• Środa, 22 maja 2024
Dom

Rodzaje osiedli mieszkaniowych

Osiedla mieszkaniowe są zespołem bliźniaczo podobnych do siebie budynków i przestrzeni pomiędzy nimi oraz lokali handlowych i usługowych. Głównymi różnicami pomiędzy osiedlami mieszkaniowymi są ich właściciele (miasto, gmina, deweloper, inwestor).

W dawnych czasach, w dużych miastach prym wiodły osiedla zakładowe, które zamieszkiwali pracownicy zakładu, który ich zatrudniał i wybudował osiedle.

Na szczęście teraz są inne czasy i mamy dowolność w wyborze charakteru naszego osiedla. Czego najbardziej poszukujemy? Wielu pewnie powiedziałoby, że ciszy, spokoju, zieleni, ucieczki od zgiełku miasta, wielu odpowiedziałoby na to, że tylko wieś może zagwarantować takie potrzeby. Jednak wielu deweloperów udowania, że nawet w centrum miasta i dzielnicach blisko niego możliwy jest wiejski, zielony spokój. W jaki sposób?

Doskonałym przykładem takich realizacji jest Kraków. Miasto, które zmaga się z ogromnym smogiem, ogromnym przeludnieniem, większą ilością budynków biurowych nad mieszkalnymi oraz wysoką ceną za m2 lokalu. Jakim sposobem udaje się spełnić oczekiwania klientów, miasta i ekologii? Deweloperzy postawili na współpracę potrzeb z ich możliwościami – zajęli się budową osiedli, które spełnią oczekiwania mieszczuchów, którzy po długiej pracy szukają odpoczynku, nie chcąc wyjeżdżać daleko za miasto!

Osiedla będą budowane w założeniu pojęcia „Work Life Balance”, czyli bliskości miasta i łatwego dostępu do terenów zielonych. Kolejną ważną kwestią jest ekologia mieszkań, zwłaszcza w takim mieście jak Kraków. Mądrzy deweloperzy  zaopatrują swoje osiedla w pasy zieleni z drzewami i kwiatami oraz energooszczędny system ogrzewania podpięty do miejskiego centralnego systemu ogrzewania, ponieważ to właśnie zimą jest najwięcej zanieczyszczeń.

Ostatnią ważną kwestią jest cena mieszkań – pierwsze oddane osiedle (Nowa Bochenka) miało ceny niższe niż krakowska średnia. O jednym z takich osiedli dowiecie się tu http://cordiapolska.pl/blog/2018/02/06/mieszkania-krakowie-ktore-odpowiadaja-potrzeby-miasta/

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz