• Piątek, 29 marca 2024
Dom

Uzależnienie od internetu jako problem naszych czasów

Wygląda na to, że uzależnienie od internetu będzie zataczać coraz szersze kręgi. To uzależnienie definiowane jako utrata kontroli impulsów. W ramach tego uzależnienia można doprowadzić do zniszczenia relacji z bliskimi. Pojawia się problem w szkole czy pracy. Gry, zakupy, korzystanie z portali społecznościowych, czat – to wszystko będzie budować uzależnienie od internetu. Poznaj opinie ekspertów z testosteron.net.pl

Badania jakie prowadzone są na ten temat pokazują nam nie tylko zależność miedzy wiekiem a uzależnieniem, ale również zależności pomiędzy wiekiem a zaniedbaniami w pracy czy szkole. Tutaj wiek tak naprawdę nie ma znaczenie i nastolatki jak i młodzi dorośli są narażeni tak samo na uzależnienie od internetu i będą bardziej narażeni niż inna grupa wiekowa. Wśród osób, które mają problem z tym właśnie uzależnieniem nastolatki i młodzi dorośli najbardziej zaniedbują inne własne obowiązki. W znanych badaniach jakie były prowadzone, gdy chodzi o uzależnienie od internetu udało się wykazać, że wiek był istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój tego uzależnienia. U dzieci i młodzieży, gdzie mózg się rozwijał okazywało się, że łatwo przyzwyczajał się on do grafiki związanej z internetem. Najczęściej krzykliwej i wielobarwnej. Dlatego może to u takich osób prowadzić do ADHD czy sprawić, że te osoby są mniej cierpliwe.
 

Najbardziej narażeni na uzależnienie?

Przede wszystkim nastolatkie i młodzi dorośli, którzy spędzają wiele czasu w sieci. Również osoby bez pracy czy gospodynie domowe, ponieważ takie osoby spędzają wiele czasu w domu i dlatego to uzależnienie może ich prędzej dotknąć. Również osoby samotne mogą być narażone na ten problem.
 
siecioholizm

Jak dochodzi do uzależnienia?

Na początku internet będzie budował przede wszystkim zainteresowanie, pojawia się przyjemność. Poznawać można internet i wykorzystywany jest on racjonalnie. Następnie jednak taka osoba będzie spędzać w sieci coraz więcej czasu a zainteresowanie innymi kwestiami maleje. Dochodzi do sytuacji, w której osoba, gdy nie ma dostępu do sieci zaczyna odczuwać niepokój, pojawiają się natrętne myśli na jego temat. Z czasem zaczyna się także pojawiać zaniedbywanie obowiązków, rodziny, przyjaciół. Cała aktywność poza internetem nie ma znaczenia. Czas w sieci spędza się wieloma godzinami, często w nieprzerywanych sesjach, których skutkiem jest pojawienie się licznych problemów zawodowych, rodzinnych, szkolnych czy towarzyskich. Osoba uzależniona zaczyna również ograniczać czas przeznaczony na czynności fizjologiczne jak sen czy odżywianie, byle tylko mieć więcej czasu na dostęp do internetu. Osoba uzależniona będzie miąła charakterystyczne problemy związane z koncentracją, sprawnością myślenia, zaburzeniem kontroli popędów, gorszy wzrok, bolący kręgosłup czy większa podatność na infekcję, nadpobudliwość.

Jak powinna wyglądać idealna terapia?

Terapia w przypadku osób uzależnionych od internetu będzie polegać przede wszystkim na podjęciu pracy z psychologiem i zaczyna przypominać leczenie choroby alkoholowej. Jak w przypadku innych nałogów odstawienie osoby uzależnionej od sieci staje się bolesne. Praca nad odzyskaniem kontroli nad życiem może być trudna, ale jeśli będzie prowadzona w odpowiedni sposób powinna przynieść efekty. Jeśli osoba uzależniona spędza w sieci bardzo dużo godzin pracę z taką osobą trzeba będzie rozpocząć od zmniejszenia ilości czasu spędzonego w sieci. Robimy to jednak stopniowo, ponieważ nie da się tutaj zastosować od razu zerwania z całym czasem spędzanym w sieci. W wielu przypadkach prowadzenie pracy z osobą uzależnioną wymaga pomocy dobrego specjalisty.
Sprawdź więcej na: dawid-pajak.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz