• Czwartek, 27 Czerwiec 2019

Drewniana podłoga – dlaczego jest najlepsza dla alergika?

Katar, wysypka, zaczerwienione oczy – to objawy doskonale znane większości alergików. Chciałbyś je zwalczyć, prawda? Niestety, wyeliminowanie alergenów z otoczenia jest praktycznie niemożliwe. Można jednak zadbać o to, by ograniczyć je we własnym domu. Warto zacząć… od podłogi.

Surowiec, z którego wykonana jest podłoga, ma bardzo duże znaczenie dla samopoczucia alergika. Należy więc wybierać materiały, które uniemożliwią osadzanie się i rozwój roztoczy. Idealnie sprawdzą się surowce gładkie i łatwe do czyszczenia. Dlatego też często odradza się alergikom posiadanie w domach dywanów i wykładzin dywanowych, w których gromadzą się zabrudzenia. Specjaliści ze sklepu Dobre Dla Domu przekonują, że najbezpieczniejsza będzie podłoga z naturalnego drewna – parkiet lub deski warstwowe.

Dlaczego drewniana podłoga jest bezpieczna dla alergika?

  • Drewno to materiał w pełni naturalny. Nie wydziela więc szkodliwych substancji ani drażniącego zapachu. Lepiej jednak wybrać podłogi z gatunków europejskich (dębu, grabu itd.) niż egzotycznych. Drewno merbau, jatoba czy kempas jest bardzo trwałe i dekoracyjne, jednak wydzielane przez nie olejki eteryczne mogą działać alergizująco. Warto również wybierać deski pokryte lakierem wodorozpuszczalnym lub naturalnym woskiem czy olejem. W przeciwieństwie do preparatów zawierających formaldehyd są to substancje nieuczulające i nie wydzielają drażniących oparów, które mogą utrzymać się nawet do kilku miesięcy.
  • Drewnianą podłogę łatwo utrzymać w czystości – wystarczy ją regularnie odkurzać i od czasu do czasu przetrzeć wilgotną ściereczką. Drewno jest jednocześnie antystatyczne, nie przyciąga więc drobin kurzu, roztoczy i bakterii, czyli najbardziej uczulających czynników. Warto jednak wybierać duże drewniane deski zamiast wąskich i krótkich deszczułek – zminimalizuje to ilość łączeń, w których gromadzą się alergeny, grzyby czy pleśń.
  • Drewno jest ciepłe w dotyku i szlachetne. Nie ma więc potrzeby przykrywania go dywanem.

Bezpieczne produkty można znaleźć także w ofercie paneli podłogowych – są to głównie panele, które wyprodukowano bez użycia chemoutwardzalnych lakierów i klejów zawierających aldehyd. Dobrym rozwiązaniem okażą się także:

  • płyty korkowe;
  • płytki ceramiczne;
  • kamień.

Przy wyborze produktów do podłogi dla alergików warto zwrócić uwagę na oznaczenie produktów atestem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA).

Materiał zewnętrzny