• Sobota, 27 kwietnia 2024
Dom

Do czego stosuje się kontaktrony?

Kontaktrony to łączniki elektryczne zbudowane z rurki i materiału ferromagnetycznego. Urządzenia najczęściej stosuje się w systemach alarmowych, montując je na drzwiach lub oknach. Kontaktronów używa się też jako czujników gazu, czujników podczerwieni oraz do detekcji poziomu cieczy.

Kontaktron to elektryczny łącznik, którym steruje się za pomocą pola magnetycznego. Ze względu na sposób zwalniania styków wyróżnia się kontaktrony remanencyjne i nieremamencyjne.

Budowa kontaktronu

Kontaktron składa się ze styków z materiału ferromagnetycznego, które znajdują się we wnętrzu szklanej rurki. W niej mieści się też gaz obojętny lub próżnia. W celu polepszenia jakości styków, urządzenia pokrywa się metalami szlachetnymi, takimi jak wolfram, rod czy złoto. Niektóre kontaktrony przeznaczone do ościeżnic mają po 4-5 cm, a te do układów elektronicznych muszą być na tyle małe, aby zmieścić się na powierzchni drukowanych płytek. Podstawą działania urządzeń jest reagowanie na pole magnetyczne. Gdy zbliży się magnes lub prześle się impuls magnetyczny do kontaktronu, to powstaje zwarcie styków. Klasyczne czułości magnetyczne urządzenia wahają się od 10 do 60 amperozwojów (czym wyższa wartość, tym niższa czułość kontaktronu).

Kontaktrony w systemie alarmowym

Urządzenia są stosowane do systemów alarmowych, ponieważ ich budowa pozwala na informowanie właściciela o zagrożeniu już podczas próby włamania. Inne alarmy sygnalizują o zagrożeniu w momencie wejścia złodzieja do mieszkania, co w wielu przypadkach może być zbyt późno. Kontaktrony montuje się w drzwiach i oknach, dzięki czemu nie trzeba się obawiać, że zwierzę domowe czy dziecko wywołają fałszywy alarm. Montaż jest bardzo estetyczny, więc swobodnie można je zainstalować też na drzwiczkach meblowych lub w domowym sejfie, gdzie trzyma się drogocenne przedmioty. Kontaktrony działają też bez zarzutu przy uchylonych oknach. Przymocowuje się je do ramy okna, więc podczas włączonego alarmu można wietrzyć mieszkanie.

Kontaktrony – popularne zastosowanie

Kontaktronów używa się w automatyce to wykrycia położenia tłoków siłowników na taśmach produkcyjnych. Dzięki temu urządzeniu można określić pozycję danego przedmiotu na linii. W robotyce stosuje się kontaktrony do ustalenia dokładnego położenia różnych elementów, np. ramienia maszyny. Urządzenia są też montowane przy zbiorniku cieczy, aby określić dokładną ilość płynu w rurce. Kontaktron pełni również funkcję czujnika gazu oraz czujnika podczerwieni.

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz