• Czwartek, 30 listopada 2023

Plastelina - jaką wybrać dla dziecka?

Plastelina to jedna z najbardziej lubianych przez dzieci form zabawy manualnej. Masa plastyczna wysokiej jakości jest bardzo elastyczna, nie brudzi rąk ani nie przywiera do podłoża. Plastelina jest bezpieczna dla dzieci, pobudza kreatywność oraz sprawność rąk. Dzięki niej dziecko może tworzyć rozmaite kształty i dobierać właściwie kolory. Urozmaiceniem do zabawy z plasteliną są kolorowe stempelki oraz pieczątki.

Klasyczna plastelina jest materiałem bezpiecznym dla dziecka, wykorzystywana szczególnie przy pracach manualnych. Dzięki niej dziecko pobudza swoją wyobraźnię, ćwiczy kreatywność oraz sprawność manualną palców. Plastelina może posłużyć do wielu projektów nie tylko wykonywanych przez najmłodszych. Różnorodność kolorów oraz kształtów plasteliny pozwala wybrać produkt odpowiedni do wieku dziecka. 

Jakie są rodzaje oraz właściwości mas plastycznych?

Dawniej znana była wyłącznie plastelina, zaś masę solną wykonywano w domu. Obecnie w sklepach i hurtowniach papierniczych można znaleźć piasek kinetyczny oraz różnego rodzaju masy plastyczne, które gwarantują świetną zabawę. Oto lista najczęściej wybieranych mas plastycznych dla dzieci:

Plastelina - najpopularniejsza masa plastyczna. Przed jej użyciem musi zostać zmiękczona, np. przy pomocy dłoni. Jej konsystencja jest elastyczna, dzięki czemu pozwala na tworzenie różnych kształtów. Niektóra plastelina może zostawać na dłoniach. Nie twardnieje pod wpływem powietrza oraz innych czynników związku. Dlatego też można ją wielokrotnie formować. 

Ciastolina - przypomina plastelinę, jednak jest jeszcze bardziej podatna na zmianę kształtu. Idealnie nadaje się do zabawy wyciskarkami oraz różnymi innymi metodami do nadawania ciastolinie kształtów. Ciastolina powinna być przechowywana w zamkniętym pojemniku, ponieważ dosyć szybko wysycha. W przeciwieństwie do plasteliny nie brudzi rąk.

Modelina - jej konsystencja jest podobna do plasteliny. Jednak główna różnica pomiędzy nimi dotyczy zmiany formy po podgrzaniu w naczyniu z wodą. Wówczas modelina zaczyna twardnieć na stałe. Proces ten jest nieodwracalny.

Piastolina - inaczej piasek kinetyczny, którego formuła podobna jest do mokrego piasku. Produkt ten przeznaczony jest do zabawy w domu, niezwykle elastyczna masa. 

Piankolina - bardzo puszysta masa o delikatnej i lekkiej konsystencji, która nie wysycha. Produkt jest hipoalergiczny, a swoją strukturą może przypominać piankę do golenia. Piankolina jest jednak sucha. Produkt kruszy się i może pozostawiać drobne plamy. 

Masa solna - można ją wykonać samodzielnie w domu, przygotowuje się ją z wody, mąki oraz soli. Aby masa stwardniała należy ją wyszyć np. w piekarniku. 

plastelina - sklep alibiuro.pl

Masa plastyczna - jak jej używać?

Masy plastyczne są doskonałym zajęciem dla najmłodszych, ponieważ umożliwiają rzeźbić, modelować oraz odlewać najróżniejsze kształty oraz formy. Każda z mas plastycznych posiada nieco inną konsystencję oraz inaczej reaguje na zmiany temperatury. Ciastolina to jedna z tych mas, która jest najbardziej plastyczna, zaś plastelina nigdy nie zasycha. 

Więcej informacji na stronie sklepu alibiuro.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz