• Piątek, 19 lipca 2024

Sposoby namierzania telefonu komórkowego

Namierzanie telefonu umożliwia ustalenie lokalizacji naszego smartfona, dzięki określeniu jego współrzędnych geograficznych. Pozwala na to kilka dostępnych metod, a niektóre z nich posiadają dokładność nawet do kilku metrów. Co ważne, strony internetowe oferujące lokalizację telefonu po wpisaniu do bazy numeru telefonu to tylko próba wyłudzenia danych osobowych, a nawet pieniędzy - witryny te proszą bowiem o weryfikację konta poprzez wysłanie wiadomości SMS. Jak zatem działa namierzanie telefonu komórkowego? Czy istnieją aplikacje namierzające telefon?

Jak działa namierzanie telefonu komórkowego?

Namierzanie telefonu komórkowego jest możliwe w momencie, gdy znajduje się on w zasięgu sieci GPS, będąc jednocześnie podłączonym do sieci bazowej, czyli tak zwanym BTS’em. Taki smartfon powinien znajdować się w zasięgu przynajmniej trzech sieci bazowych - umożliwia to działanie metod triangulacji. Metody te służą wyznaczeniu położenia określonego urządzenia. Wymieniane są w tym momencie dane między stacją a smartfonem, a także przesyłany jest numer IMEI. Wszystkie telefony komórkowe mają bowiem przypisany do siebie numer International Mobile Equipment Identity.

Samo namierzanie telefonu to nic innego jak ustalenie jego współrzędnych geograficznych, co umożliwione jest dzięki kilku metodom. Czy możliwe jest jednak namierzenie smartfona po numerze telefonu? Trzeba mieć na uwadze tutaj jeden kluczowy fakt: numer telefonu, określany także jako MSISDN, nie jest przypisany do żadnego konkretnego urządzenia, stanowi zatem jedynie sztuczny identyfikator karty SIM. Karta może być w końcu w kilka sekund przeniesiona na inne urządzenie i stanowi własność abonenta sieci komórkowej.

Usługi operatorskie, które lokalizują telefon, dostępne są wyłącznie w ramach jednego właściciela. Wymagają zatem zgody tej osoby, której numer ma ewentualnie zostać zlokalizowany. Takie działania bazują na zasadzie dostępu do lokalizacji danego numeru, jednak nie są to możliwości, które udostępniane są w sieci czy też bez zgody wyszukiwanego numeru.

jak namierzyć telefon

Namierzanie telefonu z systemem Android

Jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych jest Android. Namierzanie telefonu z tym oprogramowaniem jest możliwe dzięki specjalnym aplikacjom. Ważne jednak, by odpowiednie aplikacje były wcześniej zainstalowane na telefonie - w przypadku kradzieży czy zgubienia telefonu, które nie posiadały lokalizującego rozszerzenia, zdalne zainstalowanie go nie będzie już możliwe po fakcie. Dodatkowo konieczna jest włączona łączność z siecią, najlepiej poprzez dane komórkowe (sygnał WiFi bywa w końcu nietrwały) oraz łączność GPS. Namierzanie telefonu Android umożliwia między innymi aplikacja i-mobi.pl. Pozwala ona na lokalizację za pomocą modułu GPS zainstalowanego na danym urządzeniu. 

Materiał partnera zewnętrznego, esledzenie.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz