Projektowanie i dekoracja
10 grudnia 2018

Wnętrza industrialne ciągle w modzie

Minimalistyczne, przestronne, efektowne – wnętrza w stylu industrialnym wciąż zachwycają architektów wnętrz i prywatnych inwestorów. Widać to w realizowanych współcześnie aranżacjach oraz materiałach wykończeniowych, meblach i oświetleniu, które cieszą się dużą popularnością kupujących. O tym, że wnętrza industrialne są bardzo efektowne, wiemy nie od dziś. Jednak, czy lofty mogą też być wygodne?

W kwestii wygody wiele zależy od indywidualnych wymagań i oczekiwań inwestora. Jego gust, upodobania, a nawet tryb życia w istotny sposób wpływają na sposób aranżacji. W tym miejscu warto też zaznaczyć, że to, co dla jednych stanowi oznakę dobrego smaku i elegancji, dla kogo innego może nosić znamiona kiczu. To, że wnętrza industrialne nie są dla każdego, jest oczywiste. A zatem kto z pewnością nie czułby się w nich dobrze?

Kogo nie warto zabierać do loftu?

Choć wiele osób zarzeka się, że uwielbia surowe, industrialne wnętrza, w rzeczywistości okazuje się, że mieszkać w takim miejscu potrafi znacznie mniej osób, niż deklaruje. Zdecydowanie chętniej widzimy się we współczesnych aranżacjach, do których przemycono nieco industrialnych rozwiązań. Surowa cegła na ścianie, czy beton architektoniczny w salonie jest nam jak najbardziej na rękę. Jednak takie akcenty równoważone są nowoczesnymi elementami wystroju i wygodnymi meblami, których trudno szukać w typowym, industrialnym mieszkaniu.

W mieszaniu stylów nie ma nic złego, o ile powstające aranżacje nadal są estetyczne i spójne pod względem wizualnym. Nie powinny w nich dziwić utrzymane w stylu industrialnym lampy i wprowadzanie naturalnych elementów wykończeniowych (beton, cegła, stal itp.). Jednak industrialne wnętrza cechują się mocnym nawiązaniem do przemysłowych pomieszczeń fabrycznych. Ich surowość może niektórych przytłaczać. Dlatego, jeśli cenisz sobie ciepłe, przytulne i klimatyczne wnętrza, zrezygnuj z aranżacji mieszkania w tym stylu.

Trochę loftu w moim domu

Łączenie różnych akcentów, które wywodzą się z industrialnego stylu, z innymi elementami wystroju doskonale sprawdza się we współczesnych aranżacjach. Co ciekawe, takie industrialne dodatki, zamiast czynić wnętrze zimnym i surowym, wpływają na jego ocieplenie. Tak dzieje się między innymi za sprawą czerwonej cegły albo industrialnych lamp. Przegląd tych drugich można zrobić, odwiedzając sklep z lampami Lampy.it. Znajdziemy tam różne warianty oświetlenia, doskonale wpisujące się w styl industrialny – od zawieszonej na gołym kablu żarówki Edisona, po oprawy nawiązujące designem do lampy „kwoki”. Zastosowana stylistyka oraz surowe materiały (metal, szkło i beton) doskonale oddają klimat industrialnych wnętrz.

Lofty to także duże, okienne przeszklenia oraz przestrzeń i niewielka ilość mebli, oraz dodatków. O ile aranżując mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, na duże przeszklenia raczej liczyć nie możemy, o tyle wystrój wnętrza pozostaje już całkowicie po naszej stronie. W niektórych przypadkach można się nawet pokusić o wyburzenie jednej ze ścianek działowych i powiększenie wnętrza, by bardziej przypominało loft i dawało wrażenie przestrzeni. Kolejna sprawa to ograniczenie ilości mebli oraz dodatków. W efekcie może powstać wnętrze, które, choć loftem wcale nie będzie, to może go bardzo przypominać.

Aranżacja wnętrz w stylu, który nawiązuje do loftów, jest znacznie prostsza w nowym budownictwie. Deweloperzy znają gusta konsumentów i często sami oferują do sprzedaży mieszkania, których układ doskonale wpisuje się w charakterystykę takiego wnętrza. Coraz częściej spotykamy w nich kuchnie otwarte na salon, przestronne wnętrza oraz duże przeszklenia. Dlatego, jeśli naprawdę marzysz o tym, by zamieszkać w lofcie lub wnętrzu, które choć w części go przypomina, nic nie stoi na przeszkodzie, byś tak właśnie urządził swoje mieszkanie.

 

Artykuł zewnętrzny

Redakcja
decozone.pl

Zobacz

16 kwietnia 2019

Jakie panele podłogowe wybrać do salonu?

Salon to jedno z tych pomieszczeń, w którym spędzamy dużo czasu. Poza tym zazwyczaj...
4 czerwca 2018

Co oferują klientom salony Agata?

Salony Agata meble cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością, nie może być jednak...
15 stycznia 2018

Aranżujemy ogród! 8 rozwiązań, o których trzeba pamiętać

​ Aranżacja ogródka to nie taka prosta sprawa. Wiele osób do urządzania przydomowej...