• Niedziela, 6 października 2024
Dom

Trwałe i eleganckie ogrodzenie na lata

Kiedy już wykończy się elewację budynku przychodzi czas na wykonanie ogrodzenia, które powinno być trwałe, a także pasować do wybranej aranżacji. Spośród wielu rodzajów wykończenia można wybrać pasujące do wiejskich domków drewniane płoty, tradycyjne metalowe siatki, które jednak nie odznaczają się estetyką ani nie są bardzo solidne. Można zdecydować się również na bardziej trwałe wykończenie takie jak ogrodzenie z kamienia elewacyjnego bądź też połączenie murowanych wsporników i kutego ogrodzenia. Na co najlepiej się zdecydować i które ogrodzenie jest najbardziej uniwersalne?

Ogrodzenie kute – czy warto się na nie zdecydować?

Osoby szukające trwałego i solidnego ogrodzenia, często wybierają kute wykonane w pracowni kowalstwa artystycznego. Takie dzieła mogą mieć przeróżne kształty prętów, zarówno proste, jak i wygięte. Często stosuje się ostre zakończenie ogrodzenia. Dzięki temu daje ono większą gwarancję, że nikt obcy nie dostanie się na teren posesji, gdyż sforsowanie takiego ogrodzenia jest zdecydowanie trudniejsze. Ogrodzenia kute mogą posiadać zdobienia ze stali w postaci np. roślinnych ornamentów. Wsparte na murowanych kolumnach stanowią odpowiednią zaporę, a jednocześnie prezentują się bardzo elegancko. Oczywiście trzeba pamiętać o odpowiedniemu zabezpieczeniu takiego ogrodzenia, aby nie korodowało i mogło nienagannie prezentować się przez lata.

Ogrodzenie kamienne – nie tylko do tradycyjnych aranżacji

Elewacje utrzymane w romańskim bądź rustykalnym stylu aż proszą się o wykonanie dopasowanego do nich ogrodzenia. Doskonale sprawdzi się tu kamienne, zwłaszcza, jeśli cokoły czy też kolumny bądź krawędzie budynku wykończone są przy użyciu kamienia, który doskonale komponuje się zarówno z tynkiem, drewnem, a nawet cegłą klinkierową. Dlatego tu nieodzowne będzie wykonanie ogrodzenia z mocnego i trwałego kamienia elewacyjnego. Mogą to być wapienie i piaskowce, jednak wymagają one odpowiedniej impregnacji przed zmienna temperaturą i wilgocią. Lepsze parametry wytrzymałościowe posiadają łupki kwarcytowe, choć one również powinny być dodatkowo zabezpieczone. Z nich można wykonać ogrodzenie w różnych odcieniach ceglanej bądź szarej barwy, w zależności od wybranego rodzaju. Warto zaznaczyć, że kamienie elewacyjne mogą posiadać formę płytek i świetnie sprawdzić się do wykończenia betonowego ogrodzenia. Taki wybór jest niezwykle solidny, jednak beton sam w sobie jest wyjątkowo surowy, dlatego warto dodatkowo wykończyć go przy pomocy kamienia elewacyjnego i stworzyć milszą dla oczu aranżację.

Dźwiękoszczelne ogrodzenie budynku – czy warto je wybierać?

Czasami budynek usytuowany jest blisko drogi, czy dworca autobusowego. W takiej sytuacji niezbędne jest zachowanie odpowiedniego stopnia prywatności, a ten zapewnia szczelne zarówno jeśli chodzi o widok, jak i dźwięk ogrodzenie z gabionów. Ten typ ogrodzenia stale zyskuje na popularności. Przede wszystkim mamy tu do czynienia z podwójnym „zbrojeniem” metalową siatką, którą wypełnia się kamieniami, ściśle do siebie przylegającymi. Można tu wykorzystać okrągłe otoczaki, ale świetnie sprawdzą się również kamienie elewacyjne, które prezentują się jeszcze bardziej estetycznie. Oczywiście takie wykończenie nie należy do tanich, jednak warto podkreślić, że kamień doskonale się sprawdza jako izolator hałasu.

Ogrodzenie z metalowej siatki, drewniane lub z PCV – czy warto wybierać tanie ogrodzenie?

W porównaniu z ogrodzeniami kutymi czy też kamiennymi, które nie są tanie, pod względem ceny korzystniej wypadają ogrodzenia z metalowej siatki, drewniane i z PCV. Oczywiście metalowa siatka nie daje stu procentowej ochrony i można ją przeciąć przy pomocy odpowiednich narzędzi. Zatem kiedy szuka się solidnego ogrodzenia, to mimo wszystko nie jest to najlepszy wybór. Z kolei ogrodzenie drewniane lub wykonane z PCV nie jest tak trwałe jak metalowe czy kamienne. Dodatkowo pewnym problemem jest konieczność impregnacji drewna jako ochrona antywilgociowa. Choć ogrodzenie z PCV jest odporne na wilgoć i nie trzeba go impregnować, to jednak nie jest tak uniwersalne jak to wykonane z kamienia elewacyjnego bądź stali.

Warto zauważyć, że szczególnie kamienne ogrodzenie skomponuje się zarówno z tradycyjną, jak i nowoczesną elewacją budynku. Zatem jest to niezwykle uniwersalne rozwiązanie.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz