• Sobota, 14 września 2024
Dom

Siewnik zbożowy - informacje o maszynie rolniczej

Rolnictwo świetnie się w naszym kraju rozwija, a ponieważ technologia ogólnie rzecz biorąc stale się unowocześnia, także i w przemyśle rolniczym zachodzą zmiany. Już od jakiegoś czasu rolnicy mogą korzystać z nowoczesnych urządzeń, które pomagają im w wykonywaniu trudnych zadań na wielkim terenie. Właśnie dzięki temu możliwe jest zarządzanie tak obszernymi gruntami z tak dużym powodzeniem. Oczywiście, wśród tych popularnych maszyn nie może zabraknąć siewnika. To urządzenie, które okazuje się niezwykle przydatne, jest już w samym swym pomyśle bardzo stare. Warto wiedzieć, że w Polsce pojawiły się one jeszcze w XIX wieku. W tej chwili bazują oczywiście na tych pierwszych zamysłach, chociaż są w znacznej mierze unowocześnione i przystosowane do współczesnych wymagań. Co warto wiedzieć na ich temat? Co jest do wyboru i jak wybrać coś właściwego?

Siewnik - historia powstania

Każda firma produkująca podobne maszyny rolnicze przedstawia raczej swoją własną drogę produkcji - informując kiedy na przykład pierwszy siewnik zaczął być przez nią wykonywany. Jeśli jednak chodzi ogólnie o powstanie tych maszyn i ich pojawienie się w Polsce, warto wiedzieć, że pierwszy siewnik zbożowy to jeszcze wynalazek znanego (choć zbyt mało przez ludzi niezainteresowanych rolnictwem) agronoma, Jethro Tulla. Był to Anglik, urodzony jeszcze w XVII wieku. Przyszedł na świat dokładnie w roku 1674, a zmarł w roku 1741. Znacznie przyczynił się do modernizacji upraw, nie tylko dzięki wynalezieniu siewnika, lecz także rozwinięciu wielu innych urządzeń. Zajął się również ich rozpowszechnianiem, ponieważ w jego czasach z dostępnych modernizacji korzystało niezwykle mało osób. Sam siewnik został zaś wynaleziony w roku 1701. Był to siewnik rzędowy.

Siewniki zbożowe

Siewnik - rodzaje urządzeń

Urządzenia te służą do wysiewu materiału siewnego na konkretnym polu, w konkretnych odstępach i na danej głębokości. W tej chwili rolnicy mogą korzystać z 4 głównych rodzajów siewników - każdy może wybrać taki, jaki będzie najlepiej odpowiadał potrzebom konkretnej uprawy. Są to:

  • siewniki precyzyjne (pierścieniowe)
  • siewniki podciśnieniowe
  • siewniki nadciśnieniowe - pneumatyczne
  • siewniki rzędowe.

Siewnik - jak go wybrać dla siebie?

Wielu osobom wydaje się, że każdy siewnik zapewni im dobry siew - mogą zatem zdecydować się na dowolny. Tymczasem nie tylko ich budowa czy konkretne efekty są inne. Wybierając jakiś dla siebie, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę jaki rodzaj uprawy ktoś prowadzi - i w związku z tym o jaki siew będzie tej osobie chodzić. Wersje pneumatyczne charakteryzują się lepszą wydajnością i jakością zasiewu. Jednakże - z czego warto zdać sobie sprawę nim ktoś bardzo przywiąże się do myśli o jego kupnie - nie są to urządzenia tanie. Dlatego decydując się na nie, trzeba będzie dosyć sporo zapłacić. Na szczęście obecnie na zakup podobnych urządzeń można otrzymać z Unii Europejskiej specjalne dofinansowanie. Jeśli jednak ktoś nie ma takiej możliwości, będzie musiał sporo zainwestować. Oczywiście, z późniejszym zyskiem w postaci dobrych plonów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz