• Sobota, 13 kwietnia 2024

Sposoby na szybką modyfikację domowych aranżacji

Każdy z nas czasami potrzebuje zmian w swoim otoczeniu. Domowe aranżacje nie muszą być nieustannie takie same, a zmiany nie oznaczają konieczności przeprowadzania gruntownego remontu. By wprowadzić do wnętrza powiew świeżości, nie trzeba od razu kuć ścian i podłóg oraz wymieniać wszystkich mebli. Lepszym, szybszym i tańszym sposobem są drobne zmiany, które potrafią całkowicie odmienić pomieszczenie.

Dlaczego warto, od czasu do czasu, zmienić coś w domowym otoczeniu?

Niektórzy ludzie lubią zmiany, urozmaicenia i modyfikacje i często sięgają po nie w wielu dziedzinach swojego życia. Inni preferują bardziej ustatkowany styl i otaczanie się przedmiotami doskonale znanymi i lubianymi. Mimo wszystko warto, od czasu do czasu, pomyśleć o drobnej odmianie w aranżacji wnętrza, ponieważ:

 • Niewielkie zmiany odświeżą aranżację i sprawią, że dom lub mieszkanie wydadzą nam się bardziej atrakcyjne.
 • Małe zmiany nie kosztują wiele ani nie wymagają wiele zachodu, a potrafią uczynić wnętrza bardziej przytulnymi i nadać im ciekawy design.
 • Otaczanie się ładnymi przedmiotami i dbanie o wystrój wnętrza jest przyjemne, a w dobrze urządzonym i estetycznym wnętrzu czujemy się lepiej.

Szybkie zmiany w salonowej aranżacji

Salon to serce domu i miejsce, w którym spędzamy wiele czasu w ciągu dnia. W salonie zwykło się podejmować gości, odpoczywać po pracy czy też oglądać telewizję. Z tego właśnie powodu, salonowe aranżacje bywają dobrze dopracowane, spójne i kompletne, ale nawet w takim pomieszczeniu mogą być potrzebne zmiany. Kilka pomysłów na to, jak szybko odmienić salon:

 • Przemalowanie ścian – to zadanie, które wymaga nieco więcej zachodu niż zakup nowej lampy lub poduszek dekoracyjnych, ale za to efekt będzie równie wyrazisty, co nakład pracy i zaangażowania. Odświeżenie koloru wnętrza lub wprowadzenie jakiejś nowej barwy to najlepszy sposób na gruntowną odmianę w salonie. Jeśli wnętrze było zbyt ciemne, warto rozważyć użycie farby o kilka tonów jaśniejszej lub sięgnięcie po modną biel. Jeśli w pomieszczeniu brakowało kolorów, warto pomyśleć o choćby jednej ścianie w wyrazistym kolorze.
 • Nowe zasłony i tekstylia salonowe – zmiana zasłon, rolet, narzutu na kanapie lub poduszek dekoracyjnych nie wymaga wiele zachodu, nie musi być również droga, a pozwala odświeżyć i ulepszyć aranżację. Można rozważyć zakup różnorodnych tekstyliów salonowych i ich sezonowe wymienianie (wiosną można postawić na motywy kwiatowe, a zimą na zimowe wzorki, motywy choinek i tym podobne akcenty).
 • Zegar ścienny o ciekawym designie – duże zegary ścienne o wyrazistej tarczy, mocnym kolorze lub ciekawym kształcie to świetny pomysł na wprowadzenie drobnej zmiany w salonie. To stosunkowo niewielki wydatek, który pełni funkcję praktyczną oraz estetyczną.

Kuchenne modyfikacje

Wystrój kuchni powinien być nie tylko praktyczny, ale również przyjemny. Solidny remont kuchni to bardzo duży wydatek i jeszcze większy nakład pracy. By wprowadzić element odświeżenia w kuchni nie trzeba jednak zmieniać szafek i zrywać płytek ze ściany, wystarczy wprowadzić nieco mniejsze i mniej kłopotliwe modyfikacje:

 • Nowy blat – często to właśnie blat kuchenny jest najbardziej zniszczonym i wysłużonym elementem kuchennej zabudowy. By odświeżyć kuchnię nie trzeba więc wymieniać wszystkich szafek – wystarczy zastosować nowy blat.
 • Nowe uchwyty do szafek – to zaskakujące, jak wielką odmianę można uzyskać dzięki wymianie kuchennych uchwytów (na przykład z czarnych na białe albo na kolorowe).
 • Nowe sprzęty – nowy toster, czajnik czy ekspres do kawy (najlepiej z jednej linii, a przynajmniej w pasujących do siebie kolorach) to również bardzo dobry sposób na wprowadzenie zmian w kuchennej aranżacji. Jest to też okazja do wyposażenia kuchni w nowe, funkcjonalne sprzęty. Toster lub czajnik to, przecież, nie tylko ozdoba, ale też przedmiot typowo użytkowy.

Nowinki w łazience

Ewentualny remont łazienki to ogromne przedsięwzięcie, które może pociągnąć za sobą równie duże wydatki. Jeśli tak zaawansowane działania nie są konieczne, warto rozważyć inne sposoby na wprowadzenie zmian w łazience:

 • Nowe tekstylia łazienkowe – to chyba najłatwiejszy i najtańszy sposób na odmianę w łazience. Wystarczy zmienić komplet ręczników i innych użytkowanych tekstyliów, by całkowicie odmienić wystrój łazienki.
 • Nowa deska sedesowa – nie chodzi o to, by wymienić białą deskę na białą deskę (chyba, że jest zniszczona), ale o to, by pomyśleć nad deską w zupełnie innym kolorze (na przykład drewnianą). To szybki i niedrogi sposób na wyraźną zmianę w aranżacji.
 • Nowe dodatki do łazienki – nowe kubeczki na szczoteczki, mydelniczka i szczotka do WC to detale łazienkowe, które wprowadzą szybką, subtelną i stylową odmianę w pomieszczeniu.

Odmiana aranżacji sypialni

Wystrój sypialni również można zmodyfikować bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów oraz bez konieczności poświęcania dużej ilości czasu. Wystarczy rozważyć zakup:

 • Nowej pościeli – pościel w nowym kolorze lub w ciekawe wzory, efektowne poduszki i ciekawa narzuta to sposób na to, by uczynić sypialnię jeszcze bardziej przytulną i stylową.
 • Dekoracji ściennych – szybka modyfikacja sypialni to również okazja do tego, by udekorować ściany ciekawymi obrazami, plakatami lub zawiesić w pomieszczeniu designerski zegar ścienny.
 • Nowych zasłon lub rolet – wymiana tekstyliów okiennych to kolejny patent na błyskawiczną i udaną modyfikację aranżacji.

Domowe aranżacje warto od czasu do czasu modyfikować, by prywatna przestrzeń była dla nas cały czas przyjemnym miejscem, w którym nie dopada nas nuda, monotonia i znużenie otoczeniem. Większość drobnych zmian nie wymaga dużych nakładów finansowych, a pozwala osiągnąć naprawdę świetne rezultaty.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz