• Czwartek, 18 kwietnia 2024

Aranżujemy ogród! 8 rozwiązań, o których trzeba pamiętać

Aranżacja ogródka to nie taka prosta sprawa. Wiele osób do urządzania przydomowej zieleni przystępuje z werwą, która jednak z dnia na dzień gaśnie. By ogród był nie tylko piękny, ale i funkcjonalny, musimy w trakcie jego projektowania pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jakich? Opowiemy o tym w poniższym artykule.

Jak samemu zaprojektować ogród?

Projektowanie ogrodu warto rozpocząć od postawienia sobie kilku pytań. Pomogą nam one zdecydować o kształcie ogrodu i zaoszczędzą sporo wysiłku. Zakładanie przydomowego ogródka nie sprowadza się wyłącznie do wizyty w lokalnej szklarni i wyboru atrakcyjnych roślin. To zabieg wymagający precyzji, zaangażowania i pasji, dzięki którym stworzymy spójną, piękną i funkcjonalną przestrzeń dla całej rodziny – zauważa ekspert z firmy geoPRODUCT.

1. Jaką funkcję ma spełniać ogród?

Czy ma być tylko przestrzenią przyjemną dla oka? A może chcemy posadzić w nim krzewy owocowe? Czy planujemy urządzić miejsce do zabaw i gry w piłkę, a może mały plac zabaw? Odpowiedź na te pytania pozwoli nam nakreślić wstępny plan działań.

2. Kim jest ogrodnik?

Jeśli prace w ogrodzie sprawiają nam przyjemność i chętnie spędzamy czas na plewieniu grządek – świetnie. Będziemy mogli zdecydować się na bardziej wymagające rośliny. Jeśli zaś uprawianie przydomowego ogródka sprowadzamy wyłącznie do regularnego koszenia trawy – powinniśmy wybrać bardziej odporne gatunki.

3. Literatura fachowa

Odpowiedź na pytanie, jak zaplanować ogród, możemy znaleźć w fachowej literaturze – książkach, czasopismach, artykułach internetowych. Przydadzą się one szczególnie początkującym ogrodnikom, którzy dopiero wprawiają się w tej pięknej sztuce dbania o przydomową zieleń.

4. Odpowiedni dobór gatunków

Przy zakładaniu ogrodu warto kierować się zasadą, że co za dużo, to nie zdrowo. Zbyt wiele gatunków roślin może sprawiać wrażenie, że nasz ogród jest nieuporządkowany i chaotyczny. Może też się okazać, że niektóre rośliny nie lubią towarzystwa innych i będą dążyły do ich wyeliminowania. Pamiętajmy, że w kolejnych sezonach będziemy mogli dosadzić kolejne gatunki, więc na początek postawmy na oszczędną opcję.

5. Wstępny szkic: jak zaprojektować ogród?

Na kartce! Zanim popędzimy do sklepu ogrodniczego i wydamy krocie na różnorodne rośliny, stwórzmy wstępny projekt naszego wymarzonego ogródka. Rozrysujmy umiejscowienie roślin, krzewów, rabat z kwiatami, oczka wodnego i ścieżek. Pamiętajmy, że na kartce łatwiej będzie nam przesunąć pewne elementy lub z nich zrezygnować.

6. Inspiracje

W poszukiwaniu pomysłu na swój wymarzony ogród warto zaczerpnąć garść inspiracji z Internetu. Miłośnicy zieleni chętnie dzielą się zdjęciami ze swoich ogródków. Obejrzyjmy zdjęcia różnych aranżacji ogrodowych i wybierzmy rozwiązania, które najlepiej wpisują się w nasze potrzeby i oczekiwania.

7. Trawa

Nawet najpiękniejsze gatunki kwiatów potrzebują eleganckiego tła. Planując aranżację ogrodu, nie zapominajmy o zaprojektowaniu trawnika. Gęsta, zielona, soczysta trawa stanie się ozdobą każdego ogródka. Trawę możemy zasiać samodzielnie lub zdecydować się na założenie trawnika z rolki.

8. Wygoda

Założenie ogrodu to dopiero połowa sukcesu. Dzięki regularnym zabiegom pielęgnacyjnym wydobędziemy jego prawdziwe piękno i unikalny charakter. Zaplanujmy umiejscowienie elementów ogrodu w taki sposób, by codzienne funkcjonowanie i utrzymanie w nim porządku nie było uciążliwe. Pamiętajmy o tym, żeby pozostawić miejsce na swobodne przycinanie i podlewanie kwiatów, a także strzyżenie trawy.

Rozwiązaniem, które również ułatwia utrzymanie porządku w ogrodzie, są ekologiczne obrzeża ogrodowe, które pozwalają w prosty sposób oddzielić trawnik od ścieżki czy podjazdu, a także eliminują konieczność stosowania betonu – radzi ekspert z firmy geoPRODUCT.

Zakładając przydomowy ogród należy pamiętać o wielu rzeczach. Dzięki skrupulatnemu planowaniu i regularnemu poszerzaniu wiedzy, unikniemy popularnych błędów, które mogłyby nas słono kosztować w kolejnych sezonach. Nie bójmy się pytać, jeśli coś jest dla nas niejasne. Szukajmy inspiracji i informacji. Wybierajmy na początek rośliny, które nie są bardzo wymagające – w ten sposób szybko osiągniemy zadowalający efekt i nie zniechęcimy się zbyt szybko do prac ogrodowych.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz