• Piątek, 19 kwietnia 2024
Dom

Ocieplanie domu. Nowoczesne materiały izolacyjne

Od wielu lat do ocieplania domów wykorzystywana była przede wszystkim wełna mineralna i styropian. Jednak tak naprawdę materiałów do termoizolacji jest znacznie więcej. Wiele z nich jest wyjątkowych.

Czym ocieplić dom?

Co roku na rynek trafiają nowe materiały ociepleniowe. Niektóre z nich są tylko udoskonalonymi klasycznymi izolacjami np. wełną o wyższej izolacyjności termicznej itd. Czasem pojawiają się jednak i materiały wykonane zupełnie z nowych surowców. Niekiedy mają nawet nietypową formę czy sposób układania. Wprawdzie raczej nie zastąpią na rynku styropianu i wełny mineralnej, ale są ciekawą alternatywą.

Nowoczesna izolacja cieplna domu

Wielu inwestorów uważa poliuretan za rozprężoną piankę przeznaczoną do uszczelniania okien i drzwi. Jednak od jakiegoś czasu produkowane z niego są także płyty termoizolacyjne, a dokładnie  z PIR - poliuretanu ulepszonego. Ich forma jest nieco zbliżona do firmy płyt styropianowych z bokami profilowanymi. Jednak są one obustronnie okładane folią aluminizowaną lub papierem typu kraft. Obecnie poliuretan PIR jest jednym z lepszym termicznie materiałów. W tym przypadku współczynnik przewodzenia ciepła jest bardzo niski i wynosi nawet 0,020 W/mK. Poza tym płyty te są odporne na wilgoć. Ich maksymalna nasiąkliwość to 9%. Są też twardsze niż wełna mineralna i styropian.

Promieniowanie cieplne odbija się od błyszczącej powierzchni. Dzięki temu można zachować izolacyjność termiczną obiektu. Zjawisko odbijania promieniowania wykorzystują metalizowane maty. Budowane są one w sposób warstwowy. Między dwoma powłokami folii aluminizowanej znajdują się maty poliestrowe, folia metalizowana oraz bąbelkowa.

Ocieplenie domu

Maty tego rodzaju mocowane są niemal jak folia paroizolacyjna za pomocą zszywek do konstrukcji drewnianej lub taśmą dwustronną do konstrukcji stalowej. Ich największym atutem jest niewielka waga oraz doskonała izolacyjność cieplna. Poza tym błyszcząca mata jest w stanie odbić do 92% promieniowania cieplnego.

Jeszcze innym materiałem izolacyjnym jest poliuretan PIR w formie półpłynnej, który natryskiwany jest z pistoletu pod dużym ciśnieniem. Produkowany jest w halach fabrycznych lub na placach budowy. Do tego celu wykorzystywane są specjalne agregaty pozwalające na ocieplanie natryskowe. Pianka natryskowa ma wszystkie zalety PIR. Poza tym w tym przypadku izolacja jest idealnie jednorodna i nie zawiera żadnych szczelin. Za sprawą natrysku proces ocieplenia przebiega bardzo szybko. Niektóre piany są paroszczelne.

Jeszcze inną możliwością są aerożele, a więc izolacje z tlenku krzemu. Cechują się doskonałym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Przy tym aerożel jest lekki i przezroczysty. Takie ocieplenie stosuje się przede wszystkim w skafandrach kosmicznych oraz pojazdach. Zol krzemianowy kondensowany jest do formy żelu, a potem utwardzany do postaci  maty czy granulatu. Aerożel jest materiałem porowatym o znacznej gęstości. Jednak mimo to jest wytrzymały na ściskanie. Oprócz tego świetnie tłumi wszelkiego rodzaju dźwięki i nie tylko.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz