• Wtorek, 23 kwietnia 2024

Mieszkanie w stylu loft – jak urządzić?

Minimalizm to styl, który nigdy nie wychodzi z mody. Uniwersalny, bo doskonale sprawdzający się zarówno w każdym jednym pomieszczeniu mieszkania, jak i wnętrzu typowego domu. Urządzenie tradycyjnego loftu jest jednak nie lada wyzwaniem. Jak się za to zabrać? Sprawdź poniżej, czym kierować się przy aranżacji klimatu industrialnego.

Jak w starej fabryce

Stylistyka minimalistycznych wystrojem obiektów bazuje przede wszystkim na zastosowaniu kilku podstawowych trików designerskich. A mianowicie, loft aby naprawdę przypominał lokum niczym z katalogu meblowego, koniecznie musi w większym lub mniejszym stopniu nawiązywać do dawnej architektury przemysłowej. Na pierwszy rzut oka to często stare kamienice, wielkie fabryki, opuszczone magazyny, a nawet amerykańskie czy brytyjskie pustostany. Co w tym wszystkim ładnego i kuszącego na tyle, żeby dom, który ma być z założenia miejscem przytulnym, stanowiącym nasze schronienie, wykreować w takiej stylistyce? Otóż po pierwsze przestronność. Wnętrza loftowe są bardzo rozległe, w nich jest olbrzymia przestrzeń do wykorzystania i zagospodarowania, co daje poczucie nieskrępowania, wolności, swobody nawet gdy w mieszkaniu jest kilku lokatorów. To także świetna powierzchnia do zabawy kolorami i światłem. W parze z designem industrialnym idzie również wyposażenie z zastosowaniem określonych materiałów takich jak przykładowo naturalne minerały oraz metal i szkło. By zaś oddać odpowiednią atmosferę surowości połączonej z praktycznością urządzenia oraz estetyką i mimo wszystko przytulnością, konieczne jest postawienie na właściwe dodatki. Akcesoria, jakimi upiększamy wnętrza loftu powinny być zwłaszcza bardzo dobrze przemyślane, skrupulatnie i konsekwentnie dobrane, a co za tym idzie nie ma sensu mieszać kilka różnorodnych projektów, czy też zupełnie odmiennych stylizacji. Warto zatem podczas urządzenia wnętrza tego typu stawiać na zaopatrzenie w jednym sklepie przykładowo BoConcept z Gdyni, gdzie klienci mogą znaleźć niesamowicie szeroki wachlarz licznych elementów typowo industrialnych z zakresu asortymentu loftowego – od mebli, po dodatki i oświetlenie.

Na granicy

Bardzo często zdarza się, że miłośnicy stylu loft niestety wychodzą ze swą aranżacją za daleko, a co za tym idzie albo decydują się na inwestycję w zbyt małą ilość dodatków przez co wnętrze pozostaje puste i surowe, albo wręcz odwrotnie- przesadzają z nadmiarem kompletnie niepotrzebnych akcesoriów w konsekwencji czego zapychają wnętrza mieszkalne zupełnie nieprzydatnymi drobiazgami, które w praktyce kompletnie nie są na co dzień potrzebne. Warto zatem trzymać się zasady umiaru i powiedzenia „co za dużo to niezdrowo”, które akurat w kwestii aranżacji obiektów industrialnych jest jak najbardziej wiarygodne. Cenną wskazówką z pewnością będzie podzielenie całej wolnej przestrzeni jaką mamy do zagospodarowania na kilka części- wydzielmy osobny aneks na kuchnię, oddzielną powierzchnię do pracy, zróbmy strefę relaksu, czy salę do zabawy i spotkań towarzyskich. To pozwoli zapanować nad ogromną przestrzenią, jaką dysponujemy oraz wprowadzić swego rodzaju ład i porządek. Podkreślenie charakteru każdej z powyższych części mieszkalnych nie powinno być trudne za sprawą doboru właściwego wyposażenia – betonowe donice na kwiaty do miejsca odpoczynku, zwisające druciane lampy do punktu jadalnianego, wielkie eklektyczne biurka w gabinecie, metalowy barek w salonie itd. Akcesoria podstawowe w stylu industrialnym to także niestandardowe kształtem i formą stoliki kawowe zrobione na przykład z celowo postarzanych materiałów, nietuzinkowe klosze i abażury jako ozdobne a zarazem praktyczne oprawy żarówek, drewniane stoły na potężnych kutych elementach.

Artykuł zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz