• Poniedziałek, 26 lutego 2024

Jak optycznie powiększyć łazienkę?

Łazienki to najczęściej jedne z najmniejszych pomieszczeń w mieszkaniach i domach. Dlatego też wymagają starannego zaprojektowania wystroju, by nie przytłaczały swoimi niewielkimi rozmiarami a jednocześnie były w pełni funkcjonalne. Jak można osiągnąć ten efekt? Oto kilka sprawdzonych rozwiązań.

Połączenie praktyczności łazienki oraz jej estetycznego wyglądu nie jest łatwe, ale poświęcając zagadnieniu dłuższą chwilę namysłu można osiągnąć naprawdę imponujący efekt. Nawet najmniej ustawne i oferujące niewielką przestrzeń wnętrza można odpowiednio zagospodarować. Kluczem do sukcesu są jasne barwy i wykorzystanie złudzeń optycznych.

Wanna narożna bądź kabina typu walk-in

Aby mała łazienka wyglądała na większą warto zminimalizować ilość ścianek działowych i postawić na model kabiny prysznicowej typu walk – in, która sprawia, iż przestrzeń nie jest tak wyraźnie podzielona i wydaje się obszerniejsza. Osoby, które marzą o wannie (zwłaszcza z hydromasażem) powinny spróbować wygospodarować miejsce na model narożny, który daje większą swobodę w zakresie ustawienia pozostałych elementów wyposażenia wnętrza a jednocześnie pomoże zagospodarować trudno dostępną część łazienki.

Jak najwięcej podłogi

Małe pomieszczenia, które mają odkrytą możliwie największą część podłogi, wydają się znacznie większe. Dlatego też, warto sięgnąć po możliwości jakie dają podwieszane urządzenia sanitarne czy szafki. Nie należy planować zbyt wielu elementów wyposażenia ponieważ ich nadmiar spotęguje wrażenie ciasnej przestrzeni.

Duże płytki o błyszczącym wykończeniu

To właśnie na takie modele należy stawiać, planując wykończenie małej łazienki. Nie powinny one pokrywać całych ścian. Podstawą są także jasne barwy płytek, które optycznie powiększają przestrzeń, zwłaszcza w przypadku pomieszczeń bez okna. W przypadku wyboru kafli prostokątnych, warto ułożyć je poziomo, by dodatkowo wydłużyć optycznie ścianę. Unikając wyrazistych wzorów łatwiej uzyskać wrażenie pożądanej przestrzeni.

Magiczna moc luster

Lustra są niezbędne do wykonywania zabiegów higienicznych i kosmetycznych, ale ich prawdziwa moc tkwi w optycznym powiększaniu nawet najmniejszych przestrzeni. Odbijając obraz, tworzą złudzenie, którego nie da się powtórzyć żadnym innym rozwiązaniem.

Moc szczegółów

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Ograniczenie ilości drobiazgów zalegających na półkach stworzy wrażenie przestronności.

Ewentualne okno warto pozbawić jakichkolwiek ozdób w postaci firanek czy rolet.

Dobierając oświetlenie o odpowiedniej barwie i wielopunktowym umiejscowieniu można spotęgować opisywany efekt.

Wbrew pozorom, duża umywalka będzie sprzyjać odbieraniu wnętrza jako większego pomimo, iż zajmie trochę więcej przestrzeni.

Podstawą aranżacji łazienki są płytki, które powinny spełniać powyższe wymagania. Wielbiciele luksusowych i niebanalnych rozwiązań zachwycą się nową kolekcją Chevron marki Paradyż. Białe i błyszczące płytki bazowe oraz zjawiskowo piękne cokoły oraz kształtki, pomogą stworzyć niebanalne połączenia. Zwolennicy innych stylów także znajdą w najnowszych kolekcjach Paradyż produkty idealne dla siebie. 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz