wizualnie. Oferta urządzeń tego typu na rynku jest dość szeroka i można wybrać urządzenie o danym kształcie czy kolorze. Wyciskarka może pełnić przy okazji w kuchni funkcję dekoracyjną.

Wyciskarka wolnoobrotowa do warzyw i owoców to świetny sposób na zdrową i urozmaiconą dietę dla dużych i małych.

Poprzez soki uzyskiwane z wyciskarki wolnoobrotowej można każdego dnia spożywać odpowiednia ilość warzyw i owoców, w formie smacznych soków, które są łatwo przyswajalne. Ich regularne spożywanie poprawia odporność organizmu, oczyszcza go ze szkodliwych toksyn, a przy okazji dodaje również energii potrzebnej do działania. Można w tym przypadku bawić się różnymi smakami i kolorami, tworząc smaczne i zdrowe koktajle owocowo-warzywne. Wydaje się to być rozwiązaniem bez wad.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz