• Środa, 22 maja 2024

Poznaj top 5 sprzętów, które są niezbędne w każdej firmie budowlanej

Jest wiele sprzętów jezdnych i elektrosprzętów, które na budowie są absolutnie niezbędne. Dziś przedstawimy 5 według nas najważniejszych i zastanowimy się czy lepiej zakupić je na kredyt, czy też zdecydować się na leasing krótko bądź długoterminowy. Dobrze zaopatrzona firma, posiadająca profesjonalny sprzęt jest od razu wysoko oceniana przez potencjalnych inwestorów. Oczywiście niezbędną składową sukcesu są ludzie, czyli pracownicy, którzy potrafią fachowo się z tym sprzętem obchodzić. Zatem, co jest najważniejsze?

Po pierwsze: koparki i koparko ładowarki

Chyba żadna budowa nie może odbywać się bez dostępu do koparek i koparko ładowarek. W końcu są to niezbędne sprzęty przy wykonywaniu fundamentów. Czy warto je zakupić? Wszystko zależy tak naprawdę od tego ile firma jednocześnie realizuje zleceń. Zakup sprzętu ma swoje zalety, bowiem można korzystać przez jakiś czas z ochrony gwarancyjnej, jednak wynajem krótko lub długoterminowy ma ich jeszcze więcej. Przede wszystkim zagwarantowana jest obsługa serwisowa, a niejednokrotnie w cenę może być wliczone wynajęcie operatora posiadającego uprawnienia UDT. Ponadto w razie awarii często otrzymuje się sprzęt zastępczy, dzięki temu ciągłość prac może być zachowana.

Po drugie: rusztowania

Na budowie nie może oczywiście zabraknąć rusztowań. Jak wiadomo jest wiele ich rodzajów, jednak najpopularniejsze są warszawskie, a ostatnio coraz większą popularnością cieszą się modułowe, ze względu na swobodę ich używania, bez względu na skomplikowany kształt budynku. Rusztowania muszą być sprawdzane pod kątem przydatności, a także ewentualnych uszkodzeń. Oczywiście wadliwe rusztowanie jest automatycznie eliminowane. Każdy etap składania rusztowania musi być zatwierdzony przez osobę odpowiedzialną za jego postawienie. Najczęściej firmy budowlane inwestują we własne rusztowania, gdyż jest to sprzęt bardzo często używany i szybko zużywający się. Jednak wiele firm nie stroni również od wynajmu, zwłaszcza jeśli nie może zapewnić odpowiedniej ilości własnego sprzętu na różnych budowach. Umowy długoterminowe gwarantują ciągłość dostaw sprawdzonego sprzętu. Ponadto w sytuacji, gdy rusztowanie okaże się wadliwe czy niekompletne można liczyć na szybką reakcję i dowiezienie odpowiednich części bądź też całego rusztowania.

Po trzecie: podnośnik teleskopowy

Jeśli chodzi o sprzęty, które ułatwiają pracę na wysokości na budowie stosuje się również podnośnik teleskopowy. W Warszawie bardzo wiele firm korzysta z wynajmu tego typu sprzętu. Zakup własnego może być zbyt kosztowny dla budżetu firmy. Konieczność spłacania comiesięcznych wysokich rat może być dużym obciążeniem. Oczywiście zawsze należy porównać je z wysokością rat płaconych za wynajem długoterminowy. Umowa leasingowa może nieść ze sobą dodatkowe korzyści, chociażby w postaci serwisowania sprzętu na miejscu przez wykwalifikowanego pracownika albo też możliwości przeszkolenia załogi i zdobycia przez nią uprawnień UDT, w ramach korzystniejszej ceny. Podnośnik teleskopowy nie tylko pomaga w transportowaniu materiałów budowlanych na kolejne kondygnacje, ale również montażu okien.

Po czwarte: betoniarka

Trudno wyobrazić sobie budowę bez stojącej na jej terenie betoniarki. To absolutna podstawa dla każdej, nawet najmniejszej firmy budowlanej i ten sprzęt warto zakupić. Dzięki niej możliwe będzie zarówno wykonanie fundamentów, jak i posadzki w domu. Dzięki niej można wykonać także stropy, nadproża i wieńce. Mniejsza betoniarka posłuży do przygotowania zapraw murarskich bądź tynkarskich. Betoniarka, jeszcze zanim zostanie wykonana instalacja elektryczna może być zasilana agregatem prądotwórczym, który także jest niezbędnym urządzeniem na budowie.

Po piąte: różne rodzaje wiertarek, szlifierek, wycinarek, a nawet frezarek, czyli elektronarzędzia

Wspomniany agregat przyda się również do zasilania wiertarek, szlifierek i innych elektronarzędzi. Wiertarka udarowa, aby wykonać wszelkie instalacje jest na budowie niezbędna. Dotyczy to zarówno dużych modeli dużych młotowiertarek, jak i ręcznych wiertarek. Dzięki nim możliwe są precyzyjne odwierty w betonie. Do wykonywania i wyrównywania powierzchni szalunków niezbędne mogą być także szlifierki. Z kolei do precyzyjnego przygotowania zawiasów – frezarki. Niezbędnym elementem będzie także wycinarka do styropianu. Wszystkie elektronarzędzia warto zakupić, gdyż jest to inwestycja na lata. Oczywiście nie należy w tym przypadku oszczędzać, gdyż produkty renomowanych firm po prostu posłużą na dłużej.

Każda firma budowlana musi być odpowiednio wyposażona, aby świadczyć swoje usługi. Nie wszystkie sprzęty trzeba kupować za gotówkę czy też na raty. Często dobrym wyborem jest również leasing.

Artykuł zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz