• Poniedziałek, 26 lutego 2024

Deskorolka czy hulajnoga – którą wybrać dla dziecka?

Zestaw sprzętów sportowych naszych dzieci może być bardzo rozbudowany. Poza rowerami, rolkami i wrotkami, kupujemy im również hulajnogi, a także deskorolki. Gwarantują one mnóstwo dobrej zabawy, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na odpowiednie modele, dostosowane do potrzeb naszych pociech.

Co jednak w sytuacji, gdy musimy wybrać pomiędzy deskorolką a hulajnogą? Warto wtedy dokładnie zastanowić się, z czego dziecko ucieszy się najbardziej, a także sprawdzić, jak prezentuje się oferta rynkowa tych dwóch sprzętów. W niniejszym tekście przyjrzymy się wszystkim dostępnym możliwościom.

Hulajnoga

Niegdyś dominowała na podwórkach, jednak potem straciła nieco na popularności. Dzisiaj znów wraca do łask, zwłaszcza że na rynku znaleźć można wiele zróżnicowanych modeli.

Warto podkreślić przede wszystkim to, iż hulajnogę możemy kupić już dzieciom w wieku 2 lat. Są to zazwyczaj specjalne modele trójkołowe lub czterokołowe, gwarantujące odpowiednią stabilizację podczas jazdy. Oczywiście w każdym przypadku należy decydować się na urządzenia dopasowane do wzrostu dziecka. Na szczęście większość z nich dysponuje regulowaną kierownicą.

Gdy nasze dziecko podrośnie, możliwości wyboru stają się dużo szersze. W sklepach znajdziemy mnóstwo typów urządzeń, które pozwolą rozwijać całkiem spore prędkości, przy jednoczesnym zagwarantowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Po stronie zalet hulajnogi należy zapisać kontrolę, jaką dziecko ma podczas jazdy. Cały czas musi odpychać się ręką i trzymać kierownicę. Wszystko to sprawia, że możliwość bolesnego upadku jest stosunkowo niska, zwłaszcza w przypadku modeli z trzema bądź czterema kołami. Wspomniane bezpieczeństwo nie wpływa jednak na frajdę czerpaną podczas jazdy.

Tak jak już wspomnieliśmy, bardziej zaawansowane hulajnogi zapewniają naprawdę dynamiczną jazdę. Przed dokonaniem zakupu, powinniśmy więc zastanowić się, jaki rodzaj urządzenia nas interesuje. Poza modelami dla najmłodszych dzieci i hulajnogami klasycznymi, zakupić możemy również urządzenia składane oraz wyposażone w silnik (najczęściej elektryczny).

Oczywiście zawsze powinniśmy zwracać uwagę również na jakość wykonania ramy oraz kół, tak aby okazały się wytrzymałe podczas jazdy po różnych nawierzchniach.

Deskorolka

Wiele rodziców wstrzymuje się z zakupem deskorolki ze względu na niebezpieczeństwo jej stosowania. Zdecydowanie łatwiej można z niej spaść niż ze wspomnianej hulajnogi. Wszystko to sprawia, ze deskorolka okaże się dobrym pomysłem dla większych dzieci (co najmniej 7-letnich).

Oczywiście pamiętać musimy również o odpowiednim doborze rodzaju deski. Zdecydować możemy się na modele tradycyjne, wydłużane (longboardy), które zagwarantuję stabilniejszą jazdę oraz deskorolki krótkie, tak zwane fiszki – charakteryzują się niewielką wagą, dlatego łatwo można je przenosić z miejsca na miejsce.

Niezależnie od wyboru, powinniśmy zwrócić uwagę na konstrukcję deski. Nie warto decydować się na modele najtańsze, ponieważ najczęściej wyróżniają się dość słabą wytrzymałością. Oczywiście kupując deskę dziecku, nie zdecydujemy się na produkty pełnowymiarowe (nawet jeśli kupujemy longboardy), ponieważ mogą okazać się po prostu zbyt niebezpieczne. Na szczęście sklepy sportowe dysponują produktami specjalnie dostosowanymi do potrzeb i możliwości dzieci.

Jeżeli więc nasza pociecha dopiero uczy się jazdy na desce, powinniśmy zakupić modele najmniejsze, czyli wspomniane fiszki (fishboard). Nie pozwolą na rozwijanie zbyt dużych prędkości, a do tego wyróżniają się bardzo dobrą zwrotnością. Dzieci starsze (10-latkowie) i bardziej zaawansowane pod względem umiejętności mogą spokojnie jeździć na deskach dłuższych.

Prawidłowo dobrana deskorolka pozwoli nie tylko na czerpanie sporej frajdy w bezpiecznych warunkach, ale również okaże się doskonałym narzędziem do rozwijania umiejętności koordynacyjnych i łapania równowagi. Wzmocnione zostaną także mięśnie nóg dziecka. Wszystko to pozytywnie wpłynie na jego rozwój.

Co wybrać?

Hulajnogi zalecane są przede wszystkim dzieciom młodszym – zakupić możemy bowiem model dla 2-latków, 4-latków i starszych pociech. Wybór jest naprawdę ogromny, w sklepie znajdziemy bowiem urządzenie dwukołowe, trójkołowe, a nawet czterokołowe. Co jednak najważniejsze, hulajnogi zapewniają bardzo bezpieczną jazdę.

Deskorolki przeznaczone są natomiast dla nieco starszych dzieci. Ich stosowanie wiąże się z wieloma korzyściami związanymi z rozwojem wielu umiejętności, dlatego warto się nimi zainteresować. Oczywiście powinniśmy pamiętać o dobraniu prawidłowego modelu i wymiarów deski dla dziecka.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz