• Poniedziałek, 23 maja 2022

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?

Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim są przytulne i funkcjonalne zarazem. Doskonale stylistyka skandynawska sprawdza się przede wszystkim w kuchni. Jak więc urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?

Od jakiegoś czasu styl skandynawski cieszy się w Polsce dużą popularnością. Wyróżnia się zamiłowanie do prostoty oraz naturalnością. Stawia na rozwiązania funkcjonalne i stonowane kolory. W kuchniach urządzonych w sposób skandynawskim króluje biel oraz drewno. Dzięki temu wnętrze wygląda  świeżo i przejrzyście.

Ściany i podłogi, czyli dobra podstawa

We wnętrzach skandynawskim podłogi są zwykle jasne, wykonane z drewna. Warto pamiętać, że w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności należy stosować specjalne gatunki drewna oraz dbać o jego odpowiednią impregnację. Zawsze też można postawić na białe płytki pozbawione wzorów. Ściany z kolei pomalowane są na jasne i raczej stonowane kolory. Dominuje biel, pudrowy róż, pastele i szarości. Czasami wykłada się je bielonymi deskami, co jest niejako nawiązaniem do stylu rustykalnego. Nieco więcej może się dziać jedynie nad blatem. Tam często stosuje się heksagony i płytki patchworkowe. Wprowadzają one do kuchni nieco nowoczesności i koloru.

Meble do kuchni w stylu skandynawskim

W kuchniach urządzonych w stylu skandynawskim dominują drewniane szafki i blaty. Rzadko stawia się na inne materiały. Meble są na ogół białe, czasem pastelowe lub szare. W każdej kuchni musi się znaleźć stół z krzesłami. Można sobie pozwolić nawet na zestawienie ze sobą różnych krzeseł. Jedno może być na przykład nowoczesne i wykonane z plastiku, a drugie klasyczne - drewniane. Dobrym pomysłem są również krzesła wiklinowe.

Stylowa kuchnia

Siła dodatków

Poza tym jak zawsze nie wolno zapominać o detalach i dodatkach. Są one ważne, gdyż to właśnie ich zadaniem jest ożywienie białej przestrzeni. Kluczowe znaczenie ma oświetlenie. W Skandynawii światła naturalnego jest niewiele, dlatego tak dużą wagę przywiązuje się do światła sztucznego. Lampy wykonywane są z drewna, filcu, betonu czy szkła. Najczęściej są białe lub mają kolor naturalnego drewna. Klosze muszą być tak zbudowane, aby równomiernie rozprowadzały światło. W każdej kuchni oprócz lampy górnej musi znaleźć się lampa nad stołem oraz oświetlenie blatu. Tutaj można postawić na energooszczędne listwy LED.

W przypadku tkanin też trzeba wybierać przede wszystkim naturalność. Zasłony czy obrus nie mogą mieć żadnych wzorów. Na blacie można poustawiać ceramiczne naczynia czy miski. Nieco więcej można poszaleć w przypadku dodatków. Aby ożywić kuchnię w stylu skandynawskim można zainwestować w kolorowe naczynia czy akcesoria kuchenne.

Tutaj możliwości jest naprawdę sporo i wiele zależy od gustu właściciela kuchni. Warto jednak pamiętać, że w każdej kuchni urządzonej w stylu skandynawskim najważniejsza jest przede wszystkim naturalność oraz funkcjonalność.  Trzymając się kilku podstawowych zasad można urządzić efektowną i wygodną  kuchnię, z której z przyjemnością będzie się korzystać przez wiele długich lat.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz