• Wtorek, 23 kwietnia 2024

Malowanie farbami proszkowymi

Malowanie proszkowe stosuje się do malowania metalu i jest ono uznawane za najbardziej nowoczesną technikę. Pozwala dokładnie pokryć wybraną powierzchnię, nie wymaga wykonywania żadnych specjalnych czynności.

Czym jest malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe cechuje się nakładaniem farby proszkowej na np. metal. Nie wykorzystuje się tutaj ciekłej farby, ale farbę w proszku. Jej nakładanie przebiega w inny, niepodobny do tradycyjnego sposób. To bardzo specyficzny proces malowania, polegający na pokrywaniu przedmiotów elektrycznie uziemionych suchymi cząstkami pigmentu i żywicy. Po nałożeniu na powierzchnię proszek po prostu do niej przylega, aby potem zostać stopionym z tą powierzchnią w jedną całość w specjalnym piecu. Wysoka temperatura jest w stanie stworzyć jednolitą powłokę. Ten proces jest możliwy dzięki temu, że farbami napyla się daną powierzchnię. Dowiedz się więcej na http://pragmaplus.pl/uslugi/malowanie-proszkowe

Szczegółowy opis malowania proszkowego

Może się wydawać dziwne i nieprawdopodobne, że coś, co ma sypką, sproszkowaną konsystencję, dokładnie przylega do jakiejś powierzchni i nie zsuwa się z niej. To możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii. Wykorzystuje się siły elektrostatyczne. Przyciągają one cząsteczki takiej naelektryzowanej farby, które dostają się na malowany element. Trzeba koniecznie pamiętać o tym, że powierzchnia malowana, do której będą przylegać cząsteczki farby, musi być dokładnie oczyszczona z wszelkich zabrudzeń, aby można było uzyskać naprawdę dobry efekt pełnego, równomiernego pokrycia. Można to zrobić za pomocą czyszczenia chemicznego albo mechanicznego. Równomierność jest uzyskiwana także dlatego, że nadmiar farby jest automatycznie usuwany, po prostu nie przylega do powierzchni, zwyczajnie zsuwa się, jeśli jest jej za dużo.

malowanie proszkowe

W następnej kolejności należy włożyć materiał, na którym znajduje się farba proszkowa, do specjalnego pieca. Tam zostaje poddany procesowi polimeryzacji, oddziałuje na niego temperatura 210 stopni. Dzięki temu możliwe jest połączenie farby proszkowej z powierzchnią i tworzy się jednolita powłoka o grubości 60-120 mikronów. Wygląda ona bardzo dobrze, bo wykorzystuje tylko tyle farby, ile jest potrzebne do pełnego pokrycia. Co więcej taka powłoka jest odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia (np. mechaniczne), nie działa też na nią zbyt wysoka temperatura czy korozja, ma odporność mechaniczną o 100 stopniach. Trzeba dodać, że farby proszkowe nakłada się bezpośrednio na powierzchnię, którą się chce pomalować. Nie trzeba tutaj stosować żadnych dodatkowych podkładów.
Warto wiedzieć, że farbę proszkową nakłada się jeden raz, co daje jedną warstwę. Mimo to warstwa, jaka powstaje już po poddaniu powierzchni działaniu wysokiej temperatury, jest trzykrotnie grubsza niż by to miało miejsce przy zastosowaniu zwykłej farby. Dzięki temu efekt jest naprawdę trwały.

Rodzaje farb do malowania proszkowego

Farby do malowania proszkowego są tak przygotowane, że nie trzeba wykonywać już żadnych zabiegów przed samym malowaniem. Można ich używać od razu.
Do malowania proszkowego można przeznaczyć farby różnego rodzaju. Jest ich wiele, można wybrać tę, która spełnia wszystkie wymagania. Mogą to być farby epoksydowe, czyli dające efekt w postaci twardej powłoki, która nie poddaje się zarysowaniom czy uderzeniom. Drugim przykładem są farby poliestrowo-epoksydowe, których powłoka jest całkowicie odporna na przegrzanie. Kolejny przykład to farby poliestrowe, które nadają się do malowania takich przedmiotów, na które mają wpływ czynniki pogodowe, czyli po prostu te stojące na zewnątrz (np. ławki grodowe, rowery itd.).

Można też wybierać spośród farb o powierzchniach: gładkiej, cienkiej, pęcherzykowatej; o stopniu połysku: matowym, półmatowym, z półpołyskiem, satynowym itd.; o stopniu dekoracyjności: antyczne, metalizowane, młotkowe, zmieniające kolor pod wpływem światła.

Farba proszkowa i malowanie za jej pomocą to bardzo dobra i nowoczesna metoda. Można ją z powodzeniem wykorzystywać do malowania parapetów, placów zabaw, rowerów, sprzętu AGD i innych elementów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz