• Czwartek, 28 marca 2024

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Zmiana miejsca zamieszkania wiąże się z wieloma obowiązkami, których należy dopełnić w urzędach. Wymeldowanie, zameldowanie w nowym miejscu, wymiana dokumentów. O niczym nie wolno nam zapomnieć. W przeciwnym razie może to grozić poważnymi konsekwencjami, jak nieważny paszport, czy prawo jazdy albo korespondencja, która przychodzić będzie na stary adres. Do tego dochodzi jeszcze konieczność spakowania wszystkich rzeczy osobistych oraz mebli. Aby przeprowadzka przebiegła sprawnie i bez większych komplikacji, należy zrobić to w przemyślany sposób. No właśnie, przemyślany, czyli jak?

Zorganizowane i przemyślane działanie to zdecydowany sprzymierzeniec w takich okolicznościach. Nie tylko pomaga zachować spokój i opanowanie, ale sprawia też, że wszystko przebiega sprawniej i szybciej.

Planuj z wyprzedzeniem

Już na kilka miesięcy przed planowaną przeprowadzką weź kartkę i długopis i spisz listę niezbędnych formalności, których należy dopełnić przed planowaną przeprowadzką, jak i już po niej. Nie zapomnij zaznaczyć na niej terminów. Niektóre dokumenty ważne będą tylko przez pewien okres od daty zmiany miejsca zamieszkania.

W kolejnym etapie zaplanuj, w jakiej kolejności będziesz pakować rzeczy. Które mogą poczekać do dnia przeprowadzki już spakowane w kartonowych pudłach, a których będziesz używać jeszcze ostatniego dnia? Jeśli część rzeczy możesz przewieźć do nowego lokum już wcześniej, zrób to. W dniu przeprowadzki będzie mniej pracy i wszystko przebiegnie sprawniej. Postaraj się o odpowiednie akcesoria do pakowania. Z pewnością przydadzą się kartonowe pudła, folia stretch, folia pęcherzykowa, solidna taśma klejąca do pakowania, papier do pakowania oraz marker, którym podpiszesz paczki. Możesz nabyć je oddzielnie lub skorzystać z gotowych zestawów przeprowadzkowych, których dostarcza sklep internetowy z opakowaniami Opakowania24.eu.

Pozostaje jeszcze kwestia opieki nad dziećmi oraz domowymi zwierzakami. W dniu przeprowadzki trudno będzie samodzielnie zapewnić im właściwe warunki. Warto poszukać bliskich, którzy odciążą w tym dniu rodziców i zajmą się zarówno dziećmi, jak i ich pupilem.

W dniu przeprowadzki

Jeśli wszystko przebiegło sprawnie i już wcześniej udało się spakować część rzeczy, to i w dniu przeprowadzki z pewnością obędzie się bez większych problemów.

Bardzo ważną rzeczą, o której nie wolno zapominać, jest odpowiednie oznaczenie paczek, które będziemy przewozić. Należy na nich napisać, nie tylko co się w środku znajduje i czy należy się z paczką obchodzić szczególnie ostrożnie z uwagi na możliwość uszkodzenia zawartości, ale także docelowe pomieszczenie, do którego należy od razu wstawić paczkę po przewiezieniu na miejsce docelowe. Po co to robić? Ten trik, o którym zapomina większość zmieniających miejsce zamieszkania osób, to sposób na szybkie i sprawne urządzenie się w nowym domu. Jeśli przedmioty od razu znajdą się w odpowiednim pomieszczeniu, znacznie szybciej rozpakujemy się i pozbędziemy bałaganu po przeprowadzce.

Kolejna sprawa to właściwie zabezpieczenie mebli. Podczas przeprowadzek bardzo często dochodzi do ich uszkodzeń. Rogi łóżka, komody i szafki można zabezpieczyć styropianem. Wtedy straty będą znacznie mniejsze, a może nawet zerowe. Nie wolno pozostawiać w nich żadnej zawartości i ruchomych części. Warto wyciągnąć wszelkie szuflady, półki itp. i przewieźć je osobno. Pozostawienie ruchomych elementów na czas przenoszenia i przewożenia wewnątrz mebli, nie tylko mogłoby grozić ich uszkodzeniem, ale także nieszczęśliwym wypadkiem na skutek przypadkowego wysunięcia się szuflady w trakcie ich przenoszenia.

Zaplanuj też kolejność, w jakiej przewozić będziesz meble i paczki. Nie pozostaje ona bez znaczenia. Wielkie przedmioty ustawisz w nowym domu znacznie łatwiej, jeśli pomieszczenie nie będzie jeszcze pozastawiane znacznie od nich mniejszymi paczkami.

Jak w wielu przypadkach, tak i podczas przeprowadzki kluczowe jest właściwe planowanie. Stworzenie listy niezbędnych do wykonania spraw i ułożenie kolejności działań w dniu zmiany miejsca zamieszkania znacznie ułatwia zadanie i skraca czas samej przeprowadzki.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz