Zakładamy ogród wertykalny w mieszkaniu
Ogrody wertykalne (lub „zielone ściany”) to modne rozwiązanie z pogranicza ogrodnictwa i aranżacji wnętrz, dzięki któremu możesz zmienić białą, neutralną przestrzeń w efektowną, kipiącą życiem dżunglę. Ogród wertykalny sprawdzi się także w mieszkaniu – przekonaj się, jak w prosty sposób stworzyć zieloną ścianę!
Ogród wertykalny w mieszkaniu to dobre rozwiązanie dla tych osób, które z jednej strony nie mają czasu na dbanie o rośliny domowe, a z drugiej – nie dysponują przestrzenią wokół domu pozwalającą na założenie tradycyjnego ogrodu „horyzontalnego”. Zielone ściany pozwalają wprowadzić do wnętrza naturalny klimat przy niewielkim nakładzie pracy.
Chcesz założyć ogród wertykalny w swoim domu, ale nie wiesz, od czego zacząć, lub obawiasz się wydatków? ZIEMOVIT udowadnia, że stworzenie zielonych ścian jest łatwe i nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Wystarczy tylko odpowiednio zaplanować prace, aby w krótkim czasie Twój salon odżył za sprawą bujnej roślinności ogrodu wertykalnego.
Jakie rośliny wybrać do ogrodu wertykalnego w mieszkaniu?
Rośliny, które zawiesisz na zielonej ścianie, powinny przede wszystkim mieć niewielkie wymagania dotyczące uprawy oraz nie zajmować dużo przestrzeni w części podziemnej – w ogrodzie wertykalnym nie ma miejsca na rozległy system korzeniowy. Na wybór roślin ma wpływ także to, jak dużą przestrzeń ściany chcesz przeznaczyć na stworzenie domowego, zielonego zakątka:
- niewielki ogród wertykalny – dobrze sprawdzą się m.in. różne odmiany sukulentów, maranta oraz niedośpian ognisty;
- ogród wertykalny o większych rozmiarach – na wysokich i szerokich ścianach możesz umieścić rośliny płożące, różne odmiany bluszczy, monsterę dziurawą, łosie rogi czy krotony.
Wszystkie rośliny znajdujące się w ogrodzie wertykalnym, ze względu na dużą zawartość chlorofilu w liściach i pnączach, będą potrzebowały Twojego wsparcia w postaci nawozu płynnego do roślin zielonych ZIEMOVIT, jeśli nie chcesz inwestować w drogi system paneli z automatycznym nawadnianiem oraz nawożeniem.
Ogrody wertykalne – gdzie w mieszkaniu założyć zieloną ścianę?
Wybór odpowiedniej lokalizacji dla ogrodu wertykalnego w mieszkaniu ma kluczowe znaczenie. Przede wszystkim ściana, na której umieścisz całą konstrukcję, musi być nasłoneczniona przez jak najdłuższy czas – do tego celu najlepiej nadają się ściany wychodzące na południe lub zachód. Warto także wybrać jednolitą ścianę (bez załamań, wnęk czy kolumn) pozbawioną mebli takich jak wiszące szafki. Towarzystwo ściany zieleni może bowiem negatywnie oddziaływać na stan drewnianych mebli.
Miejsce przeznaczone na zieloną ścianę musi być również wytrzymałe na obciążenia – na 1 m2 przestrzeni może przypadać nawet do 40 kg konstrukcji. Jeśli obawiasz się popękanego tynku, ale nadal chcesz założyć ogród wertykalny, pomyśl o skorzystaniu z lżejszych materiałów przy jego tworzeniu – np. stwórz ścianę z ziół umieszczonych w plastikowych butelkach połączonych ze sobą sznurkiem.
Ogród wertykalny – jak zrobić?
Na rynku działa kilka firm zajmujących się sprzedażą gotowych ogrodów wertykalnych o różnych rozmiarach i przeznaczeniach. Ich cena zależy od systemu, w którym została wykonana zielona ściana, oraz od rozmiarów powierzchni, na której będzie się znajdowała. Można jednak przyjąć, że zakup modułów na średniej wielkości ścianę wraz z montażem kosztuje ponad 1000 zł.
Istnieje jednak wiele rozwiązań DIY ułatwiających stworzenie ogrodu wertykalnego w mieszkaniu tańszym kosztem. Panele, na których znajdą się pojemniki z roślinami, można wykonać z najtańszych palet (sprzedawanych nawet za kilka złotych). W charakterze stelaża dla zielonej ściany warto także użyć… odpowiednio przerobioną, aluminiową suszarkę na pranie – na jej drutach oplecie się bluszcz. Najważniejsze, aby podczas aranżacyjnych eksperymentów z ogrodem wertykalnym zadbać o łatwy dostęp do rośliny – doniczki muszą znajdować się w zasięgu ręki domowników, najlepiej na jednej wysokości.
Szukasz więcej pomysłów na to, jak otoczyć się zielenią zarówno w swoim ogrodzie, jak i w domu? Poradnik ZIEMOVIT jest pełen użytecznych wskazówek, dzięki którym skutecznie zadbasz o wiele różnych gatunków roślin.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)