• Środa, 22 maja 2024
Dom

Szafy zamiast garderoby

Doskonałym pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni w niewielkich pomieszczeniach są szafy na wymiar. Jest to zarówno rozwiązanie ekonomiczne, jak również bardzo praktyczne. Dzięki szafie na wymiar, sami możemy zaprojektować swoją idealną garderobę i rozplanować każdą półkę i szufladę według własnych upodobań. Na co powinniśmy zwracać uwagę przy projektowaniu idealnej szafy wnękowej?

Jeszcze jakiś czas temu projekty domów nie uwzględniały miejsca na przechowywanie ubrań. Była to domena szaf w sypialni, przedpokojach i na korytarzach. Na szczęście garderoby przeżywają właśnie swój renesans , dzięki czemu zaczęliśmy bardziej dbać o nasz strój poświęcając jego przechowywaniu doskonale urządzone garderoby. Nie przesadzajmy jednak z ich wielkością. Spokojnie możemy przeznaczyć na ich stworzenie jakieś 6m2.

Jeżeli jednak warunki finansowe bądź przestrzenne nie pozwalają nam na dosłowne posiadanie garderoby lub dużej szafy na wymiar, zawsze możemy sięgnąć po jej substytut. Na rynku dostępne są bowiem różnego rodzaju szafy materiałowe na metalowych stelażach. Można również pokusić się o szafę mobilną, która jest doskonałym rozwiązaniem w niewielkich mieszkaniach. Co więcej, materiałowa szafa odwrócona tyłem może zamienić się w ścianę działową, która oddzieli część sypialnianą od dziennej.

Dla osób, które chciałyby oszczędzić możliwe jest zamówienie szafy na wymiar w postaci aluminiowego stelażu, który przytwierdzany jest do ściany. Jedynie drzwi panelowe wykonane są z wybranej okleiny i montowane na metalowych szynach. Tego typu szafy montuje się na całej długości wybranej ściany. Zamawiając taki wariant możemy również zdecydować o głębokości szafy i ilości półek, które rzeczywiście będziemy potrzebować.

Szafy wolno stojące coraz częściej ustępują miejsca szafom produkowanym na zamówienie ze względu na dużo lepsze wykorzystanie przestrzeni w tych drugich. To one dostosowane są idealnie do wymiarów ściany lub wnęki, zawierając wnętrze skrojone na miarę naszych potrzeb. Dzięki temu rozwiązaniu otrzymujemy doskonałe miejsce do przechowywania rzeczy. Co więcej, dzięki zastosowaniu tego typu szaf możemy zabudować nietypowe wnęki, jakimi są na przykład miejsce pod schodami, wnęki na poddaszu. Tylko od zamawiającego zależy co znajdzie się w środku tego mebla – ilość półek, wieszaków czy szuflad uzależniona jest jedynie od naszych preferencji. Szafa wnękowa do zabudowy składa się z części zewnętrznej i wewnętrznej. Zewnętrzną część stanowią oczywiście drzwi i w odpowiednich modelach ściany boczne, wewnętrzną natomiast zajmują półki, drążki, wieszaki, kosze i szuflady. Same drzwi mogą być wykonane na trzy sposoby. Mamy wybór między przesuwnymi, składanymi lub uchylnymi. Najczęściej wybieranym jednak rozwiązaniem są ostatnio drzwi przesuwne. Mają one jedną zaletę – nie potrzebujemy dodatkowej przestrzeni na ich otwieranie. Możemy je więc zastosować w małych garderobach bądź ciasnym przedpokoju. W środku ramiaka ukryte są wózki jezdne, po których jeżdżą drzwi. Ciężar pojedynczego skrzydła nie powinien przekraczać 60 kg, a ich szerokość powinna oscylować w granicach 0,45-1,2 m. Sama grubość pojedynczego skrzydła drzwi jest zależna od ich rodzaju – lustro jest ciężkie, dlatego też drzwi zawierające go mają grubość 4 mm. Skrzydło z płyty laminowanej może już oscylować między 10 a 18 mm. By zapobiec uszkodzeniu drzwi jak również przytrzaśnięciu dłoni między nimi obecnie montuje się w nich specjalne amortyzatory, które nazywane są samodomykaczami. Jest to system, który sam łagodnie domyka drzwi chroniąc nasze palce.

garderoba

Jedną z wad szaf z przesuwnymi drzwiami jest fakt, że podczas otwarcia jednego ze skrzydeł nie mamy dostępu do drugiej części szafy. Nie mamy tego problemy w przypadku drzwi otwieranych standardowo.

Jeżeli jesteśmy zdecydowani i chcemy mieć w swoim domu szafę na wymiar, musimy zgłosić się do odpowiedniej firmy, która produkuje tego typu meble i umówić się z ich przedstawicielem na pomiar i wycenę. Zazwyczaj same pomiary są bezpłatne, choć zdarzają się firmy, które wymagają kaucji zwrotnej bądź też podpisania umowy wstępnej. Sam pomiar i wycena szafy nie jest zobowiązująca – możemy dokonać jej w kilku różnych firmach, porównać oferty i wybrać dla nas najkorzystniejszą.

Dla ludzi o mocnych nerwach istnieje także możliwość zamówienia takiej szafy online. Istnieje jednak ryzyko, że możemy błędnie dokonać pomiarów i nie uwzględnić wszystkich krzywizn. Gotowa szafa zamówiona przez Internet zostanie przesłana kurierem do nas. W naszej gestii pozostanie jej montaż, dlatego wcześniej powinniśmy przemyśleć jej wnętrze i podział. W momencie podpisania ostatecznej umowy z firmą musimy zazwyczaj zapłacić zadatek o wysokości 40-50% ceny szafy. Oczekiwanie na realizację zamówienia uzależnione jest od danej firmy i okresu, w jakim zamówienie zostało złożone. Standardowy czas oczekiwania wynosi około dwóch tygodni. Montaż gotowej już szafy trwa natomiast zazwyczaj maksymalnie jeden dzień.

Osobne pomieszczenie, które byłoby naszą garderobą to marzenie wielu z nas. Pokuszę się o stwierdzenie, że każda kobieta o niej marzy. Niestety warunki mieszkalne i powierzchniowe często uniemożliwiają nam spełnienia tego marzenia. Na szczęście istnieje inne rozwiązanie takie jak szafa skrojona na Twoją miarę, dzięki której Twoje marzenie o garderobie może się spełnić.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz