• Niedziela, 6 października 2024

Pierścionek zaręczynowy – jaki wybrać, ile kosztuje?

Wybór pierścionka zaręczynowego nie jest łatwym zadaniem. Trzeba go dopasować do gustu partnerki oraz rozmiaru palca. Trudno dokładnie powiedzieć, czy jest przepis na zakup idealnego pierścionka. Warto kierować pewnymi zasadami, które sprawią, że nie będzie to aż takie uciążliwe zadanie.

Historia  pierścionków zaręczynowych

Obecnie podczas zaręczyn wręczenie pierścionka to tradycja. Wiele kobiet z utęsknieniem czeka, aż ich ukochany uklęknie na jedno kolano i wręczy im biżuterię, która ma symbolizować wieczną miłość. Kiedy rozpowszechnił się zwyczaj okazywania uczuć za pomocą obrączek? Początki tej tradycji sięgają czasów starożytnego Egiptu. Nie były to tak bogato zdobione egzemplarze, jak dzisiaj. Najczęściej tworzono je z drutu bądź nawet trawy. Na biżuterię z metali szlachetnych mogła sobie pozwolić jedynie elita.

W tradycji chrześcijańskiej zwyczaj wręczania pierścionków zaręczynowych pojawił się znacznie później. Wprowadził w XIII wieku papież Innocenty III. Od tamtej pory pierścionki zaręczynowe stały się obietnicą zawarcia małżeństwa. W 1477 roku miał miejsce pierwszy udokumentowany przypadek podarowania kobiecie pierścionka zaręczynowego z brylantem. Otrzymała go Maria Burgundzka od arcyksięcia Maksymiliana.

Zobacz również: Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy

Warto podkreślić, że wybór formy biżuterii nie jest przypadkowy. Okrąg symbolizuje nieskończoność, wieczność miłości. Najczęściej noszono go na czwartym palcu lewej ręki. Było to związane z poglądem starożytnych Greków, według których właśnie przez ten palec przechodziła żyła doprowadzająca krew do serca.

historia  pierścionków zaręczynowych

Ile kosztują pierścionki zaręczynowe?

Na przestrzeni wieków moda bardzo  się zmieniała. Obecnie popularne są pierścionki zaręczynowe (zobacz sklep Roren) z brylantem. Najczęściej są to najdroższe modele. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na pewne elementy, które tworzą zasadę 4C. Są to: 

  • carat określający masę kamieni,
  • colour – barwa diamentu oznaczana literami od D do Z,
  • clarity – czytstość brylantu,
  • cut – kształt oszlifowanego diamentu.

Cena najtańszych pierścionków z brylantem zaczyna się mniej więcej od 500 zł. W przypadku tańszych modeli warto sprawdzić, czy są oryginalne. Trudno określić, najwyższy próg cenowy. Niektóre modele sprzedawane są nawet za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Najczęściej panowie decydują się na złoto. Srebro nie jest aż tak drogie. Mimo to srebrne pierścionki zaręczynowe są rzadko wręczane. Jeśli partnerka nie lubi złotego koloru, to można zdecydować się na białe złoto.

Cena zależy między innymi od kamienia szlachetnego. Diamenty i brylanty są najdroższe. Jednak nie tylko takie modele można znaleźć na rynku. W przypadku braku wygórowanych funduszy można zdecydować się na inny kamień. Inne opcje to: ametyst, szafir, topaz, rubin, szmaragd, czy turmalin. Większość modeli z małym kamieniem, ze złota kosztuje w granicach 1000 zł. Niektórzy panowie decydują się na zamówienie indywidualnego modelu. W takim przypadku cena wzrasta, głównie dlatego, że trzeba stworzyć oryginalny projekt.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz