• Piątek, 29 marca 2024

Jak zaprojektować piękne wnętrze? Aranżacja wnętrz dla początkujących

Stworzenie pięknych, spójnych kompozycyjnie i stylistycznie wnętrz to wcale nie tak prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Jak urządzić piękne wnętrze? Jakie zasady kompozycji i style aranżacji warto znać? Przeczytaj, aby się dowiedzieć.

Projekt to podstawa

Dobrze urządzone wnętrza są nie tylko piękne, ale także przemyślane, funkcjonalne i sensownie zaprojektowane. W każdym domu powinno się jasno wyznaczyć strefę dzienną i nocną, a każda z nich powinna mieć nieco inny charakter i przeznaczenie. Strefa nocna to miejsce relaksu i prywatnych przestrzeni domowników, które każdy z nich może urządzić według własnego pomysłu i zmysłu estetycznego, natomiast strefa dzienna powinna być bardziej reprezentacyjna.

Dla serca strefy dziennej, czyli holu i salonu liczy się przede wszystkim proporcja i światło. Warto pomyśleć o tym, aby pomieszczenia te były przestronne i jasne, o wyższych sufitach i dużych, wysokich oknach, najlepiej wychodzących na różne strony świata. Takie rozwiązanie pozwoli nam na uzyskanie ciekawego oświetlenia, zróżnicowanego zgodnie z porami dnia. Dobrze już na etapie projektu zadbać także o to, aby z okien salonu widać było najładniejszą część otoczenia i zastanowić się, jakie elementy wnętrza stanowić mają punkty, które skupiać będą naszą uwagę.

Podłogi i ściany: uniwersalne tło

Ściany i podłogi są dla projektanta tym, czym tło dla malarza. Odpowiednio dobrane, pięknie wyeksponują nasze meble i inne elementy wyposażenia. Jeśli chodzi o posadzki, najlepiej postawić na proste, eleganckie i naturalne materiały, takie jak drewno, marmur, granit czy gres. Takie tło sprawdzi się przy aranżacjach w różnych stylach.

Także na ścianach najlepiej stawiać na prostotę. Jednolite, gładkie ściany zawsze wyglądają dobrze. Należy zdecydowanie uważać z gonieniem za modą i tym, co popularne i kierować się rozsądkiem i umiarem. Ciekawym rozwiązaniem jest wyróżnienie jednej ze ścian intensywnym kolorem lub ciekawym materiałem, jednak należy pamiętać, że takie rozwiązanie pasuje głównie do minimalistycznych, nieprzeładowanych wnętrz.

Aranżacja wnętrz

Działaj rozważnie

Dobrze urządzone wnętrze wymaga starannego doboru mebli i sprzętów. Dobrą i prostą do zapamiętania i stosowania zasadą, jest zaczynanie od największych elementów i stopniowe przechodzenie do mniejszych. Warto pamiętać też, aby meble ustawiać w odpowiednich odstępach od siebie — unikniemy dzięki temu efektu ciężkości czy zagracenia, a także lepiej wyeksponujemy wszystkie elementy wnętrza i unikniemy chaosu. Mocne akcenty kolorystyczne czy stylistyczne należy również stosować z umiarem, jako dominujący element kompozycji.

Lekcja stylu

Stylów urządzania wnętrz jest wiele. Warto wybrać jeden i dochować wierności jego zasadom. Poniżej kilka podstawowych stylów aranżacji wnętrz.

Styl klasyczny wymagać będzie mebli z drewna lub fornirowanych, o zaokrąglonych kształtach, z okuciami, ustawionych na tradycyjnym tle, czyli podłodze z drewna lub kamienia. Na ścianach sprawdzą się neutralne kolory i tapety w klasycznych wzorach. Dekoracje zaś stanowić mogą obrazy w zdobionych ramach, mosiężne karnisze, klasyczne lampy i bogate, mięsiste tkaniny.

Modny minimalizm to zaś neutralne, raczej jasne kolory, niekiedy z mocniejszymi akcentami, proste meble o lekkim wyglądzie, geometryczne i rytmiczne formy. Także tutaj dobrze stosować klasyczne, szlachetne materiały, takie jak drewno, kamień, metal czy szkło.

Eklektyzm zaś łączy w sobie elementy starego i nowego, opierając się na widocznych i celowych kontrastach, zestawiając ze sobą meble i dekoracje nowoczesne i klasyczne czy retro. Jego stosowanie wymaga jednak wyczucia i umiejętności.

Styl kolonialny to przede wszystkim meble z egzotycznego, ciemnego drewna czy rattanu, przywołujące na myśl odległe podróże i kultury dawnych kolonii. Styl ten dobrze dopełniają ściany w ciepłych kolorach i barwne dodatki.

Styl art déco to zaś kwintesencja lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Proste, ale raczej masywne meble, często o zaokrąglonych kształtach i ciekawych formach, do tego żakardowe tkaniny, i geometryczne formy detali i elementów dekoracyjnych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz