• Piątek, 21 czerwca 2024

Uważaj co jesz w ciąży. To wpływa na późniejsze zdrowie dziecka

Co powinna jeść, a czego powinna unikać kobieta w ciąży? Ile kalorii należy dostarczać organizmowi? Ile powinno się przybrać na wadze w poszczególnych trymestrach? – To jedne z częstych pytań, na które odpowiedzi poszukują przyszłe mamy. Niestety mnogość opinii powoduje, że czasem trudno jest wybrać te właściwe.

- Sposób żywienia kobiet ciężarnych i styl życia ma przełożenie nie tylko na punkty w skali Apgar jakie noworodek otrzymuje. Ma to wpływ na zdrowe dorastanie i stan zdrowia w życiu dorosłym. Dlatego ogromny nacisk kładziemy na te 9 miesięcy, kiedy kobieta ciężarna może zmienić swoje nawyki żywieniowe. W Polsce mamy nadmierne spożycie tłuszczu, cukru. Ciąża to czas na wprowadzenie tych prozdrowotnych nawyków – mówi newsrm.tv dr Regina Wierzejska z IŻŻ.

Ponad 12 tysięcy kobiet w ciąży z całej Polski (z czego 44 proc. w pierwszej ciąży) skorzystało w latach 2013-2016 z fachowych, specjalnie im dedykowanych porad żywieniowych wraz z elementami aktywności fizycznej, udzielanych w wybranych placówkach medycznych w ramach szwajcarsko-polskiego projektu edukacyjnego Zachowaj Równowagę. Towarzyszące tej akcji materiały edukacyjne były na bieżąco publikowane na ogólnodostępnej stronie internetowej projektu.

Teraz fachowe porady i cenne materiały edukacyjne będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych także w formie bezpłatnej, wygodnej w użyciu, unikalnej aplikacji do pobrania na urządzenia mobilne. Aplikacja Zdrowa Mama ma wiele praktycznych funkcji, które pomogą kobietom lepiej przygotować się do roli mamy. Jest to m.in. kalkulator pozwalający sprawdzić, czy przyrost masy ciała w ciąży jest prawidłowy.

Dieta ciążowa

Można się z niej dowiedzieć, jakie jest zapotrzebowanie kaloryczne w czasie ciąży, co konkretnie należy jeść oraz jakich produktów spożywczych unikać. Aplikacja ma też słowniczek z wyjaśnieniem najważniejszych pojęć oraz mnóstwo praktycznych porad, w tym także dla przyszłych ojców.

- Mamy pełną świadomość tego, jak trudno obecnie poruszać się w gąszczu różnych, czasem całkiem sprzecznych informacji, jakie docierają do kobiet w ciąży. Kto jest dzisiaj autorytetem? Co jest zwykłym mitem, o dużej sile oddziaływania, a co profesjonalną,  wiarygodną poradą? Dlatego opracowaliśmy prostą w użytkowaniu, kompleksową aplikację opartą na rzetelnych danych naukowych i wiedzy ekspertów. Tu przyszła mama znajdzie wszystkie, najważniejsze w tym okresie informacje na temat żywienia i stylu życia oraz odpowiedzi na nurtujące ją pytania ─ mówi dr Regina Wierzejska z IŻŻ, główna autorka aplikacji, podkreślając, że przyznawana dziecku tuż po porodzie liczba punktów w skali Apgar (mierząca początkowy stan jego zdrowia) w dużym stopniu zależy od stylu życia mamy.

Aplikacja od kilku dni jest już dostępna dla użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych z systemem Android oraz iOS. Można ją bezpłatnie pobierać odpowiednio w: Google Play lub App Store. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie: http://aplikacjazdrowamama.pl/.

Warto pamiętać, że aplikacja nie jest jedynym działaniem edukacyjnym skierowanym do kobiet w ciąży, które zostało zrealizowane w ramach projektu Zachowaj Równowagę. Należy ją raczej uznać za efektowne zwieńczenie wieloletniej akcji edukacyjnej (zrealizowanej przez  Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” we współpracy z IŻŻ i ponad 50 placówkami medycznymi na terenie całego kraju)

Źródło: newsrm.tv

Komentarze (0)

Zostaw komentarz