• Środa, 22 maja 2024
Dom

Co warto wiedzieć o zasilaczu LED?

Wiele osób nie rozumie tego jak istotny w instalacji ledowej jest zasilacz LED. Jego jakość i sposób działania mają kluczowe znaczenie jeśli chodzi o to, czy sprawnie działa całe oświetlenie ledowe. Niewątpliwie, element ten jest nie mniej ważny niż sterowniki LED i wszystkie inne istotne elementy instalacji ledowej.

Znaczenie zasilacza LED

Rzecz w tym, że to co dzieje się w zasilaczu ma wpływ na działanie również pozostałych elementów instalacji. Chodzi tutaj zwłaszcza o diody, czyli niejako ostatnich odbiorców przepływającego napięcia. Inne elementy instalacji nie przejawiają przeważnie szczególnej wrażliwości na to, co dzieje się w zasilaczu LED. Oczywiście, również sterowniki LED oraz każda w zasadzie inna część układu mogą ulec awarii lub działać nie do końca poprawnie, jeśli tak działa zasilacz LED. Niemniej jednak nie uniemożliwi to całkowicie pracy oświetlenia ledowego. Działanie zasilacza na diody jest natomiast na tyle silne, że może prowadzić do tego, iż oświetlenie ledowe przestanie działać w skutek całkowitego zniszczenia diod.

Zaufane zasilacze LED

Ażeby być całkowicie spokojnym o swoje oświetlenie LED i nie martwić się, że zasilacz LED doprowadzi do jego awarii, trzeba wybrać po prostu najlepszy zasilacz. Do wyboru są zasilacze prądowe, jak również napięciowe. Dokładna charakterystyka zasilacza prądowego wymagałaby szczegółowego jego opisania, zasilacz napięciowy jest natomiast o wiele prostszy jeśli chodzi o konstrukcję, jak również sposób działania. Niepolecane są tak zwane impulsowe zasilacze. Niektórzy się na nie mimo wszystko decydują ze względu na niską ich cenę. Jednakże, przeważnie zasilacze tego typu sprawiają, że ich nabywcy szybko zaczynają żałować swojego zakupu.

W jaki sposób zasilacz LED może zniszczyć diodę?

Oczywiście, czasem nawet całkiem tani zasilacz LED może przez dłuższy czas działać sprawnie i bez zarzutu. Jednakże, zwykle słaby zasilacz jednak zawiedzie i doprowadzi do awarii. Może do niej dojść na przykład z powodu częstych zerwań napięć. Ponadto, wystąpić mogą różne niespodziewane zakłócenia, z którymi diody zwyczajnie nie dadzą sobie rady i ulegną dewastacji.

Bezpieczne korzystanie z zasilaczy LED

Warto mieć na uwadze, że wysokiej jakości zasilacz LED jest również bezpieczny dla użytkowników oświetlenia ledowego. Ażeby uznać dany zasilacz za bezpieczny musi on posiadać trzy systemy zabezpieczające. Jeden z nich chroni przed zwarciami, drugi przed przepięciami, a ostatni przed przeciążeniami. Tego typu zasilacz jest o wiele bezpieczniejszy od zasilaczy bez tego typu systemów, jednak gwarancja bezpieczeństwa nie wynosi stu procent. Wszystko przez to, że uzupełnieniem tych zabezpieczeń musi być również zabezpieczenie istniejące w instalacji elektrycznej jaka znajduje się w danym budynku. Co więcej, warto się również zawsze dowiedzieć, czy aby nie jest konieczne uziemienie zasilacza LED, aby odpowiednie systemy zaczęły w ogóle działać. Szkoda byłoby bowiem posiadać zasilacz z odpowiednimi zabezpieczeniami i z nich nie korzystać.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz