• Czwartek, 28 marca 2024

Obróbka skrawaniem CNC - na czym polega i gdzie jest wykorzystywana?

W dzisiejszych czasach niezwykle istotne są inwestycje zakładów przemysłowych w coraz nowsze i bardziej wydajne rozwiązania, mające na celu usprawnienie pracy. Takie rozwiązania bazują na nowoczesnych technologiach, a co za tym idzie - na urządzeniach, które podnoszą jakość i jednocześnie zwiększają efektywność pracy. Nic więc dziwnego, że bardzo często wykorzystuje się obróbkę CNC, nazywaną inaczej obróbką skrawaniem - pozwala ona bowiem na niezwykłą dokładność i wykorzystuje do swojego działania zaawansowane technologicznie urządzenia wyposażone w mikrokomputer. Co to jest obróbka CNC i jakie ma zastosowania?

Obróbka CNC - co to jest?

Obróbka CNC to w rozwinięciu Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych (więcej na: http://www.janus.com.pl/obrobka-skrawaniem-cnc/). Stanowi ona jeden z najbardziej popularnych sposobów wytwarzania między innymi części silników czy ogólnie różnych maszyn. Ze względu na to, iż obróbka CNC bazuje w swoim działaniu na urządzeniach sterowanych komputerowo, to po pozwala na niezwykle precyzyjną pracę, szczególnie, gdy części muszą być wykonane według ściśle określonej dokumentacji. Pozwala to na uzyskanie dokładnie takiego efektu finalnego, kształtu czy wielkości, jaki był wymagany.

Na czym polega obróbka skrawaniem CNC?

Obróbka skrawaniem CNC pozwala na dużo więcej niż tylko wycinanie poszczególnych kształtów. Takie rozwiązanie pozwala na odpowiednie skrawanie krawędzi, a co za tym idzie na wygładzenie ich faktury, co w wielu sytuacjach jest wysoce pożądane. Metoda ta umożliwia obrabianie płaszczyzn, uzębień, kanalików czy powierzchni kształtowych. Obróbkę skrawaniem CNC można podzielić na trzy etapy:

  • stworzenie określonego projektu na komputerze,
  • przetworzenie projektu na postać planu sterowania narzędziami,
  • obróbka konkretnego tworzywa.

Obróbka skrawaniem CNC pozwala na zdecydowanie sprawniejszy i łatwiejszy sposób pracy z tworzywami. Zmniejszone są także koszty ogólne czy czas obsługi maszyn. Urządzenie wystarczy zaprogramować raz, by powielało dalej określony schemat. Dzięki takiemu nowoczesnemu urządzeniu umożliwione jest pozyskiwanie dużej liczby produktów.

skrawanie CNC

Obróbka drewna oraz obróbka aluminium CNC

Obróbka CNC jest nieustannie ulepszana i dostosowywana do coraz to nowszych innowacji technicznych i technologicznych, dzieli się ona na frezowanie i toczenie. Do frezowania zalicza się obróbkę pionową, natomiast do toczenia podstawia się raczej elementy cylindryczne. Obróbka sterowania numerycznego pozwala na wykonywanie powtarzalnych detali, co jest niezbędnym wymogiem dla wielu przemysłowych odbiorców. Skrawanie pozwala między innymi na wiercenie, planowanie, szlifowanie czy grawerowanie. Nadaje się nie tylko do metalu - obróbka drewna CNC również jest możliwa, choć elementy stalowe trafiają do zakładów zajmujących się skrawaniem znacznie częściej.

Toczenie CNC pozwala na obróbkę skomplikowanych kształtów, a nawet detali, które nie przekraczają kilku milimetrów. Obróbka aluminium CNC i obróbka drewna wymagają precyzji i dostosowania do wymaganego projektu. Toczenie i frezowanie umożliwia także minimalizacją strat materiału. Niewątpliwie do najczęściej wykorzystywanych do obróbki tą metodą materiałów są wszelkie metale, jednak technologia ta ma niezwykle szerokie spektrum dostosowania do struktury określonego elementu, dlatego nawet obróbka CNC aluminium czy tworzyw sztucznych, a nawet kamienia jest stosowana i stale udoskonalana.

Programowanie CNC i obróbka skrawaniem

Odpowiednie programowanie CNC do obróbki skrawaniem pozwala na usunięcie nawet bardzo małych części materiałów. Takie połączenie niezwykłej precyzji maszyn z nowoczesnym układem sterowania pozwala na uzyskanie niezwykle dokładnego obrobienia materiałów. Takie aspekty zdecydowanie wpływają i tłumaczą wysoką popularność oraz coraz częstsze wykorzystywanie nawet przez najbardziej wymagających profesjonalistów obróbki skrawaniem. Programowanie CNC umożliwia wzięcie pod uwagę nie tylko ogólnego projektu klienta, ale także rodzaju materiału, który się obrabia i jego chropowatości.

Materiał partnera zewnętrznego, alfacomputers.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz