• Niedziela, 6 października 2024

Rodzaje okapów kuchennych

Aranżacja kuchni to trudny proces, który wymaga odpowiedniego planowania. Najpierw należy zastanowić się nad wyglądem ścian i podłogi, następnie konieczny jest zakup mebli kuchennych, lodówki i innych sprzętów, a na koniec trzeba jeszcze zadbać o system usuwania nadmiaru wilgoci, który opiera się na sprawnym okapie.

Jeśli zdecydujemy się na pominięcie tego urządzenia, możemy być pewni, że w krótkim czasie na ścianach zacznie osadzać się tłuszcz, a w całym pomieszczeniu poziom wilgotności zdecydowanie wzrośnie. Usuwanie tłustych zabrudzeń z mebli i ścian nie jest zadaniem zbyt przyjemny, jeśli natomiast doprowadzimy do ich zaschnięcia, będzie ono również bardzo męczące.

Wszystko to sprawia, że zakup i montaż okapu kuchennego w wielu przypadkach jest wręcz koniecznością. Jego zadaniem jest również pochłanianie rozmaitych zapachów, by te nie rozchodziły się po całej powierzchni domu lub mieszkania. Jest on więc bardzo przydatny – pamiętać należy jednak o tym, że tego typu urządzenia występują na rynku w wielu odmianach, które są zróżnicowane zarówno pod względem budowy, jak i sposobu działania.

Jaki rodzaj okapu wybrać?

Wszystko to sprawia, że warto dokładnie przyjrzeć się dostępnym opcjom, by móc wybrać okap kuchenny dostosowany do naszych potrzeb i wymagań.

Okap podszafkowy. Zaczniemy od najtańszych urządzeń, które nie są podłączane do przewodu wentylacyjnego. Najczęściej wyposażane zostają w specjalne filtry, których zadanie polega na pochłanianiu pary wodnej, zapachu i unoszącego się tłuszczu.

Jak sama nazwa wskazuje, okap ten montowany jest pod szafkami, dzięki czemu zajmują bardzo mało miejsca. O ich wydajności decyduje przede wszystkim moc, z jaką porusza się zamontowany wentylator, a także jakość wykorzystywanego filtra. Modele podszafkowe okażą się bardzo dobrym wyborem dla posiadaczy niewielkich kuchni.

Okap teleskopowy. Często stanowi dno szafki, dlatego przez większość czasu jest niewidoczny. Gdy chcemy go użyć, wystarczy wysunąć część roboczą. Tego typu urządzeni zazwyczaj charakteryzują się nieco większa wydajność niż standardowe modele podszafkowe, jednak nadal nie są to wartości gwarantujące skuteczne działanie przy intensywnym gotowaniu.

Ogromną zaletą urządzeń teleskopowych jest z pewnością ich bardzo atrakcyjny wygląd, który wpasowuje się do niemal każdej aranżacji.

Okap kominowy. Ze względu na fakt, iż jest on podłączany do przewodu kominowego, wyróżnia się większa wydajnością i skutecznością działania niż urządzenia podszafkowe. Bardzo dobrze radzi sobie z pochłanianiem pary wodnej i zapachów, dlatego często jest wykorzystywany w kuchniach, w których gotuje się intensywnie.

Okap wyspowy. Montowany w suficie nad wyspą kuchenną. Jest to najwydajniejsze urządzenie z wszystkich wymienionych. Modele wyspowe zazwyczaj charakteryzują się sporymi rozmiarami, dlatego bez problemu poradzą sobie podczas codziennego użytkowania. Ich jedyną wadą jest często problematyczny montaż.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Niezależnie od tego, na jaki typ urządzenia w końcu się zdecydujemy, zawsze warto przeanalizować najważniejsze parametry techniczne okapu, dzięki czemu łatwiej znajdziemy model, który spełni nasze oczekiwania.

Zwróćmy uwagę przede wszystkim na wydajność interesującego nas okapu. Określana jest ona w metrach sześciennych na godzinę. Jaka wydajność okaże się odpowiednia? Najlepiej obliczyć kubaturę kuchni, a następnie wartość tę pomnożyć przez 6 – otrzymany wynik to moc, jaką powinno wyróżniać się urządzenie.

Podczas wyboru, nie zapominajmy także o sprawdzeniu, jaki hałas generuje okap. W wielu przypadkach jego praca może okazać się bowiem naprawdę irytująca. Wiele producentów stara się przyciągnąć klientów także za sprawa różnego rodzaju dodatkowych funkcji okapów, spośród których wymienić można chociażby oświetlenie, czujnik czyszczenia, minutnik czy wyłącznik czasów. Niektóre okapy posiadają nawet wbudowany wyświetlacz, który przekazuje nam między innymi wszystkie niezbędne informacje na temat sposobu działania urządzenia.

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz