• Środa, 24 kwietnia 2024
Dom

Jak funkcjonalnie zagospodarować poddasze?

Na dom z poddaszem decyduje się coraz więcej z nas. Już dawno przestało ono pełnić funkcję schowka na niepotrzebne na co dzień rzeczy, a zyskało miano dodatkowej, w pełni użytkowej przestrzeni. Nie tylko zwiększa przestrzeń domu, ale także pozwala na zachowanie prywatności. W jaki sposób?

Strefa nocna

Możliwości aranżacji poddasza jest wiele. Jedną z nich jest stworzenie na nim strefy nocnej. W takim przypadku pomieszczenia przeznaczone do wspólnego użytku, takie jak salon, kuchnię z jadalnią czy pokój zabaw lokuje się na parterze, a te bardziej prywatne, czyli sypialnie, garderoby i łazienkę domowników, na poddaszu. Podział na dwie strefy pozwala uniknąć chaosu w domu i zapewnia całej rodzinie prywatność.

Czas na relaks

Poddasze jest świetnym pretekstem do zorganizowania przestrzeni poświęconej jedynie relaksowi. Domowa biblioteczka i wygodny fotel, sala multimedialna, a może stół bilardowy? Niezależnie od tego czy wolisz spędzać czas w ciszy, zatapiając się w lekturze, czy też bawiąc się w gronie przyjaciół, możesz stworzyć miejsce, które będzie kojarzyło się z przyjemnością. Jeżeli lubisz ćwiczyć, możesz zaaranżować swoją własną siłownię. Jeśli malowanie jest Twoją pasją, pracownia na poddaszu wydaje się idealnym rozwiązaniem.

poddasze

Projekt domu Doskonały 3 WAW1007

Komfort

Aby poddasze było w pełni komfortowe dla domowników, należy zadbać o jego ocieplenie na przykład pianką lub wełną mineralną. Materiał izolacyjny umieszcza się w połaci dachu. Odpowiednia izolacja gwarantuje, że ciepło nie będzie uciekało, a dźwięki z zewnątrz, takie jak opady deszczu, będą tłumione. Ponadto użycie wełny mineralnej zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Równie ważny jest dobór odpowiedniej kolorystyki przy urządzaniu poddasza. Dobrze jest zadbać o to, aby ściany nie były zbyt ciemne, co może przytłoczyć i pomniejszyć optycznie pomieszczenie. Poddasze powinno być jak najjaśniejsze. Pomogą w tym białe ściany i optymalna ilość okien dachowych. Dzięki nim poddasze będzie sprawiało wrażenie bardziej przytulnego i przestronnego.

Swoboda

Wybór projektu domu z poddaszem ma jeszcze jedną zaletę. Jest ono pomocne na etapie budowy osobom, którym zależy na szybkim wprowadzeniu się do domu lub rozłożeniu wydatków w czasie. Już przed ukończeniem budowy poddasza można zamieszkać w gotowej części budynku.

Projekty domów z poddaszem wybiera prawie 60% Polaków. Liczba ta stale rośnie, ponieważ oprócz wspomnianych względów praktycznych, doceniane są także kwestie wizualne. Typowe dla poddasza skosy, które tworzą charakterystyczny, ciepły klimat, są pożądane zwłaszcza przy urządzaniu sypialni. Co więcej, pokrywające je zwykle dachy dwuspadowe dobrze wpisują się w każdy krajobraz.

 

Materiał zewnętrzny, zdjęcie główne przedstawia Projekt domu April G1 energo WRC2674 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz