• Czwartek, 18 kwietnia 2024

Czas na remont łazienki w miejscu pracy. Z nami to się uda, czyli ekonomia i ergonomia w jednym

W zakładach pracy łazienki są niewątpliwie intensywnie eksploatowane. Po kilku latach konieczny może być remont, zwłaszcza, jeśli pomieszczenie sanitarne zostało wyposażone „po kosztach” i materiały szybko się zużywają. Dlatego dziś zdradzimy, jak przeprowadzić remont, aby „nie uderzył po kieszeni”, a jednocześnie zapewnił ergonomię łazienki w miejscu pracy.

Po pierwsze: wykończenie ścian i podłóg odpowiednimi materiałami

Trzeba zacząć od tego, że łazienka publiczna do wysokości 2 metrów musi być pokryta materiałem odpornym na wilgoć i zmywalnym. Zatem na co najlepiej się zdecydować? Jeśli chcesz wymienić stare kafelki, które przeszły już do lamusa, to najlepiej zdecydować się na płytki ceramiczne gresowe, które są mało nasiąkliwe i łatwe w czyszczeniu. Taka inwestycja będzie się opłacała długookresowo. Choć gres nie jest najtańszym materiałem, to bardzo często można znaleźć liczne promocje, dzięki którym można zaoszczędzić. Warto wybierać gres o jednolitej strukturze, ale antypoślizgowy, w którego porach nie gromadzą się zanieczyszczenia. Dobrym wyborem na podłogi mogą być także panele lvt, które są ciche, wodoodporne i podobnie jak gres odporne na ścieranie. Sufity i część ścian należy wymalować farbą silikatową lub silikonową odporną na wilgoć.

Po drugie: zadbaj o odpowiednią wentylację

Jeszcze przed wykończeniem ścian należy sprawdzić stan wentylacji. Jak wiadomo w toalecie konieczna jest wymiana powietrza na poziomie 50 m3/ na godzinę na toaletę. Aby wspomóc wentylowanie można również zamontować ścienne oczyszczacze powietrza, jednak tutaj trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami nie tylko samych urządzeń, ale również eksploatacji.

Po trzecie: zadbaj o nowe deski sedesowe

Czasami wymiana samych toalet nie jest konieczna, jednak w ramach remontu łazienki pracowniczej, warto wymienić chociaż deski sedesowe. Na nich gromadzi się najwięcej bakterii. Czasem warto również wymienić same toalety, zwłaszcza, jeśli w przeszłości były już problemy z drożnością. Do nich łatwiej dopasować nowe deski, które mogą być wyposażone w wolnoopadające pokrywy, które zwiększają trwałość. Oprócz desek warto zakupić niedrogie, a bardzo ergonomiczne pojemniki na wkłady przeznaczone na deski sedesowe. Taki element higieniczny znacznie zwiększa komfort korzystania z toalety, a ekipom sprzątającym ułatwia ich czyszczenie. Wymieniając toaletę trzeba wybrać model z ekonomiczną spłuczką. Spłuczki oszczędzające wodę są niezbędne w zakładach pracy o dużej przepustowości.

Po czwarte: akcesoria, których nie może zabraknąć

Oczywiście biały montaż i wykończenie są bardzo istotne, ale trzeba zadbać także o wyposażenie strefy umywalkowej. W niej warto zainstalować wyspę łazienkową, gdyż jest to najbardziej ergonomiczne rozwiązanie. Nad każdą umywalką powinien znaleźć się niewielki metalowy dozownik mydła. Metalowy będzie doskonałą opcją, gdyż świetnie skomponuje się z chromowaną armaturą. Warto jeszcze zwrócić uwagę na trwałość, jaką odznacza się dozownik do mydła. Metalowy jest bardziej odporny na uszkodzenia od plastikowego. Do niego warto dobrać suszarkę do rąk, najlepiej kieszeniową, o wysokiej klasie energetycznej. Niskie koszty eksploatacji zrekompensują wyższą cenę towaru. Również dozowniki mogą być ekonomiczne, wystarczy wybrać te na mydło w pianie, które jest trzy razy bardziej wydajne. Zamiast suszarki można wybrać pojemnik na ręczniki papierowe. Warto jednak porównać miesięczne koszty eksploatacji poszczególnych urządzeń i na tej podstawie dokonać wyboru. Jeśli porówna się te dwa rozwiązania okazuje się, że ilość zużytych ręczników, a co za tym idzie również worków na śmieci, koszt opłacenia pracownika regularnie je opróżniającego będzie większy niż w przypadku łazienki z suszarką do rąk.

Wyremontowanie łazienki dla pracowników wiąże się z mniejszymi lub większymi kosztami, w zależności od jej zakresu. Niemniej jednak zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego leży po stronie każdego pracodawcy. Dlatego na pewnych rozwiązaniach nie warto oszczędzać, zwłaszcza że może się okazać, że eksploatacja w ogólnym rozrachunku będzie tańsza.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz