Wystrój
7 lipca 2017

Drewniana podłoga – dlaczego jest najlepsza dla alergika?

Katar, wysypka, zaczerwienione oczy – to objawy doskonale znane większości alergików. Chciałbyś je zwalczyć, prawda? Niestety, wyeliminowanie alergenów z otoczenia jest praktycznie niemożliwe. Można jednak zadbać o to, by ograniczyć je we własnym domu. Warto zacząć… od podłogi.

Surowiec, z którego wykonana jest podłoga, ma bardzo duże znaczenie dla samopoczucia alergika. Należy więc wybierać materiały, które uniemożliwią osadzanie się i rozwój roztoczy. Idealnie sprawdzą się surowce gładkie i łatwe do czyszczenia. Dlatego też często odradza się alergikom posiadanie w domach dywanów i wykładzin dywanowych, w których gromadzą się zabrudzenia. Specjaliści ze sklepu Dobre Dla Domu przekonują, że najbezpieczniejsza będzie podłoga z naturalnego drewna – parkiet lub deski warstwowe.

Dlaczego drewniana podłoga jest bezpieczna dla alergika?

  • Drewno to materiał w pełni naturalny. Nie wydziela więc szkodliwych substancji ani drażniącego zapachu. Lepiej jednak wybrać podłogi z gatunków europejskich (dębu, grabu itd.) niż egzotycznych. Drewno merbau, jatoba czy kempas jest bardzo trwałe i dekoracyjne, jednak wydzielane przez nie olejki eteryczne mogą działać alergizująco. Warto również wybierać deski pokryte lakierem wodorozpuszczalnym lub naturalnym woskiem czy olejem. W przeciwieństwie do preparatów zawierających formaldehyd są to substancje nieuczulające i nie wydzielają drażniących oparów, które mogą utrzymać się nawet do kilku miesięcy.
  • Drewnianą podłogę łatwo utrzymać w czystości – wystarczy ją regularnie odkurzać i od czasu do czasu przetrzeć wilgotną ściereczką. Drewno jest jednocześnie antystatyczne, nie przyciąga więc drobin kurzu, roztoczy i bakterii, czyli najbardziej uczulających czynników. Warto jednak wybierać duże drewniane deski zamiast wąskich i krótkich deszczułek – zminimalizuje to ilość łączeń, w których gromadzą się alergeny, grzyby czy pleśń.
  • Drewno jest ciepłe w dotyku i szlachetne. Nie ma więc potrzeby przykrywania go dywanem.

Bezpieczne produkty można znaleźć także w ofercie paneli podłogowych – są to głównie panele, które wyprodukowano bez użycia chemoutwardzalnych lakierów i klejów zawierających aldehyd. Dobrym rozwiązaniem okażą się także:

  • płyty korkowe;
  • płytki ceramiczne;
  • kamień.

Przy wyborze produktów do podłogi dla alergików warto zwrócić uwagę na oznaczenie produktów atestem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA).

Materiał zewnętrzny

Redakcja
decozone.pl

Zobacz

14 maja 2018

Sposoby na szybką modyfikację domowych aranżacji

Każdy z nas czasami potrzebuje zmian w swoim otoczeniu. Domowe aranżacje nie muszą być...
26 marca 2018

Meble metalowe wychodzą z cienia. Dowiedz się, dlaczego warto na nie postawić

Meble metalowe jeszcze do niedawna kojarzyły się wyłącznie z ciężkimi i mało...
14 marca 2018

Projekt biura – pierwszym krokiem do poważnych zmian

​ W działalności każdej firmy przychodzi czas na podjęcie kolejnych kroków, mających na...