• Poniedziałek, 23 maja 2022

Przygotuj się na wyjazd na rolki

Osoby marzące o smukłej, wysportowanej sylwetce powinny nie tylko zdrowo się odżywiać, ale także regularnie ćwiczyć. Aktywność fizyczną najlepiej dopasować do własnych upodobań, bowiem najbardziej efektywny sport to ten, którego uprawianie sprawia człowiekowi przyjemność. Jeśli nie jest to bieganie, jazda na rowerze czy zajęcia fitness, warto zastanowić się nad zakupem rolek. Ten niepozorny sprzęt nie tylko pomaga wymodelować ciało, ale też daje dużo frajdy. Jakie rolki i akcesoria do nich dobrze jest posiadać?

 

Rolki to sprzęt niezwykle podobny do popularnych niegdyś wrotek. Można uznać, że są ich drugim wcieleniem. Pozwalają na osiąganie większych prędkości, a do tego umożliwiają wykonywanie trików, w tym także różnego rodzaju ewolucji w skateparkach. Wybór rolek jednak nie jest prosty, zwłaszcza że dziś producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to nowych modeli. Dobre rolki to produkty dostosowane do potrzeb. Oprócz rolek nieodłącznym wyposażeniem rolkarza są także ochraniacze, kask oraz okulary sportowe. Co warto wiedzieć o rolkach i rolkarskich akcesoriach?

 

Rolki – jakie wybrać?

 

Osoby pragnące rozpocząć przygodę z rolkami, często mają duży problem z wyborem odpowiedniego modelu. Absolutnie to nie dziwi, bowiem dziś oferta tego rodzaju sprzętu jest naprawdę szeroka. Przede wszystkim rolki należy przed zakupem przymierzyć, co pozwoli dobrać najbardziej komfortowy produkt. Dobrze jest także stawiać na wyroby sprawdzonych producentów, np. Rollerblade, Roces, Nils czy K2. Ale marka to nie wszystko. Na co jeszcze każdy początkujący rolkarz powinien zwrócić uwagę?

  1. But – rolki mogą mieć but miękki, usztywniany jedynie w stawie skokowym, lub całkowicie twardy. Pierwsze z nich lepiej przylegają do stopy i pozwalają na lepszą kontrolę jazdy, natomiast drugie dokładniej chronią stopę przed różnego rodzaju urazami.
  2. Kółka – zawsze powinny być poliuretanowe, nigdy plastikowe. W przypadku kółek bardzo duże znaczenie ma także ich twardość oraz wielkość. Rolki z mniejszymi kółkami to modele dobre do jazdy agresywnej w skateparkach, z większymi to sprzęt do szybkiej jazdy. Początkującym poleca się rolki z kółeczkami o średnicy około 80 mm. Liczy się także twardość kółek, oznaczana w skali Shore'a. Rolki z kółkami o twardość 80A czy 85A to najlepszy wybór dla osób rozpoczynających przygodę ze skatingiem.
  3. Łożyska – to bardzo ważny element rolek. To one decydują o szybkości i płynności poruszania się kółeczek. Najczęściej oznaczane są w skali ABEC, choć w przypadku niektórych rolek można znaleźć także symbol SG. Przyjmuje się, że dla osób początkujących dobre będą rolki z łożyskami ABEC5 lub ABEC7.
  4. Szyna (płoza) – to także istotna część składowa rolek. To właśnie do niej przymocowane są kółka. Może być wykonana z aluminium, kompozytu lub nawet karbonu. Płozy aluminiowe są lekkie, natomiast szyny kompozytowe lepiej amortyzują drgania. Szyny z karbonu uważa się za idealne połączenie zalet szyn aluminiowych i kompozytowych.

 

https://www.sklep-presto.pl/wiadomosc/jakie-rolki-wybrac-ktore-beda-najlepsze/4313/

 

Akcesoria dla rolkarzy

 

Rolki to podstawowe wyposażenie skatera. Jednak bez wątpienia każdemu entuzjaście jazdy na rolkach przydadzą się też akcesoria, np. ochraniacze, kask i okulary sportowe. Dlaczego są tak ważne? Ochraniacze skutecznie chronią łokcie i kolana przed otarciami i stłuczeniami, kask zabezpiecza głowę przed urazami, natomiast okulary sportowe zwiększają komfort jazdy, osłaniają oczy przed niebezpiecznym promieniowaniem czy zanieczyszczeniami. Dobre okulary sportowe powinny przylegać do twarzy, był opływowe, posiadać filtr UV oraz polaryzację.

https://www.sklep-presto.pl/wiadomosc/jak-wybrac-okulary-sportowe-ktore-najlepsze-co-trzeba-wiedziec/4297/

 

Rolki to doskonały sport nie tylko dla dzieci. Coraz chętniej po tego rodzaju sprzęt sięgają osoby dorosłe, pragnące wymodelować sylwetkę i wzmocnić mięśnie. Przy zakupie rolek należy pamiętać o takich elementach rolek jak: but, kółka, łożyska, szyna. Każdy rolkarz powinien mieć także dobre wyposażenie, np. ochraniacze i kask. Bez wątpienia każdemu skaterowi przydadzą się także okulary sportowe, które zabezpieczą oczy przed działaniem czynników zewnętrznych.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz