Ważne informacje o nawigacji GPS
Wskazują nam drogę do celu, informują o sytuacji na drodze, a także dostarczają wiele danych dodatkowych – wszystko to potrafią nawigacje, które możemy zakupić w różnych wersjach. O czym powinniśmy pamiętać podczas ich wyboru?
Większość osób zwraca uwagę przede wszystkim na cenę, wielkość ekranu, a także rodzaj wgranej mapy. Są to bardzo istotne kwestie, jednak należy pamiętać o tym, że nawigacja samochodowa wyróżnia się również wieloma innymi elementami, na które także należy zwrócić uwagę.
Nawigacja czy telefon?
Zanim jednak do nich przejdziemy, warto zastanowić się, czy zakup specjalnego urządzenia w ogóle ma sens. W końcu z systemu GPS możemy skorzystać także na naszym smartfonie. Co więcej, dostęp do wielu map jest darmowy, także w trybie offline.
Warto pamiętać jednak o tym, że telefony dysponują szeregiem innych opcji, które podczas jazdy mogą skutecznie nas rozpraszać lub zakłócać korzystanie z nawigacji. Do tego dochodzi także szybciej rozładowująca się bateria urządzenia. Samo korzystanie z systemu nawigacji w wielu przypadkach okaże się mniej wygodne aniżeli przy użyciu sprzętu dedykowanego. Podkreślić należy chociażby fakt, iż ekran w smartfonie słabiej radzi sobie w trudnych warunkach, na przykład mocnego nasłonecznienia.
Mówiąc krótko, nawigacja GPS została stworzona wyłącznie do nawigowania i pod tym względem spisuje się bardzo dobrze. W przypadku smartfonów jest to wyłącznie jedna z wielu opcji, co może wpływać na mniejszy komfort jej obsługi.
Jak często aktualizowane są mapy?
Niezależnie od rodzaju wybranego urządzenia, najważniejsze będą dla nas mapy. Przed dokonaniem zakupu warto zastanowić się, jaki obszar nas interesują – czy będzie to Polska, Europa czy może cały świat. W wielu przypadkach producent oferuje fabrycznie wgraną mapę, które co jakiś czas jest aktualizowana.
Ważne jest to, aby odbywało się to możliwe jak najczęściej. Jak wiadomo, różnego rodzaju trasy często się zmieniają. Budowane są nowe drogi, stare podlegają modernizacji – na wszystko to powinna reagować nawigacja. Przed zakupem urządzenia, powinniśmy więc sprawdzić, jak często producent zapewnia aktualizację map. W przypadku wiodących firm zazwyczaj odbywa się to raz na kwartał, choć niektórzy producenci odnawiają mapy jeszcze częściej.
Jeżeli pójdziemy w oszczędności i zdecydujemy się na tanie urządzenia nieznanych firm, może się okazać, że mapy aktualizowane są raz na rok albo nawet rzadziej. Takich przypadków należy za wszelką cenę unikać, dlatego przed dokonaniem zakupu sprawdźmy stosowna informację. Znaczenie ma również to, czy aktualizacje wykonywane są za darmo czy też trzeba za nie zapłacić.
Jeżeli chodzi o pobranie nowych informacji do map, wiele zależy od rodzaju urządzenia. Niektóre obsługują łączność internetową, dlatego stosowne dane pobierane są na bieżąco, jednak wiele nawigacji musimy podłączyć do komputera, a następnie uruchomić dedykowaną aplikacją, by zyskać dostęp do nowych informacji.
Wewnętrzna pamięć nawigacji
Oczywiście fabryczna mapa nie musi być jedyną, z której będziemy korzystać. Większość producentów daje dostęp do własnych sklepów, w których możemy zakupić nowe mapy. Żeby jednak ich pobranie okazało się możliwe, musimy dysponować odpowiednią ilością miejsca. W przypadku wyboru urządzenia, warto więc sprawdzić jego pojemność.
Mapy jednego kraju ważą od kilkudziesięciu do kilkuset megabajtów, jednak mapy Europy lub całego globu są już naprawdę „ciężkie” – mogą bowiem zajmować kilka gigabajtów. Jeżeli nasza nawigacja nie dysponuje taką ilością miejsca, warto sprawdzić, czy obsługuje ona karty pamięci.
Punkty POI
Wskazanie najkrótszej drogi do celu to nie wszystko, czym powinno charakteryzować się dobre urządzenie GPS. Nawigacje warto zakupu wskazują również wiele punktów POI (Point of Interest), a więc punktów usługowych, takich jak stacje benzynowe, parkingi, sklepy czy też kina.
Zawsze warto sprawdzić zakres tychże punktów, ponieważ ostateczna lista może być naprawdę długa. Niektóre nawigacje dysponują punktami specjalnie dostosowanymi do osób, które lubują się w odwiedzaniu lokalnych restauracji podczas podróży. Najlepsze nawigacje dają dostęp nawet do kilkuset tysięcy omawianych punktów, dlatego jest w czym wybierać.
Dożywotnie aktualizacje
Niektórzy producenci oferują urządzenia z wgranymi mapami, które będą aktualizowane przez cały czas, bezpłatnie, dzięki czemu nie musimy martwić się wykupowaniem kolejnych pakietów.
Warto jednak podkreślić, że słowo „dożywotnie” wcale nie oznacza, że zawsze będziemy mogli skorzystać z nowej mapy. Aktualizacje są bowiem pobierane do momentu, aż producent przestanie wspierać konkretny model urządzenia. Ile może to potrwać? 3, 5, 10 lub więcej lat. Wszystko zależy od producenta i rodzaju sprzętu.
Ile kosztuje nawigacja?
To oczywiście zależy od rodzaju wgranej mapy, a także najważniejszych parametrów urządzenia, takich jak pamięć wewnętrzna, przekątna ekranu czy też zestaw funkcji dodatkowych. Najtańsze urządzenia zakupimy już za niecałe 200 złotych, podczas gdy urządzenia zaawansowane mogą kosztować nawet 10 razy więcej.
Warto rozważyć zakup specjalnych odtwarzaczy multimedialnych. Jest to radio samochodowe, które jednak łączy w sobie również funkcjonalność nawigacji, odtwarzacza muzyki i filmów, a nawet niewielkich komputerów. Należy za nie zapłacić od 700 do około 2 tysięcy złotych.
Wybór odpowiedniej nawigacji powinien uwzględniać szereg ważnych kwestii, dlatego nie należy decydować się na pierwsze lepsze urządzenie. Często dobrą decyzją okaże się również przeglądnięcie recenzji oraz opinii użytkowników, którzy mieli okazję skorzystać z konkretnego sprzętu. Dzięki temu dowiemy się, czy na pewno jest on wart zainteresowania.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)