• Piątek, 29 marca 2024

Od czego zależy opłacalność paneli fotowoltaicznych?

Oszacowanie tego, czy instalacja paneli fotowoltaicznych będzie opłacalna na przestrzeni określonego czasu, nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać, gdyż jest to zależne od co najmniej kilku czynników. Analizując opłacalność inwestycji, należy wziąć pod uwagę typ instalacji, miejsce, w którym panele będą montowane, lokalizację geograficzną paneli, a także koszt przeprowadzenia instalacji. Czynnik geograficzny oraz sposób montażu jest bezpośrednio związany z tym, jakie średnie nasłonecznienie uda się osiągnąć, co jest kluczowe dla optymalnego funkcjonowania paneli. Różnice pomiędzy poszczególnymi regionami kraju, nawet w przypadku podobnej szerokości geograficznej mogą być w tym względzie bardzo duże, co sprawia, że ciężko bazować na ogólnych szacunkach, gdyż trzeba się liczyć z tym, że nie będą one zbyt precyzyjne. Producenci takich instalacji twierdzą, że panele fotowoltaiczne zwracają się średnio od 10 do nawet 25 lat.

Panele fotowoltaiczne a szerokość geograficzna

Opłacalność paneli fotowoltaicznych nie jest możliwa do oszacowania bez uwzględnienia konkretnej lokalizacji. W zależność od tego ile promieni słonecznych dotrze do ogniw produkujących energię, tyle prądu będą w stanie one wygenerować. Ilość energii słonecznej, która dostaje się do atmosfery, jest zależna od tego, pod jakim kątem promienie docierają na ziemię. To oznacza, że ilość energii w konkretnym regionie jest zależna od szerokości geograficznej. Logicznym wnioskiem jest, że najwięcej energii dotrze do ogniw zlokalizowanych w okolicach równika, w których słońce świeci niemal pionowo, podczas gdy najmniej energii otrzymają instalacje zlokalizowane na kołach podbiegunowych. Idąc tą dedukcją, w najlepszej sytuacji z krajów Europejskich pod kątem elektrowni słonecznych są kraje śródziemnomorskie. Polska ma w tym kontekście przeciętne położenie, jednak nadal opłacalne, jeśli chodzi o zainteresowanie się taką inwestycją.

Co jeszcze wpływa na wydajność elektrowni słonecznych?

Poza szerokością geograficzną, na wydajność paneli fotowoltaicznych wpływa także sposób ich montażu. Jeśli tylko jest to możliwe, powinny być od skierowany pod odpowiednim kątem w stronę południa. Jest to kluczowe do tego, aby uzyskać optymalną produkcję energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne teoretycznie działają przez cały rok, ale największa produkcja prądu jest okresowa i zależy od stopnia nasłonecznienia.

W Polsce ma na to wpływ także konkretny region kraju.

  • Południowy wschód – najwyższej nasłonecznienie i wysoka produkcja energii.
  • Polska centralna – przeciętne nasłonecznienie.
  • Polska północno-zachodnia – najniższe nasłonecznienie i najniższa produkcja energii.

Ze względu na region kraju, średnia produkcja energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej może różnić się nawet o kilkadziesiąt procent, co jest dość dużą liczbą, jeśli chodzi o szacowanie stopy zwrotu z inwestycji.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz