• Czwartek, 28 marca 2024
Dom

Mieszkania nie mogą mieć mniej niż 25 mkw.

1 stycznia 2018 roku w życie weszły przepisy nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych budynków oraz ich usytuowania. Nowelizacja została sporządzona na wniosek ministra budownictwa i infrastruktury i zgodnie z jej zapisami mieszkania projektowane w 2018 roku będą podlegały nieco bardziej rygorystycznym normom.

Co wchodzi w zakres nowelizacji?

Rozporządzenie ws. warunków technicznych i usytuowania budynków obejmuje wiele działów. Zmian należy doszukiwać się w: wyposażeniu technicznym obiektów budowlanych, kwestiach oszczędności energetycznej i cieplnej, zagospodarowaniu i zabudowie działek budowlanych, a także – co stanowi jeden z najgorętszych punktów – minimalnej powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Wedle obowiązujących już przepisów projektowane mieszkania nie mogą mieć powierzchni mniejszej niż 25 mkw.

Co ciekawe, minister budownictwa i infrastruktury określił w nowelizacji zniesienie obowiązkowego planowania usytuowania pralki w łazience, a także dopuścił wyposażanie kawalerek w aneksy kuchenne połączone z pokojami, pod warunkiem, że aneks wyposażony będzie w kuchenkę elektryczną i wentylację grawitacyjną. Wedle dotychczas obowiązujących zapisów prawnych wnęka kuchenna w kawalerkach mogła być lokalizowana wyłącznie w przedpokoju.

Oferta mieszkań do 25 mkw. stanowi niecały 1 proc. ogólnopolskiego rynku nieruchomości mieszkalnych

Czy deweloperzy stracili na nowych zmianach prawnych? Ilość dostępnych w sprzedaży lokali o powierzchni 25 mkw. wynosi niespełna 1 proc. nieruchomości mieszkalnych. Naturalnie wszystkie z nich to lokale poniżej średniej ceny rynkowej. W samej Warszawie udział lokali o powierzchni do 25 mkw. wynosił niespełna 0,8 proc, a najwięcej, bo 2,4 proc. takich lokali, dostępnych było w Krakowie. Dalej pod względem procentowego udziału „mikromieszkań” może pochwalić się Bydgoszcz z wynikiem 2,5 proc. udziału względem całego rynku miasta, Wrocław z 1 proc. udziału, Lublin z 1,8 proc. udziału i Poznań z 0,7 proc. udziału „mikromieszkań”. Absolutnym faworytem pod względem ilości mieszkań do 25 mkw. są  Międzyzdroje z 20,7 proc. udziałem tychże nieruchomości względem całego rynku mieszkań w miejscowości.

Warto zaznaczyć również duże rozbieżności między udziałami „mikromieszkań” na rynkach pierwotnych i wtórnych. Przykładowo udział rynku wtórnego w całym rynku mieszkań do 25 mkw. w Krakowie wynosi 24,1 proc., natomiast rynek pierwotny już 14 proc. W Warszawie proporcje między rynkiem wtórnym i pierwotnym prezentują się odwrotnie – obserwujemy 26,5 proc. udział rynku pierwotnego do 12,3 proc. udziału rynku wtórnego „mikromieszkań”.

Uśrednione ceny mieszkań do 25 mkw. wahają się od 2 do ponad 24 tys. złotych za 1 mkw. Warto zaznaczyć, że nieruchomość odznaczająca się ceną plasującą się powyżej 20 tys. zł za mkw. kategoryzowana jest do rynku premium, takiego samego, jaki reprezentują Apartamenty Park Lane sąsiadujące z Łazienkami Królewskimi, czy wieżowiec Cosmopolitan w Warszawie. Niemniej jednak uśredniona cena takich lokali mieszkalnych waha się w granicach od 8 do 10 tys. złotych za mkw.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz