• Środa, 24 kwietnia 2024

Leczenie wibracyjne nadzieją na lepszą przyszłość

Zgodnie z definicją - muzyka to sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie. Jej początki sięgają okresu prehistorycznego - wówczas instrumenty wykonywane były z kości i są dowodem na obecność tej dziedziny artystycznej, która już wtedy pełniła ważną funkcję w życiu ówczesnego człowieka. 

Zastosowanie muzyki nie kończy się tylko na jej funkcji rozrywkowej - dźwięki stosowane są w rozmaitych dziedzinach - zaczynając od nauki, przez obrzędy religijne, aż po leczenie wibracyjne...

Do czego służy nam muzyka?

Jednym z częstych zastosowań dźwięków jest nauka i rozwój intelektualny, szczególnie dzieci, które wrażliwe na bodźce słuchowe i wzrokowe, znacznie szybciej przyswajają informacje. Muzyka pełni też kluczową rolę podczas niektórych obrzędów religijnych, bo wzmacnia poczucie wspólnoty, jednocześnie promując istotne dla wiary symbole i wartości.

W ostatnich latach prężnie rozwija się kolejna gałąź wykorzystująca dźwięki jako narzędzie do osiągnięcia konkretnego celu. Mianowicie jest nią muzykoterapia. Idea powstania tej dziedziny narodziła się w roku 1914, kiedy to amerykański chirurg po raz pierwszy wykorzystał fonograf na sali operacyjnej. Wkrótce przeprowadzone badania dowiodły, że muzyka działa przeciwbólowo, reguluje ciśnienie tętnicze i tempo pracy serca. Bazując na tej wiedzy, szybko wykształciły się przeróżne dziedziny wykorzystujące muzykę, jako kurację. Jedną z nich jest leczenie wibracyjne.

“Oko zabiera człowieka w świat, zaś ucho sprowadza świat do człowieka”

Słowa pochodzącego z XIX wieku lekarza - Lorenza Okena, idealnie obrazują efekty, które daje pacjentom muzykoterapia. Większość osób zapytanych o tę alternatywną metodę leczenia opisze jej przebieg jako słuchanie spokojnych nagrań, takich jak szum morza, czy śpiew ptaków. Tymczasem terapia ta przybiera różne formy np.: bierną, aktywną - z zastosowaniem tańca, grupową, czy indywidualną. Ten rodzaj terapii z powodzeniem może być stosowany indywidualnie lub stanowić uzupełnienie tradycyjnego leczenia.

Zajęcia muzyczne przykładem realizacji leczenia wibracyjnego

Muzykoterapia to forma kuracji stosowana głównie w lecznictwie psychiatrycznym, gdyż sekwencja dźwięków sprzyja aktywizacji uczuć i wyzwalaniu emocji. Relaksująca melodia przyczynia się do obniżenia bólu, uspokaja i rozluźnia. Dzięki tym przyjemnym cechom muzykoterapii jest ona bardzo lubiana i chętnie praktykowana przez pacjentów.

Dużą efektywnością cieszą się zajęcia polegające na samodzielnym tworzeniu muzyki. Tego typu terapia szczególnie pomaga osobom uzależnionym, gdyż wymaga od pacjenta otwartości i pełnego zaangażowania, czyli cech niezbędnych również do pokonania nałogu. Oprócz tego podnosi poczucie jedności w grupie, co przekłada się na zwiększenie wzajemnie okazywanego wsparcia.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz