• Sobota, 6 czerwca 2020

Jak urządzić nowoczesny i funkcjonalny dom?

Nowoczesne projekty wnętrz to niekoniecznie tylko aranżacje utrzymane w chłodnej stylistyce modern. Nowoczesny dom to mieszkanie wykończone zgodnie z aktualnymi trendami i przy wykorzystaniu zaawansowanych technologii oraz materiałów. Ekologiczne rozwiązania, przestronne pomieszczenia i dużo światła – oto podstawowe wytyczne, którymi należy się kierować podczas urządzania nowoczesnego wnętrza. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Styl nowoczesny to bardzo szerokie pojęcie, które przez projektantów wnętrz rozumiane jest różnorodnie. Dla jednych nowoczesne wnętrze obejmuje chłodną stylistykę i wykończenia w szkle i tworzywie sztucznym, dla innych – styl skandynawski ze swoją prostotą i maksymalnym doświetleniem pomieszczeń. Niezależnie od tego, na który wariant ty się zdecydujesz, istnieje kilka ogólnych zasad wspólnych dla wszystkich nowoczesnych wnętrz. Poznaj 5 wytycznych pomagających stworzyć nowoczesny dom.

Zobacz: Projekty domów nowoczesnych

Minimalizuj podziały, czyli przestrzenie otwarte w domu

Projektanci nowoczesnych wnętrz zwykle decydują się na jak najmniejszy podział przestrzeni. Kuchnia łączona z salonem, drzwi balkonowe, którymi z pokoju dziennego wychodzisz od razu na taras, i unikanie ścianek działowych – to ważne wskazówki dla przyszłych właścicieli domów.

Doświetlaj przestrzeń w nowoczesnym domu

Wnętrza w stylu nowoczesnym powinny być jasne, pełne światła. Właśnie dlatego w takich projektach domów występują duże okna, przez które wpada więcej promieni słonecznych. Architekci decydują się także na przeszklenia – np. w postaci drzwi – oraz biel, chociażby w wykończeniu wnętrz. Jasne kolory mebli, wypoczynków czy tkanin to także warunek konieczny do spełnienia we wnętrzu skandynawskim.

Wykończenie ścian – nie tylko biała farba

W nowoczesnych wnętrzach można pozwolić sobie na więcej swobody przy wykończeniu ścian. Nie musi to być już jedynie biała farba – projektanci często wykorzystują inne, ciekawe materiały, takie jak płyty ścienne, panele (np. 3D), a nawet kamień czy beton. W ten sposób można kreować style, chociażby skandynawski, rustykalny czy industrialny i nie tracić przy tym nowoczesnego charakteru wystroju.

Funkcjonalny podział domu na strefy

Projekt domu nowoczesnego powinien mieć wyraźnie wyznaczone granice stref funkcjonalnych, aby ułatwić później korzystanie z urządzeń i nie utrudniać komunikacji między domownikami. I tak – najlepiej, by strefa snu była zaplanowana na wyższych kondygnacjach np. na poddaszu użytkowym. Na pierwszym piętrze może także znajdować się łazienka. Kuchnię i pokój dzienny dobrze jest zaplanować w najjaśniejszej części mieszkania.

Bądź eko – buduj dom energooszczędny

Jeśli budujesz dom energooszczędny, powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na stylistykę, lecz także funkcjonalność i koszty eksploatacji. Często warto zainwestować w droższe, ale bardziej ekologiczne rozwiązania, takie jak pompa ciepła zamiast pieca węglowego. Koniecznie należy również minimalizować straty ciepła dzięki montażowi szczelnych okien oraz ociepleniom budynku.

Szukasz dodatkowych porad na temat urządzania wnętrza i budowania domu? Zajrzyj na stronę pracowni DobreDomy.pl i dowiedz się więcej.

 

Materiał zewnętrzny